Građanski aktivizam

Nelegalno šljunčarenje detektovano i u Bratuncu. A voda se izlila iz korita na području Zvornika.

Sporna eksploatacija šljunka na području Malog Čaglja, u opštini Bratunac, zabilježena od strane građanskih aktivista
Novosti iz sliva Drine.

Kada je u pitanju nelagalno vađenje materijala u riječnom koritu u slivu Drine, za razliku od Bijeljine i Zvornika, Bratunac je do sada bio pošteđe od beskurpuloznih šljunkara, ali je prema dojavama aktivista koji se bave praćenjem stanja i zalažu za uređeno korito i bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka i ova opština postala meta nelegalnih šljunkara.

Mimo do sada legalnih lokaliteta Ušće Križevice i Novi most, za koje su privredna društva imala sklopljene ugovore i saglasnosti od strane JU “Vode Srpske”, aktivisti tvrde da se na najmanje još tri lokacije vadi šljunak na području Bratunca, ali bez validnih ugovora i saglasnosti.

Drinski aktivisti dobili su prijavu od mještana sa područja Bratunca za lokalitet Mali čagalj, preciznije oko 500 metara uzvodno od ljubovijskog starog mosta. Njihove su tvrdnje da se tim nelegalnim aktivnostima devastiraju obale, šljunak vadi sa poljoprivrednih parcela, kao i iz matice rijeke na nedozvoljenim mjestima, zbog čega se prirodni tok korita rijeke sve više narušava. Tvrdnje su i da inspektori Inspektorata RS povremeno obilaze ova područja, ali da nema konkretnih mjera i smanjenja ili zaustavljanja nelegalne eksploatacija.

“Građanska patrola” u slivu rijeke Drine detektovala je devastiranje obale ove rijeke i na području Zvornika, odnosno na priobalnom pojasu u mjestu Tršić, u neposrednoj blizini lokaliteta nekadašnje AD Vodoprivreda. Kažu, a to su dokumentovali i snimcima, da je usljed nelegalne i nekontrolisane eksploatacije šljunka došlo je do devastiranja zemljišta uz Drinu i nakon nedavnog  povišenog vodostaja i nedostatka nasipa se voda iz korita nekontrolisano izlila, noseći sve pred sobom.

Nakon posljednjih poplava, voda ostala izvan korita, u zvorničkom naselju Tršić

“Mijenja se tok Drine, puni smećem, nastalim nekontrolisanim odlaganjem uz rijeku. Pitamo se hoće li neko konačno preuzeti odgovornost za ovakvo stanje i da li nadležni – ne samo inspekcija – namjeravaju nešto preduzeti na sanaciji postojećeg stanja i rješenju pitanja nasipa na ovom području Zvornika”, reakcija je mještana Tršića i iz NGG „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije