Građanski aktivizam

Investitori strah građana Lopara, od posljedica rudarenja, pokušavaju neutralisati obećanjima o hiljadu novih radnih mjesta i o milionskim uplatama u budžet opštine

Svoje protivljenje iskazali su i brojni ekološki aktivisti, među prvima iz Ekološkog udruženja ''EKO PUT'', koji su u Bijeljini prošle sedmice održali Javnu tribinu na temu geoloških istraživanjima na prostoru Majevice, a 12. decembra je planirana i u Loparama.

Tri godine od početka geoloških istraživanja na području Lopara (a pet od njihovog odobrenja), odbornike Skupštine opštine o “Projektu Lopare” u produženom Odborničkom času 21. sjednice (23.11.2023.) upoznali su investitori kompanije „Arcore ulaganja“.

Ta istraživanja su, inače, trajala do marta ove godine i vjerovatno bi još neko vreme većina detalja o njima bili nepoznati i predstavnicima zakonodavne vlasti ove lokalne zakjednice i široj javnosti da ih iz anonimnosti nije izvukao svojom objavom od 25.09., portal Antikorupcija.

Glavnu ulogu u gotovo dvočasovnoj prezentaciji projekta, kao i u odgovorima na pitanja odbornika, proteklog petka, imao je direktor “Arcore ulaganja” d.o.o., Vladimir Rudić, koji je već u startu pokušao da “uplaši” protivnike realizacije projekta, posebno ekološke aktiviste, najavom tužbi. Trudeći se da bude ubjedljiv u svom izlaganju i odgovaranju na upite na momente je izlazio iz okvira pristojnog ponašanja “dobrog gosta”, demonstrirajući, prema kometarima nakon sjednice, ne malu dozu bahatosti i nadmenosti.

Rudić je upoznao odbornike sa rezultatima do kojih se došlo tokom istraživanja, gdje su utvrđene najveće količine magnezijuma, kalijuma, klora i tek na četvrtom mjestu litijuma. Rudić je rekao da su detaljna geološka istraživanja urađena u saradnji sa najpoznatijim svjetskim kompanijama iz Australije, Engleske, Njemačke i drugih zemalja, po najvišim standardima, te da je za to istraživanje dozvolu dalo nadležno ministarstvo Vlade Republike Srpske.

“Geološkim istraživanjima smo utvrdili da se ovdje nalazi po svojoj strukturi 94 miliona tona magnezijum sulfata, 35 miliona tona kalijuma, 14 miliona tona klora i 1,5 milion tona litijum karbonata. To je ukupan kapacitet koji se treba eksploatisati, rudariti na pravilan način u narednih 50 godina. Ovaj rudnik će mijenjati strukturu ovog regiona u suštini, zato što predstavlja komparativnu prednost koju nismo mi donijeli sa sobom, već zato što su je Lopare posjedovale” – rekao je direktor “Arcore ulaganja” odbornicima.

Izrekao je Rudić i niz drugih podataka, među kojima da je ova investicija vrijedna 570 miliona evra, da će odmah po potpisivanju ugovora sa Vladom Republike Srpske o početku rudarskih radova nakon izrade Studije izvodljivosti i Studije uticaja na životnu sredinu, na ime jednokratne koncensione naknade uplatiti 2,8 miliona evra. Da će 20 do 40 miliona evra godišnje iznositi prihodi od koncesija za RS, a sa njom i opštini Lopare, kojoj će kao izutetno nerazvijenoj opštini, pripasti 70 odsto sredstava. Najavio je da će za rad rudnika biti potrebno zaposliti hiljadu radnika, a u pratećnim djelatnostima tri do pet hiljada radnika.

Sa druge strane, odbornici se nisu u svojim obraćanjima izjašnjavali izričito protiv geoloških istraživanja, izuzev predsjednika SO Milenka Ristića, koji je kao i ostali odbornici najveće zamjerke imao zbog prisutne tajnovitosti tokom trogodišnjih geoloških istraživanja.

“Mi smo iz medija saznali detalje o ovom projektu i od Ministarstva energetike i rudarstva zvanične informacije da su investitorima dali odobrenje za istražne radove, te lokalna zajednica nije pitana šta misli o istraživanjima i nije tražena naša saglasnost. Za koncesiju ćemo biti pitani, ali samo u vidu mišljenja kojeg nikoga ne obavezuje i ministarstvo i Vlada RS daju odobrenje za rad. Sve to je mimo nas, a ono što nam pripada po osnovu koncesija je po zakonu, ne zbog Lopara ili njenih zvaničnika” – obrazložio je svoje protivljenje rudarenju na području Lopara Ristić.

Svoje protivljenje iskazali su i brojni ekološki aktivisti, među prvima iz Ekološkog udruženja “EKO PUT”, koji su u Bijeljini prošle sedmice održali Javnu tribinu na temu geoloških istraživanjima na prostoru Majevice, a 12. decembra je planirana i u Loparama.

„Istraživanja su završena, šteta je već napravljena. Trebalo bi uzeti uzroke vode i slično pa da se vidi da li je već došlo do zagađenja i ako jeste koliko je štete učinjeno. Prostor na Majevici koji bi bio ugrožen štetnim posljedicama iskopavanja litija predstavlja skoro pola Bosne i Hercegovine. Kada je riječ o nastavku radova, vidjet ćemo da li će to ići kako su već zamislili, obzirom da nije u pitanju samo općina Lopare, nego popriličan broj općina i gradova – Bijeljina, Ugljevik, Brčko, Tuzla, Teočak, Čelić, Sapna. Sve te opštine nalaze se otprilike u krugu 50 kilometara” – kaže na ovu temu Snežana Jagodić Vujić, predsjednica udruženja “EKO PUT”, koje je članica EKO mreže BiH.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije