Građanski aktivizam

Godine uporne borbe rezultirale su pobjedom aktivista, gašenjem mHE i zaštitom rijeke Doljanke

Nakon što je uzeo u razmatranje presudu suda, zahtjev udruženja "Za Doljanku" da investitoru ne izda okolinsku dozvolu, te, molbu investitora za izdavanjem nove dozvole za rad, FERK je donio rješenje kojim se odbija zahtjev za izdavanje dozvole za proizvodnju električne energije, kao i zahtjev za stjecanje statusa kvalificiranog proizvođača, podnositelja zahtjeva „Eko-Vat“ d.o.o.

Borba aktivista za rijeku Doljanku traje više od pet godina. Započeli su kao neformalna grupa građana iz Jablanice koja se još 2015. godine pobunila protiv izgradnje dvije mHE na ovoj rijeci, da bi 2018. godine, zbog lakšeg nastupanja pred institucijama Bosne i Hercegovine, registrirali svoje udruženje pod nazivom „Za Doljanku“.

Iako malobrojni, svim srcem i dušom su ustali protiv vlasti ne zaobilazeći nikoga. Kao glavne krivce za devastaciju korita rijeke Doljanke i njenog okoliša prvo su okrivili jedinicu lokalne samouprave, odnosno načelnika i Općinsko vijeće Jablanica koji su na nezakonit način dali saglasnost i izdali ostalu potrebnu dokumentaciju za izgradnju ovih elektroenergetskih objekata. Na temelju tih saglasnosti investitor je ishodovao sve potrebne dozvole i krenuo u izgradnju jedne mHE („Zlate“) dok za drugu, nakon što su se građani pobunili, nije uspio ishodovati svu potrebnu dokumentaciju. Protiv tadašnjeg načelnika i saziva gradskog vijeća pokrenuli su krivične prijave pred Kantonalnim tužilaštvom u Mostaru.

Nakon toga obratili su se Kantonalnom ministarstvu prostornog uređenje i građenja da kao institucija po pravu nadzora reaguje na te nepravilnosti. Nakon više mjeseci prepiske s kantonalnim ministrom obavješteni su da ministarstvo neće pokrenuti postupak.

Također, Kantonalno ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je prekršilo zakone i procedure kod izdavanja vodne saglasnosti koja je bila presudna za izdavanje dozvole za rad od strane FERK-a što je dokazano u sudskom procesu. Protiv ovih još uvijek aktuelnih ministara također je pokrenuta krivična prijava.

U tužbi protiv Federalnog ministarstva okoliša i turizma na Rješenje o izdatoj okolinskoj dozvoli Kantonalni su u Sarajevu presudio je u korist Udruženja a u obnovljenom postupku je bivša ministrica Edita Đapo donijela rješenje kojim oslobađa investitora obnove postupka. I ovo rješenje je osporeno a nakon izdavanja nove okolinske dozvole udruženje „Za Doljanku“ je ponovno pokrenulo upravni spor koji još nije riješen.

Pokretali su tužbe od kojih do danas niti jedna nije osporena. Dapače, iza udruženja je čak šest dobijenih sudskih presuda. Više puta im je osporavano pravo stranke u postupku koje im Općina Jablanica u ovom trenutku i poslije drugostepene presude u korist udruženja i dalje osporava.

Za vrijeme prvog upravnog spora koji će imati za ishod poništenje rješenja o izdavanju okolinske dozvole, nakon formalne rasprave u FERK-u i podnesenog zahtjeva da se investitoru ne izda dozvola za rad, odgovorne osobe ove institucije udovoljavaju zahtjevu investitora i bez obzira što u tom trenutku investitor nema pravosnažnu okolinsku dozvolu izdaju mu dozvolu za rad. Udruženje reagira u zakonskom roku i podnosi tužbu protiv tog rješenja. U međuvremenu, dok traje taj upravni spor, Kantonalni sud u Sarajevu poništava okolinsku dozvolu o čemu aktivisti odmah informiraju nadležni sud pred kojim se vodi postupak protiv FERK-a.

Nakon tri pune godine od podnošenja tužbe protiv FERK-a, Kantonalni sud u Mostaru je 23.9.2023. godine donio presudu kojom je poništio rješenje FERK-a kojim je izdata dozvola za rad preduzeću „Eko-Vat“ Jablanica i predmet vratio na ponovno postupanje.

Nakon toga je udruženje obavijestilo FERK da udruženje nema pravosnažnu okolinsku dozvolu i da upravni spor po tom dokumentu u obnovljenom postupku još uvijek nije završen.

S druge strane i investitor se obraća FERK-u i obavještava ga da je nakon presude Kantonalnog suda u Mostaru kojim mu je poništena dozvola za rad bio prisiljen obustaviti proizvodnju i podnosi  Molbu za hitno postupanje tvrdeći da je Kantonalni su u Mostaru donio pogrešnu i nezakonitu presudu jer nije imao potpunu dokumentaciju, a sve zbog nesavjesnog postupanja FERK-a. Također, investitor u ponovljenom zahtjevu tvrdi da investitor nije bio obavezan imati okolinsku dozvolu po novom zakonu zanemarujući presudu Kantonalnog suda u Sarajevu koje je prije skoro dvije godine donijelo presudu da se postupak izdavanja okolinske dozvole mora završiti isključivo po starom zakonu kako je i propisano novim zakonom.

FERK je poslao dopis Udruženju, da je obavijestio federalnu upravu za inspekcijske poslove i kantonalni inspektorat za elektroenergetsku inspekciju da „Eko-Vat“ Jablanica nije ovlašten za proizvodnju električne energije. Taj dopis kao i  molbu investitora za hitno postupanje dostavio je i Udruženju.

Odmah nakon primitka presude suda a prije nego je od investitora dobio molbu za hitno postupanje, FERK je zakazao svoju 21. redovnu sjednicu sa samo jednom tačkom dnevnog reda a to je „Razmatranje i odlučivanje po Zahtjevu za izdavanje dozvole za rad za proizvodnju električne energije podnositelju zahtjeva „Eko-Vat“.

Nakon što je uzeo u razmatranje presudu suda, zahtjev Udruženja da investitoru ne izda okolinsku dozvolu, te, molbu investitora za izdavanjem nove dozvole za rad, FERK je donio rješenje kojim se odbija zahtjev za izdavanje dozvole za proizvodnju električne energije, kao i zahtjev za stjecanje statusa kvalificiranog proizvođača, podnositelja zahtjeva „Eko-Vat“ d.o.o.

Ovo je još jedna, iz udruženja kažu za njih možda najvažnija pobjeda u cijelom dosadašnjem postupku. Obzirom da su u procesu izdavanja radne dozvole (koja je poništena) aktivisti prije više od tri godine na vrijeme obavijestili odgovorne osobe u FERK-u da okolinska dozvola koju je investitor priložio u zahtjevu nije pravosnažna (a vodeći se činjenicom da je  sud između ostalog upravo to istaknuo kao najveće kršenje), aktivisti razmišljaju o pokretanju krivične prijave protiv odgovornih osoba u FERK-u.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije