Građanski aktivizam

Posljedice operacije “Klaster”: Prvi put jednoj visokoškolskoj ustanovi u RS – Visokoj školi iz Prijedora – odbijena akreditacija

"Prema našim podacima, ovo je prva visokoškolska ustanova u Republici Srpskoj kojoj je odbijena akreditacija, a za studente koji su studirali i još uvijek studiraju u Prijedoru je sada problem kakav će biti status njihovih diploma, jer ih je ona izdavala više od deceniju." - reakcije su iz neformalne grupe građana "Akreditovane visokoškolske ustanove - priznate dipome"

Nakon što su se, nakon otkrivanja najveće poslijeratne afere u visokom obrazovanju BiH, prosvjetne vlasti u Republici Srpskoj nevješto branile od odgovornosti za pominjane visokoškolske ustanove iz ovog entiteta, deklarativno podržavši akciju “Klaster”, prvu konkretnu akciju u ovom pravcu, preduzeli su odbijanjem izdavanja akreditacije jednoj visokoškolskoj ustanovi.

Prva “žrtva” je Visoka škola za ekonomiju i informatiku Prijedor, kojoj je odbijena akreditacija ustanove, kao i studijskog programa Javna uprava. U Rješenju je navedeno da je u postupku vanjskog vrednovanja utvrđeno da nije potvrđena usklađenost rada visokoškolske ustanove sa Kriterijumima za akreditaciju visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini. Ova Visoka škola je 2007. godine osnovana i licencirana pod nazivom Visoka škola “Koledž za informatiku i menadžment Janjoš” Prijedor, ali je tri godine kasnije promijenila i ima sadašnji naziv. Nudila je  visoku stručnu spremu putem trogodišnjeg i četvorogodišnjeg studija u oblasti ekonomije, menadžmenta i informatike sa zvanjima Diplomirani ekonomista i Diplomirani inžinjer informatike i računarstva (240 ECTS) i Diplomirani menadžer i Diplomirani informatičar (180 ECTS).

Prijedorska Visoka škola je, zapravo, indirektna “žrtva” akcije Tužilaštva BiH i Agencije za istragu i zaštitu (SIPA), jer nije direktno pominjana u istrazi o kupovini i prodaji lažnih diploma. Prema informacijama i izjavama u javnosti o akciji Tužilaštva BiH i SIPA-e, na meti istrage su dekani i profesori visokoškolskih ustanova Zoran Kalinić, Vaso Pajić, Vladimir Stojanović, Vojislav Škrbić, Denis Pracić, Dragan Ilić, Goran Lalović, Dušan Perić i Ljubiša Todorović. Mediji su prenijeli da su akcijom iz RS obuhvaćeni Nezavisni univerzitet Banjaluka, Panevropski univerzitet “Apeiron”, Univerzitet za poslovne studije, Visoka škola za primjenjene i pravne nauke ”Prometej” Banja Luka i Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment (PIM) Banja Luka.

“Apeiron”, “Prometej” i PIM su kod Agencije za visoko obrazovanje RS (AVORS) u postupku akreditacije, a koji od njih su uložili žalbu na obustavu akreditovanja nije poznato, kao ni kakav je tretman u istrazi najčešće pominjanog Nezavisnog univerziteta Banjaluka, jer on formalno akreditaciju ima do 15.10.2024. godine.

Ono što je javnosti poznatao je da je u prostorijama Agencije za visoko obrazovanje RS krajem protekle nedjelje (30.03.2023.) održana 3. redovna sjednica Komiteta za žalbe i prigovore Agencije.

Sastanak komitet za žalbe AVORS (Foto: AVORS)

“Na sjednici su razmatrane žalbe visokoškolskih ustanova kod kojih je prekinut postupak akreditacije, a koje su obuhvaćene istražnim radnjama u okviru akcije „Klaster“ koju po naredbi Tužilaštva BiH provodi Državna agencija za istrage i zaštitu” – informcije su iz AVORS, bez preciziranja koje su visokoškolske ustanove podnijele žalbe i o ishodu rješavanja tih žalbi, kao ni žalbe Visoke škole iz Prijedora, kojoj je ostavljen rok od 15 dana za prigovor na Rješenje o odbijanju akreditacije.

Što se nje tiče, prema dostupnim informacijama, na njoj se nastava odvija normalno i prema rasporedu predavanja. Poslednje informacije su da su predavanja kod prof. Bojana Arbutine i Nikole Jovića otkazana, te da će se održati  24.03.2023. godine.

Prema Rješenjima za odbijanje akreditacija ustanove i studijskih programa, akreditacija prijedorske ustanove visokog obrazovanja je trajala pune četiri godine, a od samog početka pratili su je problemi i od Komisije stručnjaka nalagano je otklanjanja uočenih nepravilnosti u radu. Tako je u početku utvrđeno da funkciju direktora obavlja prof. dr Dragan Soleša, koji je zaposlen i u Republici Srbiji, kao dekan Univerziteta privredna akademija u Novom Sadu. Proces akreditacije nastavljen je kada je umjesto njega na tu poziciju imenovan v.d. direktora prof.dr Radovan Vladisavljević, ali to u konačnosti nije rezultiralo obezbjeđenjem akreditacije. Zaključkom Akreditacijskog vijeća i preporukom Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta u BiH (HEA BiH), entiteska Agencija je donijela Rješenje o odbijanje akreditacije ustanove i studijskog programa Javna uprava.

“Prema našim podacima, ovo je prva visokoškolska ustanova u Republici Srpskoj kojoj je odbijena akreditacija, a za studente koji su studirali i još uvijek studiraju u Prijedoru je sada problem kakav će biti status njihovih diploma, jer ih je ona izdavala više od deceniju. Pozdravljamo što su nadležni za visoko obrazovanje napokon dali naznake da će početi sa ispunjavanjem obećanja datih prije više od dvije godine da će pružiti odlučan odgovor na sve negativne pojave u oblasti visokog obrazovanja. Podsjećamo, još 17.02.2021. godine tadašnji ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS Srđan Rajčević je izjavio da će prosvjetne vlasti kontrolisati izdavanje diploma, rad i angažman nastavnika i saradnika i ispunjenost uslova za obavljanje djelatnosti. Konkretno, rekao je da je to početak kraja priče o lažnim diplomama i svega što se u oblasti visokog obrazovanja u RS pojavljuje u negativnom kontekstu” – reakcije su iz NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate dipome”, naglašavajući da su izjave tadašnjeg ministra bila potvrda da su nadležni za visoko obrazovanje znali za te pojave, što je tek nedavno rezultiralo konkrektnom akcijom Tužilaštva BiH i SIPA-e.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije