Građanski aktivizam

Mještani Podnovlja ne daju svoju zemlju nepravedno oduzetu formiranjem zadruga prije više od pola vijeka

Burno na skupu u Podnovlju (Foto: Lj.Đ.)
''Razumijemo da su gradske vlasti dovele budžet u veliku dubiozu i da je deficit sa 30.09.2023. godine čak 5,9 miliona KM i da im je prijeko potreban novac, koji namjeravaju obezbijediti prodajom ovih i drugih nepokretnosti. Ali ovdje ima elemenata korupcije, koju ćemo spriječiti svim pravnim sredstvima'', izjavio je za portal Antikorupcija predsjednik Centra za humanu politiku (CHP) Momir Dejanović.

Gradske vlasti su u Doboju srušile i prodale sve što su mogle, svoje centralno administrativno sjedište, skupštinsku salu smještenu u nekadašnjem Domu vojske, Kino salu, dvoranu Srednjoškolskog centra, a sada bi da prodaju zemlju, nepravedno oduzetu prije više od pola vijeka formiranjem zadruga u bivšoj zajedničkoj državi.

Uz ovakve komentare i uzvike protesta, pa i uvrede, nezadovoljni su mještani Podnovlja, sa sinošnjeg (26.12.2023.) skupa, ispratili predstavnike lokalne vlasti, na čelu sa gradonačelnikom Doboja Borisom Jerinićem, koji su neplanirano, zbog izraženog nezadovoljstva mještana, napustili skup prije njegovog kraja.

Skup u Podnovlju, dobojskoj mjesnoj zajednici na području Vučijaka, organizovan je na inicijativu mještana, nakon odluke lokalnih vlasti Doboja da prodaju 283.064 m2 zemlje i 1096 m2 izgrađenih četiri privredna objekta na lokalitetu “Crkveno brdo” u ovoj mjesnoj zajednici.

Prije napuštanja sastanka Jerinić je iznio tvrdnje da su odluku iz maja ove godine u zakonskoj proceduri izglasali odbornici Skupštine grada. Takođe, da je određena početna cijena za prodaju cjelokupne površine poljoprivrednog zemljišta i objekata od 1.420.800 KM procjenjena od strane vještaka arhitektonsko-građevinske struke Marinka Ilića.

“Tokom jučerašnjeg dana smo na protokol Gradske uprave predali Zahtjev za identifikaciju parcele starog i novog predmjera u Podnovlju, jer smo dobili dokaze da se radi o zemlji oduzetoj od strane stvarnih vlasnika u periodu komasacije i osnivanja zadruga, a ne o zadružnoj zemlji kupljenoj i u gruntovnom vlasništvu bivše Zemljoradničke zadruge “Podnovlje”, koju je njenim gašenjem preuzeo i svojata Grad. Razumijemo da su gradske vlasti dovele budžet u veliku dubiozu i da je deficit sa 30.09.2023. godine čak 5,9 miliona KM i da im je prijeko potreban novac, koji namjeravaju obezbijediti prodajom ovih i drugih nepokretnosti. Ali ovdje ima elemenata korupcije, koju ćemo spriječiti svim pravnim sredstvima” – izjavio je za portal Antikorupcija.info predsjednik Centra za humanu politiku (CHP) Momir Dejanović.

A, borbu pravnim sredstvima, kao “i fizičkim, ukoliko bude potrebno”, kako kažu, najavili su i mještani Podnovlja. Tvrde da imaju informacije da gradske vlasti namjeravaju i već su dogovorile sa jednim od ovdašnjih poznatih tajkuna, koji u vlasništvu u Doboju već ima milionski vrijedne objekte i fabrike, kupovinu sporne zemlje i pratećih objekata bivše zadruge u Podnovlju, 25 kilometara udaljenom od grada.

Inače, za nepravedno oduzetu zemlju pravnu bitku vode i mještani desetak kilometara udaljenog Kotorskog, kojima je ona oduzeta tzv. arondacijom, kao i mještanima susjednog Ritešića i Majevca. U njihovom slučaju su Osnovni i Okružni sud u Doboju donosili šest presuda, da bi predmet završio na međunarodnim sudskim instancama. Naime, još uvijek je aktivan sudski spor u kojem su Kotorani tužili nekadašnju Opštinu Doboj i Republiku Srpsku i na ime oduzete zemlje u toj mjesnoj zajednici traže odšetu od pet miliona KM.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije