Intervjui

Branko Perić: To više nije politika, i stranke koje realizuju ideje, rješavaju društvene probleme i bave se opštim dobrom. To su interesne grupe, koje funkcionišu na principima mafija. (VIDEO)

Jedan od rijetkih glasova koji, iznutra, već godinama, kritikuje stanje u pravosuđu BiH, ali i cijelom društvu, sudija Suda BiH Branko Perić, u razgovoru za podcast Pretres, koji zajednički realizuju portal Capital i Transparency International u BiH, zvuči oštrije nego ikad. A razlog je vjerovatno dvojak - s jedne strane jer je stanje naprosto tako loše, a s druge, jer, nakon godina upozoravanja na negativnosti, bez ikakvog efekta, nade počnu blijediti a gorčina izlaziti na površinu.

“Imamo jedan paradoks – 20 godina reformišemo pravosudni sistem i imamo situaciju da je gori nego što je bio. To je nešto što neko mora da objasni. Gdje leže razlozi za takvu situaciju i kako se nositi sa tim. Kako zaustaviti to propadanje.”, izjavio je Branko Perić, sudija Suda BiH, odgovarajući na pitanje novinara Vladimira Šuška, u podcastu Pretres.

No, Perić upozorava da se u pristupu problemu i razmišljanju o uzrocima i posljedicama i načinu kako da se situacija preokrene, stvar mora posmatrati šire. Jer problemi sa pravosuđem nisu samo bosanskohercegovački. Nego su prisutni praktično u svim zemljama regiona.

„U Hrvatskoj imate proces protiv sudija Županijskog suda u Osijeku. Ozbiljan proces koji je diskreditovao pravosuđe jedne države koja je članica EU. Imate u Crnoj Gori predsjednicu Vrhovnog suda koja je u pritvoru za ozbiljna krivična djela.”, navodi Perić. Ali i ističe:

“Kod nas imate još goru situaciju.”

Pa pojašnjava, navodeći neke konkretne podatke:

“Imate sudije, protiv kojih se vode krivični postupak, jedan od njih je u bjekstvu. Imate četiri tužioca Tužilaštva BiH, koji nisu dočekali kraj mandata. Protiv jednog se šest godina vodi krivični postupak koji još nije okončan. Nedavno je razriješena glavna tužiteljica tog istog tužilaštva. Imate na destine razriješenih sudija, zbog teških povreda zakona ili profesionalne etike.”

I postavlja pitanje:

“Šta to znači? Jesmo li mi reformisali pravosuđe da bi imali pravosudnu mafiju o kojoj se danas govori u čitavom regionu?”

Perić naglašava da je kriza u pravosuđu, kod nas, prouzrokovana dominantno iz dva razloga.

„Jedan je kriza politika. Ne političara, političari su uvijek vršili uticaj na pravosuđe ako mogu, ako nađu budale u pravosuđu. Problem je što je politika u ozbiljnoj krizi. To više nije politika, to nisu više one stranke, koje imaju svoje programe i svoje ideje, koje realizuju u dijalogu sa građanima, rješavaju društvene probleme i bave se opštim dobrom. To su prije svega interesne grupe, koje funkcionišu na principima mafija. Pogledajte šta se dešava sa izborima, kupuju se glasovi, poslije se kupuju mandati… To su antipolitike. Ta kriza politika proizvela je dominantno i krizu društva.“, pojasnio je on.

Dodao je da je drugi problem moralna kriza:

„Društvo je u teškoj moralnoj krizi. Ne postoje više nikakve vrijednosti. Što bi rekli aforističari “Sve ima cijenu, ništa nema vrijednost”. I to se prelilo i na pravosuđe. Najvažnije je nekoga zaposliti, negdje se zaposliti, doći do nekakve koristi, nešto smuvati i zaraditi, a ne raditi na principima i vrijednostima.

Perić smatra  da nije moguće očekivati nikakve rezultate u reformi pravosuđa prije svega zbog toga što politika nije zainteresovana za to, što nju ne interesuje dobro pravosuđe.

“Ovakve korumpirane politike u korumpiranom društvu to ne interesuje. Njima je važno da pravosuđe ne funkcioniše i bude lose… Dobro i efikasno pravosuđe ne treba nikome u ovom društvu, pa čak ni sudijama, ni tužiocima. Ni njih nije briga kakvo je pravosuđe. Njih nije briga što se ruši njihov integritet, integritet profesije i dostojanstvo. To je opšti haos“, zaključio je Perić.

Kompletan razgovor, sa sudijom Brankom Perićem, pogledajte na snimku u nastavku:

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Podcast „Pretres“, koji vodi novinar i urednik Vladimir Šušak, možete pratiti na platformi YouTube i Soundcloud, kao i na društvenim mrežama FacebookTwitter i Instagram.

„Transparency International“ u BiH i portal CAPITAL kroz podcast „Pretres“ pokušavaju otvoriti raspravu o najvažnijim temama u vezi sa transparentnošću rada institucija, borbom protiv korupcije, sukobom interesa, zloupotrebama i drugim negativnim pojavama koje su svakodnevica društva u BiH.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije