U fokusu

SAD sankcionisale sina i kćerku Milorada Dodika

Portparol State Departmenta Matthew Miller ocijenio je da je "Dodik, koji je na crnoj listi SAD-a, vodeći glas negiranja genocida i pokretač produbljivanja podjela i političkog ćorsokaka u zemlji, zloupotrijebio svoju zvaničnu vladinu poziciju da akumulira lično bogatstvo putem mita i drugih oblika korupcije".

Ministarstvo finansija Sjedinjenih Država uvelo je sankcije sinu i kćerki predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Igoru i Gorici.

Njihova imena su na spisku sankcionisanih osoba Ministarstva.

Pored Dodikove djece, na spisku su i njihove kompanije čiji su vlasnici ili suvlasnici.

Tako se na spisku nalaze restoran “Agape” u vlasništvu Gorice i Ivane Dodik, Igorove supruge, te kompanija “Agrovoće” u vlasništvu Gorice Dodik.

Na listi sankcionisanih firmi je i “Fruit Eco”, čiji su osnivači Igor Dodik i Mirko Dobrić, te kompanija “Global Liberty”, čiji su vlasnici Igor i Gorica Dodik.

“Danas je Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD-a na listu uvrstio dvije osobe i četiri kompanije koje čine jezgru mreže podrške posebno označenog državljanina i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika”, navelo je Ministarstvo, prenijela je Ambasada SAD-a u Bosni i Hercegovini.

Ministarstvo je saopštilo da “pripadnici ove mreže, među kojima su Dodikova punoljetna djeca, omogućavaju nastavak Dodikovog korumpiranog djelovanja u bosanskohercegovačkom entitetu RS, što mu omogućava da izvlači javna sredstva iz RS s ciljem sopstvenog bogaćenja i bogaćenja njegove porodice na račun građana BiH i funkcionalnih vlasti u zemlji”.

Reakcija Dodika na sankcije

Milorad Dodik, u izjavi za agenciju Srna, rekao je da nije začuđen ovom odlukom, “znajući da američki ambasador u Bosni i Hercegovini Michael Murphy bjesni po Sarajevu”.

“Samo sam iznenađen da u jeku sukoba na Bliskom istoku i Ukrajini, Sjedinjene Države imaju vremena za moju porodicu. Kad smo kod porodica, i sinova i kćeri, meni i svjetskoj javnosti je poznato da je upravo sin američkog predsjednika u središtu korupcionaške afere“, naglasio je Dodik.

‘Vodeći glas negiranja genocida i pokretač produbljivanja podjela’

Portparol State Departmenta Matthew Miller ocijenio je da je “Dodik, koji je na crnoj listi SAD-a, vodeći glas negiranja genocida i pokretač produbljivanja podjela i političkog ćorsokaka u zemlji, zloupotrijebio svoju zvaničnu vladinu poziciju da akumulira lično bogatstvo putem mita i drugih oblika korupcije”.

Iz State Departmenta kažu da ove sankcije imaju za cilj da “poremete elemente finansijske mreže koja lično obogaćuje Dodika na račun teritorijalnog integriteta i funkcionalnog upravljanja BiH, kao i opšte ekonomske dobrobiti Republike Srpske”.

Sankcije zbog opstruiranja Dejtonskog sporazuma

Sjedinjene Države su protiv Milorada Dodika uvele sankcije i 5. januara 2022., ali i 17. jula 2017. godine zbog opstruiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Uz finansijsku i političku podršku pojedinaca i kompanija koje su danas [20. oktobra] uvrštene na listu, Dodik je uključen u koruptivne aktivnosti koje mu omogućavaju ličnu finansijsku i političku stabilnost nauštrb građana Bosne i Hercegovine koji žive u Republici Srpskoj”, rekao je podsekretar Ministarstva finansija za terorizam i financijske obavještajne poslove, Brian E. Nelson.

“Nastavit ćemo pozivati na odgovornost one čije aktivnosti doprinose degradaciji i podrivanju institucija u BiH i na Zapadnom Balkanu, kao i Dejtonskog mirovnog sporazuma”, dodao je.

Američko Ministarstvo finansija je saopštilo da je novi niz sankcija nadogradnja prethodnih sankcija SAD-a i “viznih ograničenja, čiji je cilj isticanje odgovornosti osoba koje doprinose korupciji i podrivaju demokratske procese ili institucije”.

“Ove aktivnosti dijelom su širih nastojanja vlasti SAD-a na promociji mira, stabilnosti i funkcionalne, demokratske provedbe vlasti u regiji Zapadnog Balkana”, istaklo je Ministarstvo.

Milorad Dodik se nalazi i pod sankcijama Velike Britanije.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije