Regija i svijet

Srbija i EK potpisali pismo o namerama za eksploataciju litijuma: Potvrda da nisu odustali od Jadra

Građani nikad ne smiju prestati sumnjati u svoju vlast. Niti se uljuljkati u iluziju pobjede, u nekim sukobima s njom. Jer vlast nikad ne odustaje, samo se povremeno taktički povlači. I najnoviji uvod u "uskrnuće" Rio Tinta u Srbiji, treba biti opomena svim aktivistima u BiH. Recimo onim koji vjeruju da je završeno sa pričom o mini hidroelektranama na ovdašnjim rijekama. Uključujući i Bunske kanale, za koje Vlada HNK, uporno, odbija raskinuti koncesione ugovore, i pored sudskih presuda i činjenice da je čak i lokalna vlast pod pritiskom aktivista i javnosti bila prinuđena da MHE na Bunskim kanalima izbriše iz Prostornog plana Grada Mostara. (Antikorupcija)

Evropska komisija i Vlada Srbije potpisale su 22. septembra pismo o namerama o pokretanju rada na strateškom partnerstvu u oblastima baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum.

Za Demostat je potvrđeno u EK da je pismo o namerama Vlade Srbije i EU potpisano u Njujorku, kada se sa potpredsednikom EK Marošom Šefčivićem sastao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Na konstataciju Demostata da deo javnosti u Srbiji tvrdi da će Rio Tinto otvoriti rudnike u Srbiji i ostaviti je devastiranom, te pitanje da li postoje mehanizmi koji bi sprečili ovakav eventualni scenario, iz EK navode da “zakonodavstvo EU obezbeđuje najviši nivo zaštite životne sredine i socijalne zaštite, uključujući rudarske projekte”.

“Kao zemlja, kandidat za članstvo u EU, Srbija je u procesu usklađivanja svog zakonodavstva sa evropskim, uključujući i oblast politike životne sredine”, navode iz EK i dodaju da se “zalažu za razvoj kapaciteta za preradu i rafinaciju na istom mestu gde se nalaze i resursi, kao i u EU”.

Ekološki ustanak: Sporazum sa EK potvrđuje da se od projekta Jadar nije odustalo

Pokret Ekološki ustanak ocenio je da potpisivanje sporazuma Vlade Srbije i Evropske komisije (EK) o strateškom partnerstvu u oblastima baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum, “potvrđuje sumnje da je projekat Jadar samo privremeno obustavljen i da se od njega nije odustalo”.

“Još jednom se potvrđuju naši navodi da se od projekta ‘Jadar’ nije odustalo i da je Uredba o prostornom planu područja posebne namene za realizaciju projekta ekspolatacije i prerade minerala jadarit ukinuta samo za potrebe prethodne predizborne kampanje Srpske napredne stranke”, ocenili su iz Ekološkog ustanka.

Naveli su da je posle izbora 2022. godine, predsednik Aleksandar Vučić “reaktivirao retoriku koja je upućivala na to da smo ukidanjem ovog projekta sami sebi upropastili privredni razvoj”.

Manojlović: Dva najaktivnija radnika Rio Tinta su Brnabić i Vučić

Direktor kampanja u pokretu Kreni-Promeni Savo Manojlović izjavio je da kompanija Rio Tinto nastavlja da lobira za svoje interese.

Naveo je da su njena dva najaktivija radnika premijerka Ana Brnabić i predsednik Aleksandar Vučić, a problem je što u vlasti nema zastupnika interesa građana.

Odgovarajući na pitanje o saznanjima da su Evropska komisija i Vlada Srbije potpisale 22. septembra pisma o namerama o pokretanju rada na strateškom partnerstvu u oblastima baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum, Manojlović je rekao da je činjenica da će se pokušavati promena sporazuma koji zabranjuje eksplataciju litijuma i bora.

“Njih ne zanima Ustav, ni zakoni koji kažu da ne možete iskopavati minerale ako će oni dovesti do ekološkog uništenja”, rekao je Manojlović.

Dodaje da vlast zanima da namire multinacionalne kompanije.

“Sve velike sile koriste svoje interese. Ključni je problem što imate Ruse u gasnoj industriji, Kineze u rudarskoj, NATO lobiste, predstavnike američke ambasade, EU, a nemamo predstavnike građana Srbije u vlasti”, konstatovao je Manojlović.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije