U fokusu

Dok se svađaju, Univerzitet u Zenici, istovremeno, traži dijalog i rješavanje otvorenih problema sa Vladom ZDK

Bilo kako bilo, bez sumnje će se nesuglasice na relaciji menadžment UNZE  i Vlada ZDK nastaviti, ali je očekivati da one neće biti na štetu studenata koji studiraju na ovoj ustanovi, te da će na vrijeme obezbijediti reakreditaciju.

Umjesto da se potpuno posveti reakreditaciji, jer postojeća ističe idućeg mjeseca (29.03.2024.) menadžment Univerziteta u Zenici svoje resurse i energiju troši na svađu sa Vladom Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) i premijerom Nezirom Pivićem, koji je inače angažovan kao nastavnik u ovoj visokoškolskoj ustanovi.

Naime, već duže vrijeme traju prepucavanja u kojima padaju teške međusobne optužbe, u kojima je teško procjeniti ko je u pravu. Poslednji koji je odapreo “strjelicu” sa optužbama je menadžment UNZE, koji je juče (01.02.2024.) prenio stavove sa sjednice Senata, održane dan ranije (31.01.2024.).

“Povodom javno iznesenih navoda Premijera Zeničko-dobojskog kantona kojim je između ostalog navedeno da se Univerzitet u Zenici oglušava o primjenu zakona, da podzakonskim aktima poništava zakone, da Univerzitet u Zenici radi na granici zakonitosti, da je ugrožena reputacija Univerziteta u Zenici, te u vezi navoda da funkcionalni dodaci znače duplo plaćanje za isti posao, Senat Univerziteta u Zenici je na sjednici održanoj 31.01.2024. godine zauzeo slijedeći stav:

Kao najviše akademsko tijelo, Senat Univerziteta u Zenici djeluje na principima zakonitosti, transparentnosti, profesionalnosti i nezavisnosti čime se onemogućava politički utjecaj na Univerzitet u Zenici i osigurava akademska nezavisnost. U vezi navoda da radimo na granici zakonitosti, ističemo da se rad Senata Univerziteta u Zenici odvija isključivo u skladu sa zakonom i općim aktima Univerziteta Zenici, te da je ispravnost našeg rada već u dva navrata potvrdio Ustavni sud Bosne i Hercegovine. Naime, Vlada Zeničko-dobojskog kantona je insistirala na primjeni ranijih odredaba Zakona o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona kojima je bilo regulisano da Statut Univerziteta u Zenici donosi Upravni odbor čiju većinu čine članovi Vlade i oni kojima je Vlada omogućila uticaj na izbor rektora i prorektora” – stoji, između ostalog, u reagovanju iz UNZE.

Pozivajući se na Ustavni sud Bosne i Hercegovine, Senat ukazuje da su takve odredbe kantonalnog zakona suprotne odredbama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju Bosne i Hercegovine i Ustavu BiH. Takođe i da vlasti ne mogu uticati na donošenje statuta visokoškolske ustanove jer bi na taj način došlo do narušavanja autonomije Univerziteta. Podsjeća i da je Ustavni sud u svojoj presudi uputio Skupštinu Zeničko-dobojskog kantona da kantonalni zakon iz oblasti visokog obrazovanja uskladi sa Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju BiH.

“U 2023. godini Vlada Zeničko-dobojskog kantona je formirala radnu grupu koja je trebala raditi na harmonizaciji propisa, ali rad te radne grupe je prekinut, te se insistira na primjeni odredaba kantonalnog Zakona koje su, prema našem mišljenju u suprotnosti sa Okvirnim zakonom Bosne i Hercegovine. Problem neusklađenosti zakona nije nešto što može riješiti Univerzitet, već je to zadatak i obaveza vlasti u Zeničko-dobojskom kantonu, a Univerzitet stoji na raspolaganju u pogledu stručne pomoći” – ponudili su iz UNZE dijalog sa vlastima.

Pozivajući Vladu ZDK da od menadžemnta UNZE ne traži i ne očekuje da donose odluke suprotne Okvirnom zakonu o visokom obrazovanju, rukovodstvo ove ustanove visokog obrazovanja odbacilo je i kritike zbog isplaćivanja funkcionalnih dodataka zaposlenima, tvrdnjama da on postoji u svim institucijama visokog obrazovanja, te da predstavlja dodatak na platu za dodatne, a ne redovne poslove. Iznijeli su i bojazan da se zalaganjem za ukidanje funkcionalnih dodataka Univerzitet u Zenici želi destabilizirati, i u konačnici da se želi dovesti u pitanje akreditacija Univerziteta koja je u toku i do krajnjeg roka za okončanje procesa reakreditovanja je ostalo manje od dva mjeseca.

Odbacili su i javne izjave iz krugova vlasti Kantona da Univerzitet u Zenici nije dobro pozicioniran na rang listama i da se narušava njegova reputacija, iznoseći tvrdnje da Univerzitet u Zenici čini sve kako bi unaprijedio svoj rad i da su na ljestvici Webometricsa, koja se bavi rangiranjem svjetskih univerziteta napredovali za 137 mjesta.

“Senat Univerziteta u Zenici očekuje od nosioca vlasti u Zeničko-dobojskom kantonu da prestane sa narušavanjem ugleda ove institucije, te da nam pruže podršku za dalji razvoj jer samo ulaganjem u obrazovanje i kulturu možemo očekivati napredak. Senat Univerziteta u Zenici poziva vlast da stupi u kontakt sa predstavnicima Univerziteta u Zenici i kroz dijalog riješi nedoumice u vezi sa radom Univerziteta u Zenici” – stoji na kraju jučerašnjeg reagovanja iz Senata UNZE

Inače, neslaganje između menadžmenta UNZE sa novom Vladom ZDK, čini se da traje još od njenog imenovanja krajem oktobra prošle godine, a da je samo kulminiralo u januaru. U petak (26.01.2024.) potpisan je Kolektivni ugovor za oblast visokog obrazovanja, a potpisali su ga ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK Mirza Mušija i predsjednik Sindikata srednjeg, visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture ZDK Đevad Hadžić. Tom činu prisustvovao je i premijer Nezir Pivić, koji je istakao da je kolektivni ugovor predviđa linearno povećanje plaća zaposlenih za 250 KM, povećanje iznosa prijevoza sa maksimalnih 250 na 350 KM te potpuno finansiranje troškova doktorskog studija za asistente i više asistente Univerziteta u Zenici.

“Imali smo prepreke tokom pregovora, jer je menadžment smatrao da povećanje treba da bude procentualno, a mi smo smatrali da povećanje treba biti linearno i ovdje bih se posebno zahvalio predsjedniku Sindikata srednjeg, visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture koji je zastupao interese svih zaposlenih. Moram kazati i da je bilo određenih pokušaja, kako sam ih nazvao, privatnih sindikata da ospore ovako dobar, važan i značajan kolektivni ugovor, iako zaista donosi poboljšanje materijalnog statusa svih zaposlenih na UNZE. Svjedočimo da su svi ti pokušaji, pritisci pa čak i okupljanja određenih nastavnika, koji su obmanuti od strane menadžmenta UNZE, bili bezuspješni da se zaustavi potpisivanje ovako kvalitetnog i značajnog kolektivnog ugovora”  – rekao je premijer Pivić, najavljujući da će Vlada u narednom periodu posvetiti analizi stanja na UNZE.

A, u ranijim istupima u javnosti menadžmen UNZE je upravo uzrok problema sa kojim se susreću poslednjih mjeseci pronašao upravo u Piviću, čudeći se njegovom odnosu prema ovoj ustanovi, u kojoj je i sam angažovan kao nastavnik.

“Senat Univerziteta je na prijedlog menadžmenta donio odluku kojom se svim spoljnim saradnicima ograničava angažman na maksimalan broj od 150 časova za akademsku godinu. Taj broj časova predstavlja normu za nastavnika koji se nalazi u radnom odnosu na Univerzitetu. Do donošenja ovakve Odluke Senata, spoljni saradnici su imali veći broj časova, ali se postavilo pitanje kvaliteta održavanja nastave, jer su spoljni saradnici u pravilu angažovani u drugim institucijama. Tako je na primjer i Premijer Nezir Pivić imao zasnovan radni odnos u punom radnom vremenu kao zamjenik ministra pravde BiH, a u isto vrijeme je držao i naplaćivao preko 400 časova i učestvovao u radu više komisija na Univerzitetu u Zenici te je po tom osnovu na godišnjem nivou dobijao preko 20.000 KM odnosno za osam godina mandata oko 200.000 KM. Budući da je navedenom odlukom Senata pomenuti honorar znatno smanjen, pretpostavljamo da se u ovome nalazi motiv za osvetu UNZE, s tim da ovakav vid postupanja predstavlja zloupotrebu dužnosti premijera” – ne baš naivne optužbe na račun premijera ZDK su iznijeli iz UNZE.

Bilo kako bilo, bez sumnje će se nesuglasice na relaciji menadžment UNZE  i Vlada ZDK nastaviti, ali je očekivati da one neće biti na štetu studenata koji studiraju na ovoj ustanovi, te da će na vrijeme obezbijediti reakreditaciju.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije