Građanski aktivizam

Iako zbog opstrukcija rada Odbora za reviziju NSRS aktivisti koji se bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka nisu prisustvovali sjednici na kojoj su bile teme koje ih interesuju, iskoristili su priliku za neformalni kontakt sa Glavnim revizorom

Zbog nedostatka kvoruma neodržana sjednica Odbora za reviziju NSRS, Banjaluka, 11.12.2023. (Foto: Lj.Đ.)
Za sjednicu Odbora za reviziju NSRS, neodržanu zbog nedostatka kvoruma bila je predviđena i tačka dnevnog reda Razmatranje izvještaja o naknadnom pregledu provođenja preporuka iz Izvještaja revizije učinka: "Upravljanje eksploatacijama mineralnih resursa i čišćenjem materijala iz vodotoka". A pod “tekućim pitanjima” bilo je predviđeno razmatranje inicijative da se u programu rada Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za 2024. godinu uvrsti naknadni pregled provođenja preporuka iz izvještaja revizije učinka: "Eksploatacija riječnog materijala kao segment integralnog uređenja i zaštite vodotoka rijeke Drine".

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske će u 2024. godine izraditi izvještaj o Naknadnom pregledu preporuka iz izvještaja revizije učinka „Eksploatacija riječnog materijala kao segment integralnog uređenja i zaštite vodotoka rijeke Drine“, kojim je obuhvaćen vremenski period od 2017. do 2020. godine.

Ovu informaciju dobili su aktivisti koji se zalažu za uređeni vodotok rijeka u Republici Srpskoj i bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka, nakon neodržane sjednice Odbora za reviziju Narodne Skupštine Republike Srpske, kojoj su namjeravali prisustvovati, zbog više najavljenih tačaka koje su ih interesovale. Iako sjednica juče (11.12.2023.) nije održana, pomenutu im je informaciju, u neformalnom razgovoru, saopštio Glavni revizor Jovo Radukić, koji je precizirao da će u programu rada Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za narednu godinu taj izvještaj biti u drugom polugodištu.

“Nismo zbog načina kreiranja godišnjeg plana i ograničenih kapaciteta revizorskih timova u mogućnosti prihvatiti predloženu inicijativu da u godišnji plan revizija za 2024. godinu planiramo i izradu izvještaja revizije učinka „Eksploatacija riječnog materijala kao segment integralnog uređenja i zaštite vodotoka rijeke Bosne“ ili npr. vodotoka rijeke Vrbas, za koji takođe postoji opravdanje, računajući da smo poslednji integralni izvještaj revizije učinka „Upravljanje eksploatacijom mineralnih sirovina i čišćenjem materijala iz vodotoka“ za cijelu RS izradili i objavili u oktobru 2015. godine. U tom Izvještaju revizije učinka prezentovani su nalazi koji se odnose na čišćenje materijala iz vodotoka na pet rijeka u RS u periodu 2011-2014. godina” – informacije su dobijene od Radukića.

Inače, za sjednicu Odbora za reviziju NSRS, neodržanu zbog nedostatka kvoruma bila je predviđena i tačka dnevnog reda Razmatranje izvještaja o naknadnom pregledu provođenja preporuka iz Izvještaja revizije učinka: “Upravljanje eksploatacijama mineralnih resursa i čišćenjem materijala iz vodotoka”. A pod “tekućim pitanjima” bilo je predviđeno razmatranje inicijative da se u programu rada Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske za 2024. godinu uvrsti naknadni pregled provođenja preporuka iz izvještaja revizije učinka: “Eksploatacija riječnog materijala kao segment integralnog uređenja i zaštite vodotoka rijeke Drine”.

“Sa jedne strane, zadovoljni smo što će Glavna služba za reviziju praktično prihvatiti predloženu inicijativu za izradu izvještaja o naknadnom pregledu preporuka iz izvještaja revizije učinka za vodotok Drine, što smo mi, u vidu inicijative posredstvom CCI, uputili skupštinskom Odboru za reviziju. Međutim, s druge strane i dalje smatramo da je neophodno što prije da se iznađe modalitet da revizoru “uđu” i u ostale vodotoke u RS, osim za rijeku Bosnu i vodotok Vrbasa, što je, uostalom, pomenuo kao mogućnost i potrebu i Glavni revizor. Pa i ostale, jer smo juče (11.12.2023.) dostavili gospodinu Radukiću dio naše foto dokumentacije devastacija u slivu rijeke Bosne, čime smo željeli dodatnim argumentima privoliti revizore da uvaže i tu našu Inicijativu” – reakcija je iz NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.

Podsjećamo, aktivisti su posredstvom CCI-a 17.11.2023. uputili Inicijativu Glavnoj službi za reviziju RS da se provede reviziju učinka i za ostale vodotoke u RS, u prvom redu za vodotok rijeke Bosne, a zatim i za druge, ukazavši im da, osim za rijeku Drinu, od perioda 2011-2014. godina Glavna služba nije provodila reviziju učinka koja se odnosi na navedenu materiju, te da je od izuzetne važnosti i javnog interesa da se provede reviziju učinka i za ostale vodotoke u RS.

Revizori su u odgovoru od 22.11.2023. godine, koji je potpisao Glavni revizor Jovo Radukić naveli da će uzeti u obzir inicijativu pri izradi godišnjeg plana revizija, ali aktivisti smatraju da je to neophodno uraditi čim prije je realno i moguće.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije