Građanski aktivizam

Građanski aktivisti u BiH: „Svaki 9. decembar je Dan borbe protiv korupcije. Meni je 9. decembar svaki dan!“

Međunarodni dan borbe protiv korupcije, 09. decembar, obilježavaju aktivisti širom svijeta koji svakodnevno dižu glas protiv nezakonitosti, neregularnosti, kršenja zakona, procedura. Ovaj se dan obilježava od 2003. godine kada je Opšta skupština UN posebnom rezolucijom ukazala na problem korupcije i potrebu svakodnevne borbe protiv nje. U BiH, kao zemlji sa ozbiljnim problemima u ovom kontekstu, posljednjih godina jača i svijest o tome da je korupcija, praktično, u korijenju svih ovdašnjih problema a i borba protiv nje širom zemlje. Hrabri aktivisti, u lokalnim zajednicama, u neravnopravnoj borbi sa korumpiranim sistemom, ostvaruju značajne uspjehe - pomjeraju granice, poništavaju nelegalne dozvole, ruše spratove nelegalno izgrađenih objekata, zaustavljaju pohlepne investitore u uništavanju prirodnih bogatstava, mijenjaju zakonsku regulativu,... Portal Antikorupcija, koji dosljedno prati njihovu borbu, objavljuje ovim povodom, izjave nekih od njih.

 

Davor Nujić, inicijativa “Kreševski građanski pokret“

„Ulazeći dublje u problematiku nelegalnog rada Tvornice vapna u mom rodnom mjestu ispostavilo se da su korumpirane institucije te koje dozvoljavaju da tvornica radi bez svih potrebnih dozvola i da ne poštuje zakonske okvire onih dozvola koje ima. Iako smo spoticani, omalovažavani i vrijeđani u nadi da ćemo odustati, to je samo vjetar u leđa da se nastavimo jače boriti za zdravlje nas, naših obitelji i spriječavanje ekološke katastrofe koja nam prijeti.“

 

Anel Hozić, neformalna grupa građana „Poriče“, Bugojno

„Korupcija je galopirajući kancer koji sa apetitom izjeda naše društvo, te zbog kojeg su nam amputirani ekstremiteti i razni funkcionalni dijelovi našeg zajedničkog tijela, tako da smo trenutno zbog nje osakaćeni u svakom smislu.“

 

Srbo Škero, neformalna grupa građana „Pokret za restituciju Trebinje“

„Nažalost,  živimo u vremenu gdje  sistem vlasti  nameće  nakaradnu politiku, politiku koja počiva na korupciji, nepotizmu,  gdje je pravo  izgubilo svaki smisao a zloupotreba položaja normalna pojava. Organi koji treba da spriječe korupciju u ovoj državi ne čuju se ili stidljivo reaguju tek posle pritiska  javnosti. Naše udruženje građana je formirano isključivo radi zaštite naših interesa, naše imovine kojom mimo zakona korumpirani političari žele da raspolažu. Šta reći kada konkretno u našem slučaju pojedinac iz vlasti sebe stavlja iznad zakona a da on pri tome uopšte ne snosi posledice?! Ne samo to, već svojim primjerom daje slobodu svojim podređenima da rade mimo zakona jer osjećaju zaštitu sistema koji, nažalost, samo zna za  politiku sile i bezakonja. Mi kao udruženje građana“ Pokret za restituciju Trebinje“ preduzeli smo svepravne korake kako bi odbranili zakon, zakonske propise i procedure, odnosno prava koje nam garantuje ustav ove države. Od organa koji se bave zaštitom i sprovođenem zakona očekujemo da rade svoj posao, trgnu se od zagrljaja korupcije a nama daju nadu da pravna država postoji ili, nažalost, svojim postupcima dokažu suprotno.“

 

Hajrija Čobo, neformalna grupa građana „Park prirode Trstionica i Boriva“

„Korupcija je ono što od čovjeka napravi nečovjeka i zadrži ga takvog. Korupcija je ona nepravda po kojoj se pravo jednoga bez ikakvog osnova daje drugome za sitan novac zvani mito. Korupcija je ono što te tjera da spoznaš najsitnije instinkte svoje ličnosti: „fight or flight“ – bori se ili bježi. Ja neću da bježim! Moja je borba! Svaki 9. decembar je Dan borbe protiv korupcije. Meni je 9. decembar svaki dan!“.

 

Sara Tuševljak, neformalna grupa građana „Stop izgradnji mHE na Kasindolskoj rijeci“

„Korupcija se, nažalost, nalazi u svim segmentima društva pa tako i u slučaju izgradnje mini hidroelektrana na Kasindolskoj rijeci. Mi smo, pravnim djelovanjem i građanskim aktivizmom, uspjeli zaustaviti izgradnju druge mini hidroelektrane i spriječiti izgradnju treće planirane mini hidroelektrane na Kasindolskoj rijeci“.

 

Aiša Mujala, Građanska inicijativa „Jer  nas se tiče“

“Sumnjamo da koruptivne radne ne dozvoljavaju da se deponija Uborak preseli na drugu lokaciju i da se njene posledice saniraju. Mi živimo sa potencijalnom zarazom, sa problemima koje život pored smeća nosi, a za sve to je kriva jedino i isključivo korupcija i svi usko povezani sa njom! Tužba je i dalje na Sudu, a mi nećemo odustati!”

 

Momir Dejanović, neformalna grupa građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“

„I ove godine ukazujemo na činjenicu da su direktna posljedica nelegalne i nekontrolisane eksploatacije šljunka iz riječnih korita, priobalja i sa poljoprivrednog zemljišta – poplave. A znamo da su one, u maju 2014., samo u Doboju odnijele 11 ljudskih života. Za to niko nije odgovarao, kao ni za stotine miliona KM materijalnih šteta na objektima i drugoj imovini. Ponovo ukazujemo da nije bilo značajnijih pomaka u rješavanju pitanja trajne zaštite Doboja uređenjem dijela korita od Vile do izlaza iz Doboja, a vlasti, kako lokalne tako i one na republičkom nivou, to pravdaju nedostatkom potrebnih sredstava. Sredstava koja, s druge strane, ne nedostaju za kupovinu luksuznih automobila, povećanja plata i privilegija političara, sumnjive javne nabavke i trošenje budžetskih sredstava na nepotrebne i manje bitne stvari“.

 

 Zumra Gušo, neformalna grupa građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Maglaju“

Prošla godina je u Maglaju prošla bez čišćenja kritičnih mjesta za moguće poplave, jer su šljunkari procjenili da im se za šest ponuđenih lokaliteta samo na jednom isplati izvoditi radove, čistiti i produbiti korito i kao nus proizvod eksploatisati i koristi šljunak u tom poslu. Naše ukazivanje da vlasti općine trebaju ovom problemu posvetiti više pažnje urodilo je plodom u drugoj polovini ove godine i imamo već pet lokaliteta koja su predviđena za radove.“

 

Dušan Aćimović, neformalna grupa građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Zvornika“

„Brojne su naše prijave za nelegalne separacije, ilegalan rad šljunkara, ali smo imali isuviše mlake reakcije inspekcijskih organa i još manje posvećenosti službenika Javne ustanove Vode Srpske. Sve to smatramo da je rezultat upravo korupcionaškog ponašanja vlastodržaca.“

 

Enis Selimović, neformalna grupa građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Zavidovićima i Žepču“

„Imali smo dobru saradnju sa inspekcijskim organima, koji su reagovali izlaskom na teren na naše prijave, prije dvije sedmice smo dobili odgovor za postupanje u dva svježa slučaja nakon sumnji u nelegalnu eksploataciju na području Žepča. Zadovoljni smo i za više lokaliteta obuhvaćenih Javnim pozivom Agencije za vodno područje rijeke Save za čišćenje i produbljivanje korita rijeka Bosne i Krivaje na području Žepča i Zavidovića, ali još uvijek smatramo da šljunkare zanima samo vađenje riječnog materijala kao bavljenje privrednom djelatnošću, a ne da na taj način zaštite građane i njihovu imovinu od mogućih poplava.“

 

Goran Ristić, NGG „Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome“

„Korupcija što je moguće prije mora biti eliminisana iz društva, a posebno izdvajamo oblast visokog obrazovanja. Zalažemo se za još bolju saranju AVORS i HEA BiH, koja je unazad godinu dana znatno poboljšana u odnosu na raniji period, što je rezultiralo dobijanjem akreditacije više VŠU u ovoj godini. Želimo i kvalitetniji i savjesni rad inspekcijskih organa.“

 

Aner Omanović, građanska inicijativa „Kuti“

„Korupcija ne pogađa samo jednu osobu, već više grupa ljudi, i širi se kao kao trula jabuka u korpi, sve dok ne zatrule sve jabuke i dok sva prava građana ne budu narušena. Kuti su pravi primjer kako potencijalna prijetnja eksplozijama, oblacima dima i potresima, zbog proceduralnih propusta, da li slučajnih, ili kako mi sumnjamo namjernih, može ugroziti naš život, zdravlje, i opstanak na našim ognjištima. Nećemo dozvoliti da se pogoduje nekome ko ne živi u našoj lokalnoj zajednici, i da zbog nečijih interesa se naš miran život i miran san pretvori u noćnu moru!“

 

Maja Štabek Gliha, neformalna grupa građana „Zgrada“

„Sve što se dešava u urbanizmu odražava se na naš svakodnevni život – kakvo je okruženje u kojem živimo, koliko nam je udaljen najbliži park, koliko nam je daleko vrtić, škola, kako putujemo do posla. Urbanizam živimo svaki dan, i zato je iznimno važan za svakog građanina, a ujedno je jedna od oblasti u kojoj ima najviše nepravilnosti koje često nazivamo „nelegalna gradnja”. To je vrlo kompleksno pitanje u kojem se isprepliću sa jedne strane kršenje postojećih zakona od strane institucija koje bi trebale služiti građanima, a koje radi ostvarivanja vlastite koristi pogoduju pojedincima – investitorima, najčešće pronalaženjem „rupa” u zakonu, zaobilaženjem zakona, često lobiranjem za izmjene zakona, i, sa druge strane, nepoštivanjem pravila struke i dokazano dobrih praksi planiranja gradova, a sve to na štetu građana.“

 

Ibro Džafić, neformalna grupa građana “Uklonimo nelegalnu deponiju pred turističikim gradom Višegradom“

“Kada je korupcija prisutna, mnoga ljudska prava su narušena. Pravo na slobodu, na zdravlje, na mir. Višegradska nelegalna deponija je pravi primjer kako zbog korupcije 28 godina, deponija koja nema ekološku dozvolu, truje i zagađuje, ne samo nas, već i čitav Višegrad. Ovdje ne cvjeta priroda – ovdje cvjeta korupcija!”

 

Amar Taso, neformalna grupa građana „Spas u zadnji čas – spasimo Dobrinju!“

„Za mene je korupcija mozda i najveće zlo koje je pogodilo naše društvo i sa kojim ne znamo kako da se nosimo. Postala nam je, nažalost, ukorijenjena i toliko normalna da je opće prihvatljiv način ponašanja. Od plaćanja sitnih usluga, preko nezaobilazne korupcije u zdravstvu do sistemske korupcije u pravosuđu i javnoj upravi. Ono što je, po mom mišljenju, posebno problematično je da nismo svjesni da je korupcija dvosmjerna ulica i da to što smo spremni dati mito za nešto, nas ustvari dovodi u položaj saučesnika i da je suštinski ključ borbe protiv korupcije u ljudima koji daju mito jer da niko nije spreman da plati onda niko ne bi ni očekivao da mu se plati. Dakle, korupcija nas uništava sistemski, ekonomski, društveno i na sve moguće načine, ali ukoliko se većina ljudi odluči da ne bude saučesnik možemo je značajno umanjiti i dovesti u ravan izuzetka, a ne pravila, kakav je slučaj trenutno.“

 

Samir Đulić, predsjednik „Udruženja distrofičara Bužim“

„Korupcija je ozbiljan sistemski problem koji se uvukao u sve pore društva. Zapravo bih rekao da je korupcija danas postala nepisano pravilo života. Radeći na brojnim antikoruptivnim aktivnostima u nabavci ortopedskih i drugih pomagala u USK-a, mogu reći da korupcija ne poznaje granice i sama činjenica da je prisutna u oblasti ortopedskih pomagala je znak upozorenja da su odavno sve podnošljive granice pređene i da treba hitno pronaći sistemska rješenja. Dosadašnje odsustvo bilo kakvih efikasnih mjera od strane vlasti na prevenciji korupcije dovelo je do potpune pravne nesigurnosti za građane koji sve više rješenje vide o odlasku iz BiH, što nažalost crne statistike zadnjih godina potvrđuju.“

 

Nina Kreševljaković, Resursni Aarhus centar, Sarajevo

„Korupcija je kada ne možete ostvariti svoja Ustavom zagarantovana prava, kada vam pravosudni sistem onemogućava adekvatan pristup pravdi, kada su organi vlasti na strani onih koji krše zakon. Korupcija je kada država prijeti da će vas krivično goniti zbog pravde za koju ste se borili. U kontekstu aktivističke borbe za zdrav okoliš korupcija je kada se prirodnim resursima vlada u korist bogatih pojedinaca, a ne zajednice, te se svjesno na taj način ugrožavaju prava običnog čovjeka čiji opstanak ovisi o istim tim prirodnim resursima.“

 

Damir Radenković, Omladinski centar „Vermont“

„Omladinski centar “Vermont” radeći već preko deset godina na problemima suzbijanja korupcije u različitim segmentima društva susreo se  sa skoro svim pojavnim oblicima korupcije u praksi, kada je u pitanju Brčko distrikt BiH. Ono što i dalje predstavlja gorući problem na lokalnom nivou koji sa sobom povlači i druge oblike koruptivnih radnji jeste netransparentna dodjela sredstava za neprofitne organizacije iz lokalnog budžeta. Svjedoci smo da je u proteklim godinama grant kao vid podrške neprofitnim organizacijama ukinut zbog brojnih neregularnosti u dodjeli istih što je sa sobom povuklo i određena hapšenja kako poslanika tako i predstavnika neprofitnih organizacija pa čak i pravosnažne presude. Na taj način jednim dijelom naš trud u ovoj oblasti se isplatio. Evo nas ponovo u mjesecu decembru u kome se obilježava Međunarodni dan borbe protiv korupcije. Pomaci u radu na terenu u dijelu dodjele sredstava su napravljeni. Sada nam predstoji bitka da započeti proces uređenja dodjele sredstava do kraja uredimo i usvojimo jasne kriterijume selekcije neprofitnih organizacija za podršku. Obzirom na višemilionska izdvajanja za ove namjene smatram da se svi moramo uključiti i dati svoj doprinos kako bismo stvorili bolju klimu za buduće naraštaje. Omladinski centar “Vermont” će nastaviti da zahtjeva da se što više sredstava dodjeli putem konkurentnih i transparentnih postupaka, javnih poziva, a što manje putem donacija koje sve više podsjećaju na grantove.“

 

Amila Tatarević, Udruženje “BABY STEPS”

“Korupcija se duboko ukorijenila u sve dijelove našeg života i društva, a u zdravstvu je još i  najbolnija. Više se i ne prepoznaje, već se naziva drugim, pogrešnim imenima kao što su “čašćenje”, „poklon“ ili „dar“. Toliko je prisutna da se praktično smatra obavezom počastiti doktora koji prima plaću za svoj posao i to plaću iz našeg zdravstvenog osiguranja. Najviše bole posljedice koje korupcija nosi i to prvenstveno kršenje prava pacijenata, nejednakost, uskraćivanje usluge ili pružanje nedostojanstvene i nezadovoljavajuće usluge, i sve bez ikakvog opravdanja pa čak ni izgovora. Kao da medicinsko osoblje ima na to pravo, a građani moraju trpiti. U konačnici se stvara percepcija da zdravstveni sistem postoji radi medicinskog osoblja, da su pacijenti tu radi doktora i da su doktori centar sistema. Ovo je vrlo opasno jer smo prihvatili potpuno pogrešnu sliku. Nije doktor, već je pacijent centar sistema! Medicinsko osoblje je tu radi pacijenta, njihov posao je da brinu o pacijentu. Kada govorimo o porodilištima, duboko ukorijenjena korupcija uz uzročno-posljedično vezane loše uslove u porodilištima i nehuman tretman porodilja, dovode čak i do nasilja na porodu. Ovo je ono što nas najviše treba zabrinuti. Zar kao društvo prihvatamo i dopuštamo nasilje nad najosjetljivijim kategorijama društva – porodiljama? Šta to govori o nama? Vrijeme je da vratimo dostojanstvo porodiljama! Vrijeme je da se bebe dočekuju sa osmijehom i srećom, a ne kovertom!”

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije