Građanski aktivizam

Gradske vlasti Doboja onemogućile učešće građanima u javnoj raspravi o izmjeni regulacionog plana na lokaciji srušene zgrade gradske uprave

„Tražimo od glavnog republičkog urbanističko građevinskog inspektora da hitno izvrši inspekcijski pregled, utvrdi sve prijavljene i druge nepravilnosti, naloži ponovljeno održavanje rasprave koja nije ni održana i spriječi gradske vlasti da predlože i usvoje izmjene i dopune ovog regulacinog plana zbog njegove neusaglašenosti sa urbanističkim planom i drugih nepravilnosti.“, naveli su u svojoj prijavi, ovim povodom, Republičkoj upravi za inspekcijske poslove, iz dobojskog Centra za humanu politiku.

Gradska uprava u Doboju je na perfidan način onemogućili prisustvo i učešće zainteresovanih građana na današnjoj (11.12.2023.) javnoj raspravi na nacrt Regulacionog plana Centar Doboj blok 6, lokacija stare zgrade Opštine.

Zgrada je srušena između 31.10. i 02.11.2023. godine. A njeno je rušenje naišlo na negativne reakcije građana, koje su iskazali i na prethodnoj javnoj raspravi, koja je tek formalno održana 07.11.2023. godine, odnosno kada je zgrada opštine već bila srušena.

Zainteresovanost građana za današnju javnu raspravu, mada ista nije bila ni najavljena na lokalnim medijima – što takođe govori o odnosu lokalne vlasti prema građanima – bilo je iznimno. Dvjestotinjak građana koji su ipak saznali za javnu raspravu i željeli učestvovati na njoj to nisu mogli ostvariti, zbog neodgovarajućeg prostora u kome je zakazana i činjenice da su ga, prema izjavama nezadovoljnih građana, vlasti popunile sa nekoliko desetina svojih stranačkih kadrova i zaposlenih u gradskim institucijama. kako bi spriječili prisustvo zainteresovanih građana i predstavnika NVO i opozicije u raspravi i okončali ovaj skup bez rasprave nakon 10 minuta.

Recept je to već viđen tokom izbornih prevara, u prethodna dva ciklusa, kada su aktivisti vladajućeg SNSD u ranim jutarnjim časovima zauzimali mjesta predviđena za posmatrače izbornog procesa i time onemogućili predstavnicima drugih stranaka i nestranačkim posmatračima nadgledanje izbora.

Ovakvo izigravanje demokratskih mehanizama od strane vlasti izazvalo je opravdan revolt i negodovanje.

Momir Dejanović iz Centra za humanu politiku od Republičkog inspektorata je zatražio da, zbog onemogućavanja prisustva zainteresovanima, poništi održanu javnu raspravu.

„Tražimo od glavnog republičkog urbanističko građevinskog inspektora da hitno izvrši inspekcijski pregled, utvrdi sve prijavljene i druge nepravilnosti, naloži ponovljeno održavanje rasprave koja nije ni održana i spriječi gradske vlasti da predlože i usvoje izmjene i dopune ovog regulacinog plana zbog njegove neusaglašenosti sa urbanističkim planom i drugih nepravilnosti.“, navodi se u prijavi Centra za humanu politiku.

“Ovo je farsa koja je vlastima, i pored svega što znamo o njima i njihovom ponašanju i djelovanju, bila nepotrebna i sramotno je.” – kaže za portal Antikorupcija.info Dejanović.

Među onima koji nisu mogli da prisustvuju Javnoj raspravi bili su i aktivisti udruženja “Čuvari Ozrena i regije”, koji su takođe najavili podnošenje krivičnih prijava protiv predstavnika lokalnih vlasti u Doboju, a prijave je nagovijestio i Miroslav Borojević iz opozicionog “Za pravdu i red – lista Nebojše Vukanovića”.

Prisustvo je onemogućeno i ekipi BN televizije. Kojoj su uskraćene i izjave predstavnika gradske uprave, koje su tražili nakon što je ovako organizovana javna rasprava završila.

Da su pretjerali, gradski vlastodršci će vjerovatno i sami uvidjeti, a za ilustraciju njihove osionisti je i činjenica da su na ovaj način pored ostalih, onemogućili ulazak u prostoriju gdje se javna rasprava održavala i odbornici Skupštine grada Doboj – Oliveri Nedić, iz PDP-a. Koja je zbog sprečavanja građana da prisustvuju javnoj raspravi, pozvala policiju.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije