Građanski aktivizam

Aarhus centar, poslanicima i delegatima Federalnog parlamenta: Hitno vratite u proceduru Nacrt izmjena Zakona o vodama i Prijedlog zakona o šumama FBiH

“Zahtjevamo da se prijedlozi iz Analize koje smo dostavili uvaže i Nacrt poboljša, jer samo na taj način možemo zaustaviti bahato i koruptivno izrabljivanje riječnih resursa u korist pojedinaca”, navodi se u saopštenju Aarhus centra i dodaje: “Apelujem na Parlament FBiH da konačno stane u kraj korupciji i ilegalnoj sječi u oblasti šumarstva, tako što će konačno usvojiti Zakon o šumama FBiH i ovu oblast urediti u skladu sa evropskim standardima”.

Aarhus centar u Bosni i Hercegovini održao je jučer (14.04.) press konferenciju ispred Parlamenta Federacije BiH na kojoj su medijima prezentirane stručne analize Nacrta izmjene Zakona o vodama FBiH i Prijedloga zakona o šumama FBiH.

Izvršna direktorica Aarhus centra u BiH, Emina Veljović, i pravna savjetnica Aarhus centra u BiH, Nina Kreševljaković, su pozvale zastupnike i delegate Parlamenta Federacije BiH da hitno vrate u proceduru Nacrt izmjena Zakona o vodama FBiH i Prijedlog zakona o šumama FBiH.

Veljović je istakla da, dok mi čekamo formiranje federalne vlasti, naše rijeke ne mogu čekati.

U skladu  sa Zaključkom o potpunoj zabrani gradnje malih hidroelektrana na teritoriji FBiH iz 2020. tražimo da sva federalna ministartva usklade svoje propise i zakone. To neizostavno uključuje Zakon o vodama FBiH, a koji je ključan u ovom aspektu. Zahtjevamo da se prijedlozi iz Analize koje smo dostavili uvaže i Nacrt poboljša, jer samo na taj način možemo zaustaviti bahato i koruptivno izrabljivanje riječnih resursa u korist pojedinaca.“

Pravna savjetnica Aarhus centra u BiH, Nina Kreševljaković,  podsjetila je da se Prijedlog zakona o šumama FBiH čeka od 2009. godine i još jednom pozvala parlamentarce da ga konačno uvrste  na dnevni red i ovaj put izglasaju u skladu sa amandmanima ovog Udruženja.

Ovim putem apelujem na Parlament FBiH da konačno stane u kraj korupciji i ilegalnoj sječi u oblasti šumarstva, tako što će konačno usvojiti Zakon o šumama FBiH i ovu oblast urediti u skladu sa evropskim standardima, a prije svega sa standardima održivog razvoja i zaštite naših šuma. Poručujemo žiteljima općine Prozor Rama, koja je posebno pogođena ovom problematikom, a i svim drugim općinama u FBiH da njihove, odnosno naše šume nisu same!“

Podsjećamo, Aarhus centar u BiH je angažovao stručnjake koji su napravili analize koje itekako mogu koristiti unapređenju zakona u skladu sa aktuelnim stanjem i EU direktivama. Analiza Nacrta izmjene Zakona o vodama FBiH prezentirana je na okruglom stolu u Sarajevu na Svjetski dan voda 22. marta.

Predstavnice Aarhus centra su Analizu Nacrta izmjene Zakona o vodama FBiH predale na protokol Parlamenta FBiH, dok će se Analiza Prijedloga zakona o šumama FBiH dostaviti elektronskim putem.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije