Građanski aktivizam

Na nedolazak predstavnika Vlade USK na tematsku sjednicu OV Sanski Most o rudniku i među okupljene građane, građani poručili: „Nema veze što oni nisu došli nama, otići ćemo mi njima“

Građani su se u velikom broju okupili ispred zgrade u kojoj se održavala tematska sjednica OV Sanski Most
Na sjednicu OV, o zakazanoj temi, su govorili načelnik Općine, predstavnik neformalne grupe građana „Život na uglju“, predstavnici mjesnih zajednica Skucani Vakuf i Fajtovci, Islamske zajednice, Turističke zajednice, saveza lokalnih udruženja poljoprivrednika, Kantonalni rudarski inspektor, prestavnici lovačkog društva Sana, Udruženja privrednika, predstavnici radnika rudnika, kao i firme Lager, a na kraju i predstavnici svih klubova političkih stranaka u Općinskom vijeću Sanski Most.

Općinsko vijeće Sanski Most na tematskoj sjednici održanoj u utorak, 23. januara, u potpunosti je usvojilo zahtjeve neformalne grupe građana „Život na uglju“. Tako je jednoglasno donesena odluka kojom se poništava odluka ovog Vijeća iz 2015. godine kojom se daje saglasnost na koncesioni ugovor za eksploataciju uglja na potezu „Zlauše – Fajtovci – Kamengrad“ u općini Sanski Most koji su krajem iste godine zaključili Ministarstvo privrede Unsko-sanskog kantona i privredno društvo Lager d.o.o. iz Posušja. Isto tako, jednoglasno su doneseni i zaključci prema kojima će Općina Sanski Most uputiti zahtjeve: prema Vladi USK – da povuče Odluku o dodjeli koncesije; prema Ministarstvu privrede USK – da naloži investitoru potpunu rekultivaciju do sada iskopanog zemljišta; prema Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije – da poništi dozvolu za ekspoloataciju; kao i prema Federalnoj upravi za inspekcijske poslove – da izvrši inspekcijski nadzor i da poništi odluku koju je izdalo Federalno ministarstvo.

Podsjećamo da je samo ishodovanje koncesije i prenos dozvola na firmu Lager od početka praćen nizom sumnjivih okolnosti što su potvrdili i sudovi. Pa je tako Vrhovni sud FBiH 2022. godine poništio saglasnost Federalnog ministarstva privrede, kojim se odobrava prenos dozvole za eksploataciju na firmu Lager, jer nije pribavljena saglasnost prvobitnog nosioca koncesije, firme RMU Kamengrad, te je slučaj vraćen na ponovno postupanje. Pored toga, građani su počeli osjećati posljedice rada Lagera, životna sredina je narušena, a posebno se ističe i zagađenje rijeke Blihe što su u nekoliko navrata potvrdili i inspekcijski nalazi.

Sve ovo je uticalo da građani intenzivnije i organizovanije krenu u borbu za nesmetan i dostojanstven život, borbu za svoja imanja, imovinu i životnu sredinu. Tako je nakon potpisivanja i predaje peticije u novembru 2023. godine, koju je organizovala neformalna grupa građana, zatraženo da Općinsko vijeće razmatra ovaj problem.

Prvo se, na redovnoj sjednici OV, krajem novembra, ovaj problem u formi informacije našao na dnevnom redu, gdje je zaključeno da je potrebno organizovati posebnu tematsku sjednicu na koju će biti pozvane sve zainteresovane strane. I tako je tematska sjednica zakazana za 23. januar a poziv su dobili Ministarstvo privrede USK, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, Komisija za koncesije USK, Federalna uprava za inspekcijske poslovne, Kantonalna uprava za inspekcijske poslove, neformalna grupa građana, Turistička zajednica, Islamska zajednica, lokalna udruženja, investitor i druga zainteresovana javnost. Nažalost, Ministarstvo privrede USK, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, Komisija za koncesije USK i Federalna uprava za inspekcijske poslovne nisu se odazvali ovom pozivu.

Paralelno sa održavanjem tematske sjednice, građani su najavili okupljanje ispred kina Sana, gdje se sjednica održavala, kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo i pozvali općinske vijećnike da podrže njihove zahtjeve. Najupečatljiviji momenat je bio defile poljoprivrednika koji su sa četrdesetak traktora prodefilovali gradom i na ovaj način izrazili svoje nezadovoljstvo. Ostatak građana je vijećnike dočekao ispred kina i poslao jasne poruke da žele rješavanje ovog dugogodišnjeg problema.

Samu tematsku sjednicu je otvorio načelnik Općine Faris Hasanbegović koji rekao da je Općina više puta ukazivala na ovaj problem i pokušavala samom „Lageru“ ukazati na isti, te, tražiti otklanjanje, međutim, kako se to nije desilo, dovelo je do revolta građana koji danas imamo. Načelnik je ponovio probleme od ranije, kao što su uništavanje putne infrastrukture, problemi građana, zagađenje rijeke Blihe kao najvećeg turističkog potencijala ove općine, kao i sam problem rješavanja imovinsko-pravnih odnosa koji firma Lager zahtjeva od Općine što nije u skladu sa zakonom. Objasnio je da bez obzira što je u koncesionom ugovoru navedeno da će prilikom rješavanja imovinsko-pravnih odnosa Općina pomoći investitoru, to nije zakonski moguće jer ne može Općina za privatnog investitora rješavati imovinsko-pravne odnose sa mještanima, što su potvrdili i nadležni sudovi. Oštro je osudio i nedolazak pozvanih institucija sa kantonalnog i federalnog nivoa na samu sjednicu čime su pokazali da bježe od problema i njegovog rješavanja. Na kraju je dodao da Općina podržava investicije i sam razvoj općine, otvaranje novih radnih mjesta, ali sve firme bez obzira kako se zvale moraju poštovati zakone.

Nakon načelnika, obratio se predstavnik neformalne grupe građana „Život na uglju“ Samir Cerić. On je u svom obraćanju pojasnio hronologiju dešavanja i razloge zbog kojih se ova neformalna grupa okupila. Spomenuo je da je intenzivnija borba počela 2021. godine kada je ekspolatacija uzela maha što je alarmiralo javnost. Uzurpirano je stotine dunuma poljoprivrednog zemljišta bez da su unaprijed riješeni imovinsko-pravni odnosi, zagađena životna sredina i ugrožena imovina mještana. Od 2023. godine, kada je grupa započela sa intenzivnijom pravnom borbom, čitanjem zakonskih i podzakonskih akata uvidjeli su i mnogo pravnih propusta. Tek tada je otkriveno koliko je zapravo eksploataciono polje i da se u njemu i oko njega nalazi čak 10 sela. Objasnio je da je sama dodjela koncesije i početak rada rudnika popraćeno pozitivnom medijskom kampanjom i pričom kako će ova investicija donijeti prosperitet ovoj Općini, ali se nije pričalo o posljedicama. Rekao je da je morala biti sprovedena javna rasprava da se građanima predoči šta će se naći sve u eksploatacionom polju, i da je transparentno sve predstavljeno, sigurno bi se i građani već tada pobunili protiv otvaranja rudnika. Podsjetio je da OV 2015. godine dalo saglasnost na koncesioni ugovor bez spomenute javne rasprave i bez predočene studije ekonomske opravdanosti. U samoj saglasnosti koje je OV dalo jasno se može vidjeti da se ona odnosi na lokalitet Zlauše i Kamengrad a da se danas iskopavanja vrše na mnogo širem lokalitetu kao što su Martin, Majdankić i drugi. Upravo zbog ovih propusta, on smatra da OV ima razloga da poništi ovu saglasnost.  Pored ovoga, spomenuo je nezakonitosti i propuste u samom koncesionom ugovoru i dozvoli za ekspolataciju. U koncesionom ugovoru se spominje čak i otvaranje termoelektrane na lokalitetu rudnika što se nigdje ne spominje u ranijim aktima, a objasnio je problem učešća Općine prilikom rješavanja imovinsko-pravnih odnosa o kojima je ranije govorio načelnik. U samoj dozvoli za ekspolataciju je niz nepravilnosti od toga kako je ona prenesena sa RMU Kamengrad na Lager pa do samih odredbi iz ove dozvole kojih se Lager ne pridržava kao što je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa prije početka eksploatacije što vidimo da nije slučaj i da se nezakonito ulazi u privatne parcele. Zbog svih ovih zakonskih propusta i kršenja odredbi iz dozvola te alarmantne situacije na terenu, na kraju je pozvao Općinske vijećnike da donesu odluku i ponište saglasnost Općinskog vijeća koja je data na koncesioni ugovor, kao i da donesu zaključke da se obrate višim instancama vlasti sa zahtjevom da i oni ponište dozvole koje su izdali.

Nakon toga, redom su se obraćali predstavnici MZ Skucani Vakuf i Fajtovci, Islamske zajednice, Turističke zajednice, Saveza lokalnih udruženja poljoprivrednika, Kantonalni rudarski inspektor, prestavnici lovačkog društva Sana, Udruženja privrednika, predstavnici radnika rudnika, kao i firme Lager, a na kraju i predstavnici svih klubova političkih stranaka u OV.

Posebno se ističe izlaganje predstavnika Islamske zajednice koji je napomenuo da je uzurpirana vakufska imovina koja ne može biti prodana ili poklonjenja te da sa njom ne može ni na koji način biti posredovano, te je čak i najavio tužbu ove institucije prema investitoru. Predstavnik Turističke zajednice je oštro osudio ovakav način uništavanja prirodnih i turističkih bogatstava ovog kraja te naveo da su uništene autohtone vrste biljnog i životnjskog svijeta kao i prouzrokovan veliki pomor ribe. Još je rekao da je trenutno potpuno ugrožena turistička ponuda Sanskog Mosta. Kantonalni rudarski inspektor je istakao da je dobio mnogo prijava građana ali da je nažalost problematika eksploatacije uglja u nadležnosti Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Predstavnik „Lagera“ je, u svom izlaganju, ponovio slične stvari koje je na redovnoj sjednici OV u novembru rekao i vlasnik ove firme. Naveo je da se iznosi mnogo neistina i političkih govora. I on, kao i vlasnik Lagera, tvrdi da eksploatacija smeta pojedincima i da su inicijatori ove kampanje protiv Lagera pojedinci koji imaju lični interes. Naveo je da je Lager uložio desetine miliona KM kako bi izvršio sanaciju rudnika i pokrenuo rudnik što je otvorilo nova radna mjesta u ovoj općini. Pored toga, spomenuo je da je Lager uplatio milione maraka poreza i doprinosa te da radnici ove firme ostavljaju mnogo novca u samoj općini. Spomenuo je da su sigurnost imovine i životi radnika ugroženi zbog pojedinaca, te su sve prijavili nadležnim institucijama. Na kraju je pozvao općinskog načelnika i vijećnike da se ponašaju odgovorno i da misle na budućnost radnika jer su oni najvažniji.

Predstavnici klubova stranaka Općinskog vijeća su u svojim izlaganjima još jednom podsjetili na ozbiljnost ovog problema te iskazali da stoje na strani građana te da će podržati njihove zahtjeve.

Tako je i bilo, pa su na kraju jednoglasno sa 30 glasova ZA podržani zahtjevi građani te je donesena odluka da se poništi Odluka OV za davanje saglasnosti na koncesioni ugovor iz 2015. godine. Pored toga, donesi su zaključci prema kojim će uputiti zahtjevi višim organinima, kantonalnim i federalnim, da ponište dozvole i saglasnosti koje su dali, Ugovor o koncesiji i dozvolu za ekspolataciju, kao i da se od nadležnog Ministarstva privrede USK zahtjeva da naloži investitoru rekultivaciju do sada iskopanog zemljišta.

Na ovaj način građani su ostvarili prvu bitnu pobjedu.

Sada, kada je jedan od preduslova za sklapanja koncesionog ugovora, saglasnost lokalne zajednice poništena, na redu su institucije sa višeg nivoa. Prije svega, Vlada USK i Ministarstvo privrede USK od kojih se traži raskid ovog ugovora. Njihov nedolazak na ovu sjednicu nije dobro prihvaćen, komentarisan je kao izraz neodgovornosti prema građanima, a ostaje da se vidi kako će reagovati sada kada je „loptica“ na njihovoj strani. Ono što je sigurno jeste da građani neće odustati, kako su i rekli odmah nakon sjednice, borba se dalje nastavlja, a u masi okupljenih građana se moglo čuti i poruka: „Nema veze što oni nisu došli nama, otići ćemo mi njima“.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije