Građanski aktivizam

Na večerašnjem protestnom okupljanju, sportski ribolovci iz Gradiške i susjednih gradova, nakon žestokih napada od strane krivolovaca, zatražili konačnu ozbiljnu reakciju i zaštitu od države

SRD „Amur“ je, nakon omasovljenja članstva, krenulo u zaštitu ribljeg fonda i otvorenu borbu protiv krivolova. U pomoć Gradiščanima pritekle su kolege iz Prijedora, Banja Luke i Laktaša. Tokom akcije koja traje mjesec dana pretrpili su više napada... „Policija je po zakonu dužna da pomaže ribočuvarskoj službi, a to ovdje nije slučaj. Iznenadila me blaga reakcija policije“, navodi Dragan Petrušić, predsjednik SRD Banja Luka. Neadekvatna akcija nadležnih organa otvara prostor za sumnje da je skandalozna bahatost i nasilništvo krivolovaca moguća zbog korupcije u institucijama zaduženim za njihovo hapšenje i sankcionisanje. Jer neki od učesnika večerašnjeg protestnog okupljanja upozoravaju da su svojim očima vidjeli da institucije mogu biti i izuzetno efikasne u borbi protiv krivolovaca. Pa se postavlja pitanje: Zašto to nisu i u ovom slučaju?

Sportski ribolovci iz Gradiške, uz podršku kolega iz Laktaša i Banja Luke, večeras (10.06.2023.) su se okupili  na savskoj obali u Gradišci i zatražili konkretnu pomoć od države i nadležnih institucija. Ribolovci  se žale da su napadi od strane krivolovaca na njih sve učestaliji, a nedavna paljevina automobila Strahinje Jurišića, predsjednika Sportsko-ribolovnog društva „Amur“ prelila je čašu. Na žalost, to u posljednjih mjesec dana nije bio i jedini napad na živote i imovinu ribočuvara.

Dragan Petrušić, predsjednik SRD Banja Luka učestvovao je u čišćenju Save od mreža i drugih nedozovoljenih sredstava za masovni izlov ribe. Kaže da se susretao sa neprijatnim scenama.

„Našli smo i izvadili punu prikolicu mreža, dužina im je kilometarska. U dva dana sam ovdje dva puta napadnut. Sjekirom i metalnim čekićem. Napao me čovjek koji je postavljao mreže i mi smo ga spriječili. Policija je po zakonu dužna da pomaže ribočuvarskoj službi, a to ovdje nije slučaj. Iznenadila me blaga reakcija policije“, rekao je Petrušić.

I laktaški ribolovci su stali u zaštitu sportskih ribolovaca iz Gradiške, u otvorenom ratu koji su im najavile ribokradice. Ovdje je problem specifičan, jer je Sava u dužini od pedeset kilometara, na koju je SRD „Amur“ dobio koncesiju od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, ujedno i državna granica. Na Savi se svakodnevno susreće granična policija i BiH i Hrvatske, a posla je mnogo od sprječavanja ilegalnih prelazaka granice, krijumčarenja ljudi i robe, pa sad i do borbe sa krivolovom.

Strahinja Jurišić, Dragan Petrušić i Rade Kelečević (Foto: Boško Grgić)

CRVENA LINIJA JE PREĐENA. HOĆE LI NADLEŽNI REAGOVATI PRIJE NEGO BUDE KASNO? 

Rade Kelečević je stopostotni invalid , bavi se sportskim ribolovom iz invalidskih kolica i vidno je uznemiren napadima na gradiške ribočuvare.

„Krivolov je ovdje dugogodišnji problem. Strahinja Jurišić je mlad i odlučan čovjek i krenuo je u obračun sa krivolovom. Ali izostala je podrška države i njenih institucija. Nedopustivo je da Jurišić i njegove kolege dobijaju prijetnje, da bivaju napadnuti, oštećuju im se automobili, čak ima i tužbi od strane onih koje treba sankcionisati. Paljenje automobila u njegovom dvorištu je za svaku osudu. Prešli smo crvenu liniju i ne znamo šta je slijedeće, da li će kriminalci nekoga od nas i ubiti“, zapitao se Kelečević, naglašavajući da se ribočuvarska služba  ne treba fizički suočavati ni sa kim.

„Zašto imamo policiju, specijalnu policiju, žandarmeriju?. Takmičio sam se u ribolovu na Modracu i svojim očima vidio kako specijalna policija desantnim čamcima hvala ribokradice i trpa ih u auta. Pitam „Zašto?“ i dobijam odgovor da su ribokradice tokom noći pucale na čuvare. E, tako treba i ovdje, treba država da stane iza udruženja, kategoričan je Rade Kelečević.

Predrag Ostojić, predsjednik SRD „Vrbas“ iz Laktaša kaže da je Sava majka svih rijeka u Bosni, i ako  je ribokradice preotmu neće biti ribe ni u Uni, Vrbasu, Bosni ni Drini.

„Sava je specifična jer se radi o pograničnoj oblasti, prelamaju se nadležnosti, Ministarstvo poljoprivrede RS izdaje ribolovnim društvima vode na korištenje. Na žalost, ribočuvarske službe nemaju dovoljno ni ovlaštenja ni ljudstva, nemaju ni podršku od lokalnih zajednica, ministarstava i uopšte republičkih organa. Minut je do dvanaest, tražimo konkretne podrške, ili  se nećemo baviti ovim poslom“, kazao je Ostojić.

Sa protestnog okupljanja u Gradišci, protiv nasilja lovokradica, zatražena hitna reakcija nadležnih institucija, 10.06.2023. (Foto: Boško Grgić)

KRIVOLOVCI NAJČEŠĆE NAPADAJU HLADNIM ORUŽJEM, PA ČAK I KOPLJIMA I MAČETAMA 

Strahinja Jurišić, koji je ujedno i odbornik u Skupštini grada Gradiška, pretrpio je više napada baš u vrijeme pojačane akcije borbe protiv krivolova. Dobio je više otvorenih prijetnji, sve je saopštio i policiji, ali rješenja još uvijek nema. Dobio je i podršku kolega odbornika, ali kako kaže strahuje za porodicu nakon skorašnjeg paljenja automobila.

„Napadali su me više puta, mačetom, kopljem, čekićem, sjekirom, prijetili direktno i preko posrednika. Sve sam prijavljivao policiji, policija je svaki put izlazila na teren i privodila te ljude. Procesi traju, ali traje i moja neizvjesnost.“, rekao je Strahinja Jurišić.

Sa večernjeg spontanog protestnog okupljanja sportskih ribolovaca u Gradišci upućen je apel zvaničnim organima, ljudima  i službama kome je u opisu posla bezbjednost države, građana i udruženja, da ih zaštite i da konačno počnu primijenjivati zaokone. U ovom slučaju se radi o  više zakona, od onih o ribarstvu, pa do radu udruženja ili sprovođenja koncesija.

Da podsjetimo rukovodstvo SRD „Amur“ je nakon omasovljenja članstva  krenulo u zaštitu ribljeg fonda i otvorenu borbu protiv krivolova. U pomoć Gradiščanima pritekle su kolege iz Prijedora, Banja Luke i Laktaša. Tokom akcije koja traje mjesec dana pretrpili su više napada, a stanje je kulminiralo i izmaklo kontroli osmoga juna kada je sat prije ponoći  zapaljen automobil „Dacia Duster“, u dvorištu porodične kuće Strahinje Jurišića u Gradišci. Istraga je još uvijek u toku.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije