Vijesti

Skupština građana predložila kako izabrati novo Predsjedništvo BiH

Skupština građana sačinila preporuke: Traži se i uvođenje obaveznog glasanja.

Skupština građana BiH, projekat kojeg podržava Evropska unija, saopćila je preporuke za reformu izbornog zakonodavstva. Od 4000 nasumično odabranih domaćinstva izabarana je konačna grupa od ukupno 57 članova Skupštine koja je intezivno u posljednje vrijeme radilo na preporukama za izmjene Ustava i Izbornog zakonodavstva BiH.

Medijima su se juče tokom predstavljanja preporuka obratili Angelina Eeichhorst, direktorica pri Evropskoj službi za vanjske poslove, Michael Murphy ambassador Sjedinjenih Američkih Država u BiH te ambasadorica Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a BiH koji su prethodno prisustvovali sastanku sa zajedničkim kolegijumom i šefovima klubova zastupnika, u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Donosimo najznačanije od 17 preporuka izmjena izbornog zakonodavstva:

2. Ukidanje Doma naroda PSBiH, Vijeća naroda RS i Doma naroda FBiH, uz prijenos nadležnosti na Zastupnički dom PSBiH, Narodnu skupštinu RS, odnosno Predstavnički dom Parlamenta FBiH.

3. U cilju sprečavanja korupcije bolje uskladiti Krivični zakon sa Izbornim zakonom, te posebice u pogledu financiranja političkih stranka sa Zakonom o financiranju političkih stranaka.

4. Osigurati transparentan i nezavisan rad biračkih odbora kroz uključivanje minimalno jedne trećine članova koji nisu članovi političke stranke.

5. Uvesti rokove za konstituiranje izvršne vlasti i mehanizme s ciljem sankcioniranja izostanaka uspostave iste.

6. Ukidanje glasanja putem pošte, uz ostavljanje mogućnosti glasanja u diplomatskokonzularnim predstavništvima BiH.

7. Kreiranje e-sustava (aplikacije ili web stranice) s ciljem blagovremenog objavljivanja i ažuriranja rezultata sa svih biračkih mjesta odmah nakon njihovog zatvaranja i sve do konačne potvrde izbornih rezultata.

8. Ukidanje kompenzacionih lista iz Izbornog zakona BiH u cilju izbora članova parlamenta BiH sa najvećim brojem pojedinačnih glasova, izabranih po isključivoj volji građana, a koji se prenose sa otvorenih lista.

9. Uspostava i reguliranje zakonskog osnova za uvođenje e-tehnologije u cjelokupni izborni procesa.

10. Na izbornim listama treba da bude najmanje 50% žena.

11. Uvođenje obaveznog glasanja.

Inače, među preporukama koje nisu prihvaćene na Skupštini građana su: Povećanje izbornog praga s 3% na 5%, te predvidjeti da se Izbornim zakonom spoje Lokalni i Opći izbori. Na ovom LINKU možete u cijelosti pročitati dokument Skupštine građana koji će biti predočen zvaničnicima BiH.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije