Građanski aktivizam

Nakon zahtjeva aktivista Pokreta za restituciju Trebinje, obustavljena gradnja bolnice koju je vlast započela bez građevinske dozvole, na poljoprivrednom zemljištu, ignorišući zakone i volju građana

''Niko od nas nema ništa protiv izgradnje bolnice u Trebinju ali se protivimo planskoj uzurpaciji poljoprivrednog zemljišta na kome je, prije svega, planirana gradnja luksuzno-poslovnog stambenog naselja a bolnica je poslužila kao paravan kako bi se dočepali atraktivnog zemljišta koje, po važećim zakonima,  ne može biti vlasništvo uzurpatora odnosno Vlade Republike Srpske'', navode iz Pokreta.

Da li je moguće da režim u Republici Srpskoj ne kontroliše sve važne poluge sistema ili se radi o komplikovanoj političkoj igri čije motive ćemo tek naknadno saznati?

Uglavnom, pomalo iznenađuje vijest da je Republički građevinski inspektor objavio informaciju da su zaustavljeni radovi na izgradnji bolnice u Trebinju. Tačnije, on je, prema dostupnim informacijama, u svom izvještaju naveo da je “u građevinskom dnevniku dana 20.07. 2023. godine „Nadzorni organ“ (Republička direkcija za obnovu i izgradnju Republike Srpske), u skladu sa svojim ovlaštenjima, naložio da se zaustavljaju radovi na objektu koji nisu u skladu  sa građevinskom dozvolom za pripremne radove.”

Ovo iznenađuje ne zbog toga što svi argumenti ne govore u prilog takvoj odluci, nego zbog toga što je iza ovog spornog projekta stao vrh vlasti u Republici Srpskoj, uključujući i njenog neprikosnovenog, autoritarnim manirima i nepoštovanju pravne države i demokratske volje građana sklonog lidera, Milorada Dodika. I što znamo kako se taj režim obračunava sa svojim protivnicima, a protivnici su im, prije svega zapravo, svi koji se bore za pravnu državu i protiv sistemske korupcije.

Inače, inspektor je na teren izašao nakon podnošenja zahtjeva aktivista Pokreta za restituciju Trebinje, koji su tražili hitni inspekcijski nadzor, u cilju zaustavljanja radova koji se izvode bez građevinske dozvole. I indikativno je da je taj zahtjev upućen dva dana prije naloga o zaustavljanju spornih radova.

Istovremeno, aktivisti Pokreta, koji se već duže vrijeme bori protiv pretvaranja poljoprivrednog zemljišta u Trebinju u građevinsko i gradnje na njemu, podnijeli su i tužbu protiv Ministarstva prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS, zbog niza nepravilnosti učinjenih prilikom izdavanja građevinske dozvole za izvođenje privremenih građevinskih radova na poljoprivrednom zemljištu u naselju Pridvorci u Trebinju.

U tužbi se ističe da je Ministarstvo izdalo građevinsku dozvolu za izdvođenje privremenih građevinskih radova iako Zakon nalaže da se pripremni radovi izvode na osnovu građevinske dozvole. U okviru sporne dozvole je, pored odobrenja za postavljanje privremenih objekata za potrebe gradilišta, omogućeno i izvođenje radova na izgradnji temelja iako investitor nema zakonom propisanu građevinsku dozvolu.

Dodatno, građani Trebinja ističu da oni uopšte nisu bili uključeni u proces izdavanja ove dozvole što je takođe u suprotnosti sa zakonom.

“Moramo istaći kako smo još 09. juna, na dan postavljanja kamena temeljca, apelovali na sve nadležne institucije da zaustave bilo kakvu gradnju na poljoprivrednom zemljištu, jer je izdata građevinska dozvola samo za pripremne radove, a ne za gradnju. Međutim, kao i obično, nadležni su nas ignorisali.”, navode iz Pokreta, ističući da ne postoji zakon po kojem je moguće graditi na ovoj imovini I da će oni istrajati da to i dokažu.

“Niko od nas nema ništa protiv izgradnje bolnice u Trebinju ali se protivimo planskoj uzurpaciji poljoprivrednog zemljišta na kome je, prije svega, planirana gradnja luksuzno-poslovnog stambenog naselja a bolnica je poslužila kao paravan  kako bi se dočepali atraktivnog zemljišta koje, po važećim zakonima,  ne može biti vlasništvo uzurpatora odnosno Vlade Republike Srpske”, navode iz Pokreta.

Podsjetimo, aktivisti Pokreta za restituciju Trebinje se protiv gradnje na poljoprivrednom zemljištu bore više od dvije godine i ističu da je riječ o obradivom zemljištu I klase te da je na Pridvoračkom polju (u čijem je sastavu i sporna lokacija) prije 2 godine otvoren sistem za navodnjavanje u koji su uloženi milioni KM. Osim toga, navedeno zemljište se u Urbanističkom planu tretira kao poljoprivredno i na takvom nije dozvoljena bilo kakva gradnja te postoji zabrana upravljanja ovim zemljištem. Građani su upravo zbog kršenja zakona i nepoštovanja procedura pokrenuli dvije krivične prijave i Apelaciju Ustavnom sudu BiH, a u međuvremenu su dobili i odluku Ustavnog suda RS kojom se osporava odluka Grada Trebinje o parcelaciji i prodaji poljoprivrednog zemljišta na drugoj lokaciji, te utvrđuje da je odluka Grada Trebinja u tom slučaju neustavna.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije