Podsjećanja

Podsjećanja (VII 2022.): Općina Kakanj se ograđuje od nelegalnog montiranja betonare u Mehoriću – eko-aktivisti im ne vjeruju da ništa ne znaju o radovima na ovom području

U rubrici Podsjećanja, na portalu Antikorupcija i tekst iz jula 2022.: Aktivisti za zaštititu Trstionice i Borive, odnosno područja Mehorića su odlučni i kažu biće istrajni da se radovi zaustave. Sa argumentima da na području općine Kakanj nema nikakve koncesije, da barem javnost zna za nju, pa sumnjaju da se sve sto se radi, radi ilegalno, uz moguću prećutnu saglasnost vlasti na lokalnom ili višim nivoima, sa koruptivnom pozadinom.

Iako su eko-aktivisti iz Kaknja bili u pravu sa tvrdnjama da se u njihovoj općini, u Mehoriću kod Kaknja, nelegalno gradi betonara, te da drobilice kamena na tom lokalitetu nemaju valjane dozvole i da će budući rad betonare uz nelegalnu eksploataciju šljunka iz rijeke Trstionice za njene potrebe poremetiti životnu ravnotežu i ugroziti prirodu, investitor je i dalje aktivan na tom terenu.

Tako barem tvrde aktivisti koji su se organizovali u inicijativu „Park prirode Trstionica i Boriva“, koji bukvalno „dežuraju“ na tom dijelu općine Kakanj na granici sa susjednom općinom Vareš. Sada izražavaju otvorene sumnje da je u pozadini zapravo proširenje koncesije vareškog rudnika i da je betonara prateći dio projekta eksploatacije plemenitih metala u susjednoj općini.

„Ovdje su mašine od firmi iz Kaknja, Visokog, Zenice i Vareša, mislimo da je u pozadini svega upravo  vareški rudnik, gdje se istražuju nalazišta zlata. Poslali su štetu Kaknju, a novac od koncesije sebi. Njima dobro, oni ne ispaštaju, sve vrvi od radnih mašina, kamiona, teretnih kombija, tu je i „Lab“ neke strane firme, elektronska oprema, vagoni za stanovanje radnika i drugo. Radovi se izvode trenutno na lokalitetu iznad Vrućeg Potoka, doznajemo da je plan da se on, sa svojom kristalno čistom pitkom vodom, stavi u cijevi kako bi se proširio put, pa to i  objašnjava nasipe i zatrpavanje. Slijedom logike, nasipi su i uz Trstionicu, korito je znatno suženo u kanal i vrlo moguće da će i tu biti položene cijevi radi proširenja puta“ – ogorčeni su ekološki aktivisti iz Kaknja, koji dodaju da radovi napreduju velikom brzinom i sumnjaju da je krajnji cilj otvaranje ogromnog površinskog kopa i izvlačenja plemenitih metala, osim zlata i nikla, litija i drugih.

Prema njihovim informacijama, za to područje je koncesiju tražio investitor koncesionog rudnika Vareš i to kao proširenje koncesije, ali ga nije dobio, a sada, kako kažu, znaju i zašto i sve se radi u tišini.

Na sve ovo iz općine Kakanj je do otvaranja teme na portalu Antikorupcija.info vladao muk, ali su priznali da su ih informacije objavljene u medijima natjerale da se i zvanično oglase.

„Već na prvu prijavu općinska inspekcija je reagirala, na građevinske radovi na izgradnji objekata i u tom smislu općinska inspekcija je učinila maksimum na način da je poduzela i upravne i represivne mjere. Oblast voda i uništavanja vodotokova je nadležnost kantonalne inspekcije i ta inspekcija je bila na terenu. Nakon pisanja medija u vezi određenih radova na lokaciji Mehorić u općini Kakanj, a u vezi sa uništavanjem rijeke Borive i Trstionice, obavještavamo javnost da je odmah nakon zaprimanja prve inicijative za inspekcijski nadzor putem e-maila, općinska inspekcija inicijativu proslijedila Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Ze-do kantona, na dalje postupanje jer se radi o vodama iz nadležnosti kantonalnih organa i šumskom zemljištu.

Općina Kakanj je od strane kantonalne vodne inspekcije Ze-do kantona obaviještena da je ista poduzela mjere iz svoje nadležnosti i dostavila obavijest o potrebnom poduzimanju mjera iz nadležnosti općinske građevinske inspekcije. Shodno dostavljenoj obavijesti Kantonalne vodne inspekcije, općinska građevinska inspekcija je izvršila inspekcijski nadzor. Obzirom da su utvrđene nepravilnosti prema Zakonu o prostornom uređenju i građenju Ze-do kantona, građevinski inspektor je iz svoje nadležnosti poduzeo upravne i represivne mjere da se postojeće stanje uskladi sa odredbama Zakona. Općina Kakanj ne posjeduje informacije da li je od strane drugih nadležnih inspekcija bilo šta poduzeto.

Općinska inspekcija ima zakonom određene nadležnosti (komunalni red, sanitarna inspekcija, građevinski inspektor, saobraćaj), u tim nadležnostima nisu korita rijeka. Postoje kantonalne i federalne inspekcije sa svojim nadležnostima.“ – reakcija je iz općine Kakanj na negodovanje građana i kritiku za pasivnost kada je u pitanju zaštita ovog područja.

Aktivisti za zaštititu Trstionice i Borive, odnosno područja Mehorića su odlučni i kažu biće istrajni da se radovi zaustave. Sa argumentima da na području općine Kakanj nema nikakve koncesije, da barem javnost zna za nju, pa sumnjaju da se sve sto se radi, radi ilegalno, uz moguću prećutnu saglasnost vlasti na lokalnom ili višim nivoima, sa koruptivnom pozadinom.

„Ubijeđeni smo da iz općine nisu iskreni kada kažu da ništa ne znaju o radovima, obaviješteni su sa terena i od nas i sa drugih strana. Da zaista ne znaju, poslali bi svoju inspekciju da pogleda, pa bi reagovali prema kantonu“ – kažu nam aktivisti na kraju.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije