Građanski aktivizam

Napeto u Bistrici kod Prijedora: Mještani tijelima brane imanja

Mještani Bistrice kod Prijedora ne odustaju od svojih zahtjeva za prestankom aktivnosti na formiranju rudnika lignita u njihovom selu. Uprkos njihovim zahtjevima radovi su nastavljeni, pa su mještani i sinoć (25.06.), po drugi put, mirno protestovali.

Ograđivanjem privatnih parcela, nakon izlaska geometra na teren, mještani su nastojali primorati mehanizaciju da koristi samo onaj put koji je predviđen katastrom i zemljišnim knjigama. Zato su PVC trakama obilježili granice svojih parcela što je značajno suzilo put teškoj mehanizaciji koja danima radi na pripremi terena za rudnik lignita za koji, prema tvrdnjama mještana, nema nikakvih dozvola.

Ipak, iako je protest juče (u nedjelju, 25.06.) završen mirno oko 21 čas, u Bistrici je (u ponedeljak od jutarnjih sati) ponovo bilo burno.

“Jutros su, ne znam ko, vjerovatno zaposleni na rudniku došli na posao, zašli i sve što su mještani uradili počupali i pobacali”, rekao je u kratkom razgovoru za N1 Zoran Ninić jedan od mještana Bistrice.

Vlasnici parcela preko kojih je, bez njihovog odobrenja išao put do ilegalnog rudnika, sada sjede na ivicama zemljišta koje imaju u posjedu nastojeći tako da sačuvaju svoju imovinu od prolaska mehanizacije.

Inače, aktivnosti građana podržavaju ekolozi iz Centra za životnu sredinu Banjaluka, koji su podnijeli krivičnu prijavu protiv NN lica, te tužbu u upravnom sporu protiv Vlade Republike Srpske zbog, kao navode, upravnog postupka koji je protivno odluci Narodne skupštine Republike Srpske o koncesijama na ovom području.

Na teren su u Bistrici izlazile i inspekcije, ali rudarski inspektor Republičke uprave za inspekcije poslove Republike Srpske nije utvrdio problem o kojem govore mještani.

“Zemljani radovi koji se vrše na predmetnoj lokaciji ne predstavljaju eksploataciju mineralnih sirovina, niti je u toku kontrole uočeno vršenje eksploatacije, te rudarski inspektor u skladu sa nadležnostima datim Zakonom o rudarstvu nije imao ovlaštenje da zabrani navedene radnje”, rečeno nam je prošle sedmice iz Inspektorata.

Na terenu je bio i ekološki inspektor Grada Prijedora koji je provjeravao navode mještana i koji je 6. juna izašao na teren u prisustvu gradskog urbanističko-građevinskog inspektora i gradskog vodnog inspektora.

“Pri čemu je utvrđeno da u momentu inspekcijske kontrole nije zatečeno vršenje bilo kakve djelatnosti, te činjenično stanje koje je konstatovano u Zapisniku o izvršenom inspcijskom nadzoru”, stoji u odgovoru koji su dobili mještani, a u kojem se navodi da je o svemu obaviješteno Okružno javno tužilaštvo, resorno ministarstvo i inspekcijski organi.

Ovakvi navodi inspektora suprotni su ne samo tvrdnjama građana, nego i stavu Bože Marića, vlasnika zemljišta na kojem rade mašine, a koji je nakon prvog protesta rekao kako će biti riječi o površinskom kopu koji, prema njegovim tvrdnjama, a kako je prenijela RTRS neće izazvati zagađenja.

O rudarstvu u Prijedoru raspravljaće i Skupština grada na posebnoj sjednici koja je zakazana za 29. juni.

Koncesija za otvaranje rudnika na lokalitetu Bistrica nije data, iako ju je Vlada Republike Srpske razmatrala na sjednici 15. juna. Za N1 iz resornog minsitrarstva nema odgovora na upit od prošlog ponedjeljka, ali nezvanično, koncesija nije dodijeljena jer je dokumentacija bila nepotpuna.

Osim u Bistrici, i mještani sela Veliko Palančište protive se otvaranju rudnika lignita koje je najavljeno na lokalitetu Bukova Kosa.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije