U fokusu

I bivši premijer na listi radnika za obeštećenje propale fabrike „Trudbenik“ – tipičnog primjera jalove borbe radnika protiv korupcije i besprizorne pljačke u procesu privatizacije

Na listi za obeštećenje su i četiri bivša direktora protiv kojih su dobojska policija i tužilaštvo podnijeli prijave zbog sumnji za učešće u brojnim korupcionaškim aferama u ovom preduzeću. Među njima je i bivši premijer Vlade RS Pero Bukejlović, koji je takođe bio u ulozi direktora, ali i suvlasnik „Trudbenika“ i radnici ga smatraju najodgovornijeg za propast preduzeća i stečaj.

Nekadašnja uspješna “Energoinvestova” članica i najveće dobojsko preduzeće, Fabrika kompresora i pneumatskih alata “Trudbenik” konačno je otišla „na doboš“, kupovinom na licitaciji od strane bijeljinske kompanija “Siti mol”, koja je za nju izdvojila 12 miliona KM.

Prodajom imovine preduzeća, koje će ostati upamćeno i kao tipični primjer jalove borbe radnika protiv korupcije i besprizorne pljačke u procesu privatizacije, u konačnici će i radnici doći do kakve takve satisfakcije, u vidu odštete za neisplaćene plate i uplatu penzionih i doprinosa za zdravstvo. Jer, prema izjavi stečajnog upravnika Dragana Prodića, u slučaju prodaje “Trudbenika” riječ je o jedinstvenom primjeru okončanja stečaja preduzeća u BiH u kojem će biti izmirena sva potraživanja povjerilaca.

Prihvatanjem ponude bijeljinskog trgovačkog lanca od strane Skupštine povjerilaca, u red za isplatu stali su svi koji su prijavili potraživanja. Počevši od prioritetnih hipotekarnih Poreske uprave RS, Fonda PIO, Fonda zdravstvenog osiguranja i Zavoda za zapošljavanje, zatim brojnih drugih povjerilaca javnih preduzeća, privrednih društava i drugih poslovnih subjekata i pojedinaca. Potraživanja su prijavili i radnici koji su ostali bez posla – 102 koji su djelomično izmireni nakon druge djelomične diobe i 206 sa potraživanjima nakon druge djelomične diobe.

Paradoksalno je da su na listi za obeštećenje i četiri bivša direktora protiv kojih su dobojska policija i tužilaštvo podnijeli prijave zbog sumnji za učešće u brojnim korupcionaškim aferama u ovom preduzeću. Već pet godina traje proces utvrđivanja odgovornosti pred dobojskim sudom za njihovo učešće u višemilionskim malverzacijama. Među njima je i bivši premijer Vlade RS Pero Bukejlović, koji je takođe bio u ulozi direktora, ali i suvlasnik „Trudbenika“ i radnici ga smatraju najodgovornijeg za propast preduzeća i stečaj. Njemu će za neisplaćene plate biti isplaćeno 19.200 KM, a ostaloj trojici direktora zajedno još 50.316 KM

Radnici su pred prestanak rada “Trudbenika” 2015. godine više puta štrajkovali, tražeći da reaguju Vlada i resorno Ministarstvo industrije i energetike zbog tvrdnji da Bukejlović, sa sebi odanim saradnicima, godinama pljačka, ne samo njih, već i RS. Više od deset godina radnicima nisu uplatili doprinose i poreze, a time ni budžetu RS i fondovima.

„Namjeravali smo da tražimo preispitivanje cijelog slučaja, pa i za dvoje skladištara, koji su umjesto direktora bili previđeni da plate ceh višemilionskih mućki, ali smo dobili informacije da je Tužiilaštvo za njih odustalo od optužnice. U vezi sa „Trudbenikom“ smatramo da ima osnova da se ispita postupanje i stečajnog sudije Mate Kulaša u cijelom predmetu stečaja. Naše informacije su da je na licitaciji zbog upućenih uvreda punomoćniku najvećeg povjerioca „Gradske toplane“ od strane sudije, punomoćnik napustio Skupštinu povjerilaca“, izjavio je, ovim povodom, predsjednik Centra za humanu politiku Momir Dejanović.

Na licitaciju su se prijavila i akontaciju uplatila dva preduzeća, “Siti mol” iz Bijeljine i trgovačko preduzeće “Boks” iz Doboja, ali je licitaciji u Okružnom privrednom sudu u Doboju prisustvovao samo punomoćnik “Siti mola”.

„Kupac je u obavezi da u narednih 30 dana uplati ugovoreni iznos, nakon čega će biti organizovana glavna dioba sredstava povjeriocima. Osim Poreske uprave RS, čiji je punomoćnik bio suzdržan tokom glasanja, ponudu kupca iz Bijeljine prihvatili su ostali povjerioci“, izjava je stečajnog upravnika Dragana Prodića.

Stečajni postupak u “Trudbeniku” otvoren je 2016. godine i od tada su održane tri neuspjele licitacije sa ponuđenim iznosima od 19 miliona, 16 miliona i 14 miliona KM.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije