Građanski aktivizam

U BiH niske kazne motivišu nelegalnu eksploataciju šljunka – u Crnoj Gori za hvatanje na djelu šljunkarima slijedi zatvor

Aktivisti ne raspolažu informacijama da li je ijedan šljunkar, za razliku od onih u susjednoj Crnoj Gori, do sada zbog nezakonite eksploatacije priveden ili osuđen na kaznu zatvora i završio iza rešetaka.

Centar za humanu politiku (CHP) je nastavio sa dopunjavanjem prijava Inspektoratu RS, sa dokumentima koji su, prema tvrdnjama iz ove organizacije, dokazni materijal izvođenih zakonom zabranjenih radova nasipanja i gradnje u velikom i malom koritu rijeke Bosne na području Doboja, sa podacima o brojevima katastarskih čestica, površini, vlasnicima i izvedenim radovima.

CHP je danas (07.07.2023.) dostavio listu sa pet pravnih subjekata i pojedinaca, koji su na ukupno 19 parcela, na ulazu u Doboj iz pravca Modriče, izvodili radove u koritu i probalju rijeke Bosne, koji bi po mišljenju CHP mogli biti nezakoniti i u neskladu sa projektovanim uređenjem korita te rijeke.

“Ranije smo prijavljivali nasipanje velikog korita Bosne na kč 140/1 i drugim, kao i deponovanje šljunka i otpada na kč 1/1 i drugim, na koje nije bilo adekvatnog institucionalnog reagovanja. Posebno ističemo da se radi o nasipanju gdje vjerovatno postoji namjera da se dio vodnog zemljišta pretvori u građevinsko i da se grade objekti, da je nasut i uzurpiran dio malog korita Bosne na kč 2951 i da je na ovom dijelu desna obala Bosne djelimično uređena, za razliku od  lijeve obale Bosne koja je još neuređena. Očekujemo da nas informišite  o preduzetim i planiranim aktivnostima, kako bi bili u situaciji da pratimo vaše aktivnosti i informišemo zabrinute Dobojlije” – navodi se u današnjoj prijavi CHP.

Prethodno je, takođe u ovom mjesecu (03.07.2023.), CHP dostavio prijavu Inspektoratu RS sa dokumentima i listom od 28 pravnih subjekata i pojedinaca, koji su po tvrdnjama i prikupljenoj dokumentaciji CHP sagradili objekte ili uzurpirali zemljište na šest lokaliteta na području Doboja. Prema informacijama portala Antikorupcija.info, inspektori Inspektorata RS su već započeli inspekcijski nadzor i postupaju po toj prijavi, kao i ranijoj od 7. februara ove godine. Ta prijave se odnosi za građenje na vodnom zemljištu kod gradskog mosta protiv vlasnika privrednih društava na tom području, kao i protiv odgovorornih u JU “Vode Srpske”, vodne inspekcije i gradske uprave. Prijava je podnešena zbog zakonom zabranjenog izvođenja radova kojim se pregrađuje korito Bosne, smanjuje proticajni profil i izaziva opšta opasnost usljed povećane ugroženosti Doboja od poplava.

“Tokom ovog mjeseca ćemo ozvaničiti kampanju obuhvatanjem cijelog područja BiH, kojom bi na viši, javni nivo, podigli problem nezakonite i nekontrolisane eksploatacije šljunka. Svjedoci smo da su šljunkari unazad dvije decenije neplaćanjem naknada i poreza za korišćenje i uzurpiranje prirodnih bogatstava, strpali milijarde maraka u svoje i džepove onih koji su im to omogućili. Na drugoj strani, u susjednoj Crnoj Gori, su problem nelegalne eksploatacije gotovo izjednačili sa švercom cigareta i prošlog mjeseca je u u pritvorskim prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica  iza rešetaka završilo više lica, nakon što su zatečeni u nelegalnim šljunkarskim radovima” – oglasili su se aktivisti koji se u slivu rijeka Bosne, Krivaje i Drine u FBiH i RS bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka.

Aktivisti ne raspolažu informacijama da li je ijedan šljunkar u BiH, za razliku od onih u susjednoj Crnoj Gori, do sada zbog nezakonite eksploatacije priveden ili osuđen na kaznu zatvora i završio iza rešetaka.

Kažu da se nadaju da će situacija i u našoj zemlji promjeniti, jer je u nastavku proširene kampanje na cijelom prostoru BiH predviđeno i iniciranje izmjene zakonskih odredbi kojim će se pooštriti kaznena politika i visina kazni za zauzimanje javnog dobra i nelegalno vađenje šljunka, koje su trenutno  u oba entiteta minimalne.

Aktivisti će u nastavku kampanje u FBiH obuhvati vodotok u vodnom području Save i vodnom području Jadranskog mora, dok će u RS raditi na unapređenju upravljanja vodotokom na području oblasnog sliva rijeke Save i oblasnog riječnog sliva rijeke Trebišnjice.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije