U fokusu

Ekocidom u centru grada, Doboj izgubio šanse za uvrštavanje gradskog parka na listu nacionalnih spomenika u BiH

Posječena stabla oko srušenog bivšeg sjedišta gradske uprave, Doboj, 24.01.2024. (Foto: Lj.Đ.)
Jučerašnjom (24.01.2024.) sječom 52 stabla, pretežno visokih borova, u centru grada u blizini nedavno srušenog sjedišta Gradske uprave u Doboju, ova lokalna zajednica izgubila je sve šanse da se Glavni gradski park – Spomen-park narodnih heroja uvrsti na listu Nacionalnih spomenika u BiH, za koju je Doboj kandidovan još 2008. godine.

Motorne pile, rovokopači i kamioni sa dizalicama su radili gotovo cijeli dan da bi pripremili teren za gradnju budućeg tržnog centra, u okolini prostora na kojem je do 02.11.2023. godine bio centralni objekat Gradske uprave, u kojem su bili smješteni Kabinet gradonačelnika, Kabinet predsjednika Skupštine grada, kao i većina odjeljenja gradske uprave.

Kao i kada su bageri lokalnog preduzeća srušili višedecenijski ponos grada na tri rijeke, brojni prolaznici su se i jučer zaustavljali zbog buke mašina i u čudu gledali nemilosrdno rušenje “pluća” ovog grada.

“Za jedno posječeno stablo se u uređenim zemljama ide u zatvor, ne može se zbog stabla drveta izgraditi objekat na tom mjestu, a ovi naši ruše 50 stabala i niko da ih zapita da li je to u redu” – jedan je od komentara znatiželjnika u blizini doskorašnjeg natpisa “Doboj” sa slovima od aluminijuma i crvenim srcem.

Da Doboj onima koji trenutno odlučuju o njemu nije u srcu i da njime, kako to tvrde iz nvo sektora vlada građevinska mafija, mnogima je bilo jasno kada je godinu dana prije srušen takođe jedan od simbola Doboja, kompleks bivšeg “Doma vojske”. U kojem su održavane sjednice Skupštine grada, odnosno u kojem je bila skupštinska sala, ali i još neke od organizacionih jednica Gradske uprave. Na tom lokalitetu već je nikao kompleks sa dvije stambeno-poslovne zgrade i objekat jednog od domaćih tržnih centara.

Budući tržni centar na mjestu nekadašnjeg objekta gradske uprave biće praktično sastavni dio Glavnog gradskog parka u Doboju.  Koji nije postao nacionalni spomenik BiH zbog ranije manje sječe drveća i neprimjerenih, nestručnih intervencija u njemu.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika u BiH je, naime, 2009. godine, odbila prijedlog za proglašenje ovog parka nacionalnim spomenikom s obrazloženjem da ne ispunjava kriterije iz razloga što je izgubljen istorijski integritet parka.

„Odluka Skupštine opštine Doboj o izmjenama Regulacionog plana rezultirala je sječom drveća i izmjenom plana parka, što je izravno imalo utjecaja na zeleni pojas koji ga okružuje. Pored toga, neplansko razmještanje bisti unutar prostora parka oduzelo je prvobitnom planu izvornu koherentnost“ – dio je obrazloženja Odluke o odbijanju prijedloga.

Iz Komisije su stavili primjedbe i na prekopavanje asfalta i trotoara oko spomen-područja, na izgradnju fontane i druge izvedene radove, koji nisu bili predviđeni Urbanističkim planom. Te izmjene su se trebale ugraditi u novi Urbanistički plan grada, ali on od tada pa sve do sada nije donesen, već se, prema poslednjim informacijama, nalazi tek u nacrtu.

Tek sada, kada je izvršen svojevrsni ekocid, neposredno uz Glavni gradski park, Doboj je izgubio svaku šansu da se nađe na reprezentativnoj listi Nacionalnih spomenika u BiH. Zbog toga se, u to ne treba sumnjati, niko u aktuelnoj gradskoj vlasti neće „potresti“, kao šti ih ne brinu ni krivične prijave zbog rušenja sjedišta Gradske uprave i Doma vojske. Ili Sportske dvorane SŠC, zbog čega cijela jedna četvorogodišnja generacija srednjoškolaca nije imala adekvano mjesto za izvođenje nastave fizičkog vaspitanja

.

Centar za humanu politiku je zbog svega podnio krivičnu prijavu protiv dobojskih funkcionera u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, inspektora i tužioca, apostrofirajući prodaje zemljišta na kojima su se Gradska uprava i Dom vojske nalazili i rušenja objekata.

“Po krivičnoj prijavi nadležni još uvijek postupaju, ali po dosadašnjim iskustvima u podnošenju prijava protiv aktuelne vlasti ne očekujemo da će bilo ko biti pozvan ozbiljnije na odgovornost ili biti procesuiran” – nije optimističan predsjednik CHP-a Momir Dejanović.

Oznake

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije