Komentari i analize

Tri godine nedovoljne za razrješenje dobojskog “gordijevog izbornog čvora”

Nezadovoljne zbog sporosti i, kako sumnjaju, korupcije u pravosudnim institucijama, kada je Doboj i izborne mahinacije u pitanju, sada se na proteste pred Tužilaštvom u ovom gradu spremaju opozicione stranke.

Ističe treća godina od lokalnih izbora u BiH, održanih 15.11.2020. godine, koji su u Doboju poništeni na 89 od ukupno 106 biračkih mjesta, zbog otkrivenih izbornih prevara, a dobojsko pravosuđe je još na početku rješavanja ovog slučaja. Po svemu sudeći, dobojske pravosudne institucije nisu u stanju presjeći ovdašnji “gordijev izborni čvor”, zbog čega postoji realan rizik da Doboj i dalje bude centar izbornih prevara u BiH i “grad slučaj” kada su izbori u pitanju.

Prve optužnice Okružno javno tužilaštvo u Doboju objelodanilo je 20.04.2022. godine, a neposredno prije toga 15.04.2022. u ovom gradu su od strane udruženja “Pravda za Doboj” bliskog vladajućem SNSD, organizovani protesti zbog pokrenutih postupaka protiv dobojskih članova biračkih odbora. Protestanti su uz sirene i sa transparentima prodefilovali gradskim ulicama i zaustavili se ispred OJT Doboj, gdje su iznijeli svoje protivljenje “proganjanju” članova biračkih odbora.

Upravo su protiv tih najbučnijih protestanata u narednih godinu i po dana podizane optužnice sa precizno navođenih detaljima na koji način su kao članovi biračkih odbora dopisivali glasove svojim kandidatima, glasali za umrla lica u biračkim spiskovima i na drugi način pokušali da prekroje izbornu volju građana i obezbijede ubjedljivu podršku svojim favoritima.

Okružno javno tužilaštvo Doboj je za proteklih godinu i po dana za krivično djelo “Izborna prevara”, u vezi sa održanim lokalnim izborima u Doboju  15.11.2020. godine, podiglo ukupno 67 optužnica protiv 315 lica, a nadležni Osnovni  sud u Doboju  potvrdio je do sada 63 optužnice protiv ukupno 295 lica, dok tri optužnice još nisu  potvrđene od nadležnog suda.

Dodatno je OJT još u vezi tih lokalnih izbora u Doboju podiglo pet optužnica protiv šest lica za krivično djelo “Neovlašteno koririštenje ličnih podataka” i jednu optužnicu protiv četiri lica za krivično djelo “Falsifikovanje isprave”.

“Po potvrđenim optužnicama do sada je nadležni sud donio osuđujuće presude u šest predmeta, dvije presude su sa uslovnim osudama za “Izbornu prevaru”. Donešene su i tri presude sa novčanim kaznama za “Neovlašteno korištenje ličnih podataka i u jednoj presudi za “Falsifikovanje isprave” izrečena je  uslovna osuda i novčana kazna” – informacije su OJT Doboj dostavljene portalu “Antikorupcija.info”.

OJT je za 29 optužnica nakon provjera utvrdilo da ne postoje elementi za optuženje, te su donesena Rješenja o nesprovođenju istrage, dok su još 24 predmeta u radu i u istim nije donesena konačna tužilačka odluka.

U Doboju je, nesumnjivo mutnih izbornih radnji bilo i na poslednjim opštim izborima, održanim  02.10.2023. godine, pa je prema informacijama iz OJT Doboj, zbog izbornih nepravilnosti na tim izborima formirano 19 predmeta, od kojih je pet riješeno nesprovođenjem istrage, a u ostalim predmetima se vrše provjere i prikupljaju dokazi radi donošenja odgovarajuće tužilačke odluke.

Nezadovoljne zbog sporosti i, kako neskriveno sumnjaju, korupcije u pravosudnim institucijama kada je Doboj i izborne mahinacije u pitanju sada se na proteste pred Tužilaštvom u ovom gradu spremaju opozicione stranke. Za sada je zvanična najava protesta pred Tužilaštvom u Doboju došla iz političkog subjekta “Za pravdu i red” – Lista Nebojše Vukanovića.

A, predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović kaže da se na osnovu dobijenih podataka iz dobojskog OJT može zaključiti da pravosuđe slabo, ili gotovo nikako, ne daje adekvatan odgovor na evidentne izborne krađe od kojih su one u Doboju bile toliko očigledne i javno dokumentovane.

“Zamislite skoro tri godine su prošle, nema presuda, nema sankcija, uglavnom se donose odluke o nesprovođenu istraga ili nema odluka, pušteno je vremenu zaborava da se odgovorni za izbornu korupciju i njihovi nalogodavci aboliraju od bilo kakve krivične odgovornosti i kazni. Godinama se ne rješavaju pitanja brutalnih izbornih krađa na lokalnim izborima, a ponovljeni izbori su dokazali da je ukradeno ili dopisano, u nekim slučajevima, najmanje 17.000 glasova, što predstavlja biračku bazu jednog čitavog grada u Republici Srpskoj, da su vještačenjem utvrđeni falsifikovani potpisi i glasovi za petinu birača” – kaže Borenović.

Po njemu, najporaznije je da nije poznato da su potencijalni nalogodavci, kao i oni u čije ime su se krali glasovi, uopšte predmet istrage, niti imaju svojstvo osumnjičenih.

“Dok neko ne završi u zatvoru i dobije zakonom propisanu kaznu za krivično djelo izborne prevare od tri, a za neka čak i do pet godina, biće uvijek veliki broj spremnih da za ličnu korist, kakva god ona bila, vrši izborne prevare. U tom smislu, pravosudne institucije nose ogromnu odgovornost za budućnost ove zamlje. I na kraju, u ovom nevjerovatnom i izokrenutoom sistemu pravosudno-izborne nepravde jasno je da nema kazni, sankcija, ali je i jasno da ima i nagrada i napredovanja, pa je tako imenovanjem Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine, donedavno glavni tužilac dobojskog Tužilaštva nagrađena za glavnog republičkog tužioca u Republici Srpskoj. Zemlja čudesa ili paradoksa, svejedno, ali je svakako apsurdno” – izjava je Borenovića.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije