Građanski aktivizam

NGP Valter dostavili  Inicijativu za odgovorno i transparentno trošenje budžetskog novca i novca građana za vodosnabdjevanje u općini Tešanj

„U narednom periodu namjera nam je da kroz zahtjeve iz Inicijative otvorimo širu debatu, pokrenemo medijsku kampanju i pozovemo odgovorne za redukciju vode da, javnosti Tešnja, dostave odgovore gdje se utrošio novac građana i novac iz budžeta za vodosnabdjevanje u proteklom periodu, šta se planira uraditi što hitnije kako se ne bi redukcija ponovila i ove godine“, istaknuli su aktivisti neformalnog građanskog pokreta Valter.

Aktivisti neformalnog građanskog pokreta Valter su juče, 9.3., zvanično podnijeli Inicijativu za odgovorno i transparentno trošenje budžetskog novca i novca građana za vodosnabdjevanje u općini Tešanj, kojom najavljuju nastavak aktivnosti u okviru kampanje „Žedni smo pravde“. Inicijativa je uručena načelniku općine, nadležnoj Službi za finansije, privredu i komunalne i inspekcijske poslove i predsjedavajućem Općinskog vijeća Tešanj.

Problem snabdijevanja vodom u Općini Tešanj je kulminirao u 2021. godini u kojoj su stanovnici Jelaha i drugih naselja u općini Tešanj  imali redukcije vode, koje su trajale i po cijeli dan i noć.

Redukcije vode su započele 29.07.2021. godine, nakon što su iz JKP Rad Tešanj, tokom juna i jula, upozoravali na problem suše i veće potrošnje vode. Redukcije vode su trajale sve do sredine oktobra 2021., kada se popravila hidrometeorološka situacija i pale prve veće količine kiše. Obavijesti o redukciji su bile na web stranici JKP Rad, ali i objavljivane na tri lokalne radio stanice (antena radio, ZOS radio i radio Tešanj).

Grupa građana, predvođena NGP Valter su prvi reagirali na proces redukcije jer se nisu poštivali rokovi iz Obavijesti koje je donijelo JKP Rad, građani su prijavljivali nedosljednost i nepoštivanje planova redukcije, neka naselja nisu imala cijeli dan i noć vode, neka nisu imala nekoliko dana itd.

Da je situacija sa vodosnabdjevanjem postala ozbiljna govori činjenica da je prilikom rasprave o rebalansu Budžeta općine Tešanj za 2021. godinu, na 9 . sjednici Općinskog vijeća, održanoj 27.09.2021., Budžet rebalansom uvećan za 1.6 miliona KM, a najveći dio rebalansa odnosi na kapitalna ulaganja, te, na uvećanje grantova, među kojim je najznačajniji onaj za novi bunar za vodosnabdijevanje općine. Na istoj sjednici OV vijećnici su glasali za utvrđivanje javnog interesa za izgradnju novog bunara, a što je bio prvi preduslov za njegovu gradnju.

Svake godine se u budžetu općine planiraju sredstva za vodosnabdjevanje koja bi se trebala namjenski utrošiti za unapređenje vodosnabdjevanja na teritoriji općine. Analizom budžeta u posljednjih pet godina (2017. -2021. ) za stavku budžeta „vodosnabdjevanje“ planirano je ukupno 5,2 miliona KM, a utrošeno je, po dostupnim evidencijama utroška, oko 2,5 milona. U 2017. godini planirano je 750.000 KM, a utrošeno 537.000 KM, za 2018. godinu nema evidencije ukupnog utroška planiranih sredstava za vodosnabdjevanje, u 2019. je planirano 910.000 KM , a utrošeno 369.000 KM, a u 2020. godini planirano je 1,4 miliona KM a utrošeno 820.000 KM.

Pregledom dokumenata planiranog budžeta općine Tešanj, rebalansima i izvršenjima budžeta za  period (2017.-2021.) ne može se pronaći evidencija utroška sredstava za vodosnabdjevanje, nego se samo navodi u jednoj rečenici da je utrošeno shodno planu i projektima. Takođe, pregledom finansijskog Izvještaja rada JKP Rad Tešanj nema evidencije utroška sredstava iz budžeta za stavku „vodosnabdjevanje“.

Temeljem iskustva redukcije vode i analize o utrošku sredstava za vodosnabdjevanje u općini Tešanj  u Inicijativi NGP Valter predlažu:

  1. Da se zaduži nadležna općinska Služba da prikupi podatke i dokumentaciju o utrošku sredstava građana i budžetskih sredstava za vodosnabdjevanje općine Tešanj u zadnjih pet (5) godina, te da se Izvještaj o utrošku sredstava dostavi Općinskom vijeću i javno objavi na web stranici Općine.
  2. Da se zakaže posebna sjednica Općinskog vijeća ili tačka dnevnog reda na kojoj bi se razmatrao Izvještaj o utrošku sredstava za vodosnabdjevanje u zadnjih pet godina, te da se predlože konkretni koraci i zaduženja odgovornih kako se u 2022. godini ne bi ponovila restrikcija vode.
  3. Da se do kraja marta 2022. godine dostavi NGP Valter informacija o mjerama poduzetim po preporukama Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine koje su dostavljene Općini Tešanj od strane institucije Ombudsmena 12.2021.

„U narednom periodu namjera nam je da kroz zahtjeve iz Inicijative otvorimo širu debatu, pokrenemo medijsku kampanju i pozovemo odgovorne za redukciju vode da, javnosti Tešnja, dostave odgovore gdje se utrošio novac građana i novac iz budžeta za vodosnabdjevanje u proteklom periodu, šta se planira uraditi što hitnije kako se ne bi redukcija ponovila i ove godine“, istaknuli su aktivisti NGP Valter.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije