U fokusu

Slijedi borba za očuvanje kakanjskog vodovoda – vlasti napokon stale na stranu ekoloških aktivista

Načelnik Bajtarević je u ime lokalnih vlasti na prvo mjesto u zacrtane ciljeve u 2024. godini stavio borbu za gradski vodovod, čije funkcionisanje je stavio u ravan pitanja životnog opstanka stanovnika općine. Njegova zabrinutost, ističe on, pojačana je nakon saznanja da kompanija „Adriatic Metals“ razmišlja o nekom drugom izvoru snabdijevanja stanovnika Kaknja, pored postojećeg izvorišta sa Bukovice i Trstionice.

Općinske vlasti Kaknja do kraja protekle godine nisu dobile direktan odgovor na pitanje upućeno investitoru u vareški rudnik „Rupice“ da li mogu dobiti garancije da aktivnosti, koje kompanija Adriatic Metals provodi na području eksploatacije, neće imati negativne efekte na kvalitet i kvantitet vode za građane Kaknja, odnosno ima li razloga za zabrinutost u vezi opstanka kakanjskog vodosnabdjevanja.

Dopis sa tim pitanjem načelnika općine Mirnesa Bajtarevića je upućen u vidu protesta zbog zabrinutosti i alarmantnih vijesti o ugroženom vodosnabdijevanju 30.000 stanovnika ove rudarske sredine zbog izvođenja građevinskih radova pred skoro puštanje u puni pogon rudnika „Rupice“ u Varešu. Ranije pod nazivom „Eastern Mining”, a sada „Adriatic Metals“, ova istraživačko-razvojna kompanija vareškim rudnikom, zapravo,  upravlja već petu godinu.

Zbog svega toga, načelnik Bajtarević je u ime lokalnih vlasti na prvo mjesto u zacrtane ciljeve u 2024. godini stavio borbu za gradski vodovod, čije funkcionisanje je stavio u ravan pitanja životnog opstanka stanovnika općine. Njegova zabrinutost, ističe on, pojačana je nakon saznanja da kompanija „Adriatic Metals“ razmišlja o nekom drugom izvoru snabdijevanja stanovnika Kaknja, pored postojećeg izvorišta sa Bukovice i Trstionice.

„Zajedno sa preduzećem „Vodokom“ smo se aktivno uključili u zaštitu vode kojom se opskrbljuje kakanjski vodovod. Kompanija koja izvodi radove na području Vareša ima sve dozvole od nadležnih, ali nismo saglasni sa onom dokumentacijom koja nam je stavljena na uvid i protiv „Adriatic Metalsa“ se vodi sudski spor, jer sumnjamo da neki dijelovi te dokumentacije ne idu u korist i na štetu su Kakanjaca, kada je u pitanju voda. Nakon prikupljene foto dokumentacije i saznanja, obratili smo se inspekcijama i drugima nadženima u kantonu i Federaciji BiH, urgentno tražeći da se reaguju zbog radova u drugoj i trećoj zaštitnoj zoni iz koje se snadbjeva vodom vodovod u našem gradu. Reagovali su do sada iz Direkcija za šume i podnesene su krivične prijave protiv kompanije“ – izjavio je Bajtarević gostojući na NTV IC Kakanj.

Nakon što je portal Antikorupcija.info prije dva mjeseca u javnosti otkrio da je greškom posječen šumski kompleks između Vareša i Kaknja, što bi značajno moglo uticati na vodosnabdjevanje građana Kaknja, načelnik općine Kakanj ističe da su nakon toga organizovali više sastanaka sa nadležnima u kantonu. Takođe i sa ekolozima, koji već dvije godine upozoravaju na štetne posljedice izvođenja radova na pripremi za otvaranje rudnika „Rupice“, prvo na području Kaknja u Mehoriću, a zatim i u samoj blizini vodozaštitne zone na području Vareša.

„Proslijedili smo kantonalnom ministarstvu i Skupštini ZDK inicijativu da se zaštiti područje od Tajana, odnosno Ponijera, do Kraljeve Sutjeske. Nismo protiv privrednog razvoja, ali radeći i živeći u Kaknju za nas je pitanje vode pitanje života“ – kaže Bajtarević.

Na prigovore ekoloških aktivista da je Općina kasno reagovala na njihova upozorenja o opasnosti za opstanak kakanjskog vodovoda, Bajtarević smatra da oni ne stoje, već da vlasti trebaju biti energičnije i da će podržati aktiviste u narednom periodu, pa i u najavljenim protestima ukoliko oni budu u skladu sa zajedničkim ciljem, a to je zaštita vode sa izvorišta Bokovice i Trstionice, koju pije 80 odsto stanovnika općine.

Postoje naznake da će 2024. godine biti ključna za opstanak kakanjskog vodovoda i za Općinsko vijeće, čiji predsjedavajući Slaven Katičić smatra da će donošenje odluke o zaštićenoj zoni biti nužno, jer je evidentan problem koji imaju otvaranjem novog rudnika u njihovoj blizini.

„Nadamo se u daljnim procedurama da ćemo zaštiti interese općine Kakanj i time spasiti naš vodovod, jer nam je to životno važan projekat. Jer, mi i danas plaćamo kredite za sanaciju vodovoda podignute prije petnaestak godina“ – izjava je Katičića za NTV IC Kakanj.

Da je situacija sa opskrbom vodom za piće ove općine već za brigu, svjedoče brojni dokumenti koje su vlasti Kaknja dostavile, ne samo „Adriatic Metals“-u, već i na druge adrese u ZDK i Federaciji BiH. Alarmantnom situaciju u svojih dopisima općinskom načelniku i inspekcijama karakterišu i u JP „Vodokom“, koje ukazuje na trend enormnog i konstantnog povećanja kadmijuma u urađenim analizama vode u odnosu na stanje od prije dvije godine, kada nije bilo radova u blizini vodozaštitne zone uz korito Bukovice.

„Kadmijum je metal IIB grupe i element velike toksičnosti (nekoliko puta veće od arsena). Ima kancerogeno dejstvo, oštećuje bubrege, izaziva anemiju i bolesti kostiju. Štetno djeluje i na sistem kruženja materija“ – navodi se u dopisu Općine Kakanj, upućenog na adrese Skupštine ZDK, Vladi ZDK, Kantonalnoj i Federalnoj upravi za inspekcijske poslove i Vladi Federacije BiH.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije