U fokusu

Aarhus centar razočaran današnjim neusvajanjem Zakona o dopunama Zakona o električnoj energiji u FBiH po hitnom postupku

Predstavnički dom Federalnog parlamenta, na danas održanoj sjednici, nije s dovoljno glasova podržao prijedlog Vlade FBiH da se Prijedlog zakona o dopunama zakona o električnoj energiji u FBiH razmatra po hitnom postupku (bilo je 40 glasova Za, 21 Protiv i 14 Uzdržanih), čime je, u najmanju ruku, usvajanje Zakona značajno prolongirano, a doveden je u pitanje i njegov konačni sadržaj. Tim povodom Aarhus centar u BiH izdao je saopštenje za javnost, koje prenosimo u cjelosti.

Na današnjoj 21. sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, odbijen je Prijedlog Zakona o dopunama Zakona o električnoj energiji u FBiH po hitnom postupku, kojim je trebalo biti obustavljeno dalje izdavanje energetskih dozvola za male hidroelektrane.

Kada se pomislilo da je višemjesečno zalaganje građana i NVO sektora za zakonsku sprovedbu Zaključka Predstavničkog doma Parlamenta FBiH iz juna 2020. urodilo plodom, Predstavnički dom PFBiH odlučilo je da Prijedlog treba ići u redovnu proceduru.

Stavljanjem na dnevni red ovog Prijedloga prethodio je niz sastanaka sa resornim ministarstvima održanim na molbu Aarhus centra. Sastanci su bili praćeni ukazivanjem na potrebu zakonskog definisanja malih hidroelektrana, te na pogrešnu upotrebu ovog termina u praksi ministarstava koja su pod mala postrojenja podvodila i postrojenja od 1 MW do 10 MW, odnosno srednja postrojenja.

Prijedlog Zakona pružao je nužnu zakonsku definiciju malih hidroelektrana (mHE), te je ograničio pravo podnošenje zahtjeva za izdavanje energetske dozvole samo za podnosioce koji do momenta stupanja na snagu ovog zakona imaju zaključene ugovore o koncesiji, uz obavezu da svoj zahtjev kompletiraju u roku od 3 godine.

,,Nejasno je zašto je Predstavnički dom odbio ovaj Prijedlog s obzirom da je upravo on, u junu prošle godine usvojio Zaključak o zabrani izgradnje malih hidroelektrana. Stav građana je jasan. Masovne pobune protiv gradnje malih hidroelektrana u mjestima širom BiH neupitno ukazuju na štetnost ovih projekata koji su praćeni brojnim nezakonitostima, a posebno oduzimanjem prava građanima da učestvuju u postupku donošenja odluka. Oni koji bi trebali štiti interese građana danas to nisu učinili,  poslanici su produžili agoniju građana, te dozvolili dalju devastaciju rijeka Federacije BiH” istakla je, Sunčica Kovačević, projektna asistentica Aarhus centra.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije