U fokusu

Nakon stavljanja mete na čelo ekološkim aktivistima, započela i otvorena hajka na protivnike geoloških istraživanja: Režimski mediji, za požar na Ozrenu optužili – nevladine organizacije???

Sa nedeljnog Zbora građana na Ozrenu (Foto: S.L.)
“To je čisto zastrašivanje, sračunato da se zatre svako kritičko mišljenje i iznošenje stavova na zaštiti prirode i provođenja zakonitosti kada su u pitanju geološka istraživanja i potencijalno otvaranje rudnika” – prve su reakcije dostavljene portalu Antikorupcija.info ekoloških aktivista sa Ozrena.

Nakon što su zagovornici geoloških istraživanja i otvaranja rudnika u Republici Srpskoj posredstvom njima bliskih interesnih grupa, uključujući i režimske medije, portale i namjenski formiranje stranice na društvenim mrežama crtale “metu na čelo” ekološkim aktivistima objavom mapa sa njihovim imenima i fotografijama, krenula je i otvorena hajka protiv onih koji se suprostavljanju pretvaranju netaknute prirode u rudarske jame i kopove i nepovratnom zagađenju vode i zemlje i pogoršanju životnih uslova za stanovnike tih prostora, odnosno prisiljavanju ih na iseljavanje.

Naime, sinoć, s 13. na 14.03., je na dijelu Ozrena koji pripada Gradu Doboj, na lokalitetu Okolišta, zapaljeno bungalovsko naselje u vlasništvu ovdašnjeg biznismena Slobodana Neškovića, vlasnika dobojske firme “Stator”.

“Prema prvim nezvaničnim informacijama riječ je o podmetnutom požaru. Ovo bungalovsko naselje i izletište na ozrenskim Okolištima mjesecima je već predmet napada od strane raznih nevladinih organizacija i protestanata – protivnika geoloških istraživanja i navodnog iskopavanja litijuma na Ozrenu. U proteklom periodu bilo je optužbi da se u ovom bungalovskom naselju smještaju radnici koji vrše geološka istraživanja, a i niz otvorenih prijetnji uglavnom putem društvenih mreža. Nezvanično među prvim osumnjičenim za podmetanje požara su upravo ove grupe” – objava je na lokalnoj RTV Doboj, koja je pod patronatom lokalne vlasti u Doboju, koja je prošle godine dala saglasnost za geološka istraživanja na svom dijelu Ozrena.

Požar su lokalizovali i ugasili pripadnici Teritorijalne vatrogasne jedinice Grada Doboj. Prema nezvaničnim informacima iz Policijske uprave Doboj, njihovi službenici su sa inspektorom na poslove zaštite od požara i eksplozivne materije na licu mjesta i u saradnji sa OJT Doboj vrše uviđaj. Na ovu temu zasigurno će biti riječi i na sutrašnjoj (15.03.2024.) konferenciji za medije, zakazanoj u prostorijama PU Doboj.

Otvorene sumnje iznesene putem medija pod kontrolom dobojski vlasti bez prethodno završene istrage nadležnih organa da su “nezvanično među prvim osumnjičenim za podmetanje požara” iz grupe, kako je navedeno, “nevladinih organizacija i protestanata – protivnika geoloških istraživanja”, uznemirile su ekološke aktiviste i zasigurno će biti predmet osude brojnih NVO i udruženja građana, koje se u okviru svojih djelatnosti zalažu za očuvanje životne sredine i ekologiju.

“To je čisto zastrašivanje, sračunato da se zatre svako kritičko mišljenje i iznošenje stavova na zaštiti prirode i provođenja zakonitosti kada su u pitanju geološka istraživanja i potencijalno otvaranje rudnika” – prve su reakcije dostavljene portalu Antikorupcija.info ekoloških aktivista sa Ozrena.

Očigledno se radi o pritisku investitora i vlasti, preko medija pod njihovom kontrolom, koji su zabrinuti zbog odlučnosti ovdašnjih mještana da se suprotstave – protestima i pravnim putem – mogućem otvaranju rudnika na ovom području. Odlučnosti manifestovanoj i na ove nedelje, upravo na Okolištima na Ozrenu, organizovanom Zboru građana. Skupu pod nazivom “Posljedice geoloških istraživanja i potencijalnog otvaranja rudnika nikla i kobalta na Ozrenu”, organizovanom od strane ekoloških udruženja “Ozrenski studenac” i “Gostilj – Ozren”, prisustvovali su mještani Paklenice, Striježevice, Trbuka, Osojnice i Jabučić Polja, naselja koja pripadaju Gradu Doboju.

Na skupu je zauzet jedinstven stav da Ozrenci ne želi rudnike na ovoj planini, ne samo u Petrovu, već i na dobojskom području ove planine, koje su njene vlasti, ničim izazvane ponudile investitorima “Lykosa” da vrše geološka istraživanja, iako ova lokalna zajednica prvobitno nije bila uključena ni planirana za te aktivnost od strane investitora. Time su svoj dio Ozrena – ali i ostale – doveli u opasnost, a posebno zakonom zaštićeno područje “Gostilja”, najvećeg staništa ljekovite trave Ive u BiH i na Balkanu.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije