Građanski aktivizam

Ko će platiti višemilionsku odštetu vlasnicima objekata izgrađenih na vodnom zemljištu kod Doboja?

Ukoliko se dokaže osnovanost tvrdnji za nezakonito izgrađene objekte, više desetina miliona maraka biće isplaćeno iz republičkog i budžeta Grada Doboj, jer su davane privremene vodne saglasnosti ili građevinske dozvole, neke i prije dvije decenije i vlasnici tih objekata će bez sumnje tražiti nadoknadu uloženih sredstava.

Centar za humanu politiku je danas (03.07.2023.) dostavio dopunjenu prijavu Inspektoratu RS, sa dokumentima koji bi trebali predstavljati dokazni materijal izvođenja zakonom zabranjenih radova nasipanja i gradnje u velikom i malom koritu rijeke Bosne na području Doboja, sa podacima o brojevima katastarskih čestica, površini, vlasnicima i izvedenim radovima.

“Zabrinuti smo zbog sporosti, netransparentnosti i nepreduzimanja svih potrebnih mjera koje bi trebale spriječiti nasipanje i gradnju i obezbijediti uklanjanje nasipa i izgrađenih objekata u velikom i malom koritu Bosne, kako bi obezbijedili potreban proticajni profil i smanjili ugroženost od poplava. Posebno smo zabrinuti što se toleriše i ništa ne preduzima u vezi pretvaranja zemljišta u velikom koritu Bosne u građevinsko, uzurpacije i nasipanja malog korita Bosne od strane privrednog društva “Limun kop” i drugih uzurpatora, što su kč 7091, 7093 i 7095/1 upisane u katastru kao “gradilište” iako je na ovim kč zakonom zabranjena gradnja, što je zemljište ispod mosta na kč 7091 upisano kao vlasništvo “Građprometa” iako bi trebalo biti upisano na “Puteve” kao javno vlasništvo na način kao što je to učinjeno ispod mosta na lijevoj obali Bosne i što su ispod mosta na kč 7091 deponovani građevinska oprema i materijal koji smanjuju proticajni profil velikog korita Bosne. Očekujemo da ćete nas redovno i potpuno informisati o preduzetim i planiranim mjerama, kako bi bili u situaciji da pratimo vaše aktivnosti i informišemo zabrinute Dobojlije. Tokom proteklog perioda su u neposrednoj blizini gradskog mosta i željezničke stanice u Doboju uočili radove na vodnom području, utvrdivši da se prenamjenom to područje nezakonito vodi kao “gradilište”. Iako bi po svim pravilima trebale biti zabranjeno izvođenje bilo kakvih radova u neposrednoj blizini korita rijeke, zabilježili su i rad građevinskih mašina” – oglasili su se saopštenjem danas (03.06.2023.) iz CHP povodom podnošenja dopunjene prijave.

Sastavni dio prijave je i lista 28 pravnih subjekata i pojedinaca, koji su po tvrdnjama i prikupljenoj dokumentaciji CHP sagradili objekte ili uzurpirali zemljište na šest lokaliteta na području Doboja.

Prema informacijama portala Antikorupcija.info, na dijelu lokaliteta su inspektori Inspektorata RS već izvršili uviđaj i postupaju po prijavi, a planirana je kontrola i inspekcijski nadzor na svim lokalitetima za koje je podnesena prijava.

Ukoliko se dokaže osnovanost tvrdnji za nezakonito izgrađene objekte, više desetina miliona maraka biće isplaćeno iz republičkog i budžeta Grada Doboj, jer su davane privremene vodne saglasnosti ili građevinske dozvole, neke i prije dvije decenije, i vlasnici tih objekata će bez sumnje tražiti nadoknadu uloženih sredstava.

Centar za humanu politiku prvo je podnio 7. februara prijavu zbog građenja na vodnom zemljištu kod gradskog mosta, protiv vlasnika privrednih društava na tom području, kao i protiv odgovorornih u JU “Vode Srpske”, vodne inspekcije i gradske uprave. Prijava je podnešena zbog zakonom zabranjenog izvođenja radova kojim se pregrađuje korito Bosne, smanjuje proticajni profil i izaziva opšta opasnost usljed povećane ugroženosti Doboja od poplava.

Podsjećamo, kao posljedica ranijih radnji takođe u blizini korita ove rijeke, u poplavama 2014. godine utopljeno je 11 osoba i nastala šteta od nekoliko stotina miliona KM.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije