Građanski aktivizam

Upis studenata i na neakreditovane visokoškolske ustanove. Uključujući i onu čiji bi daljnji rad, prema Zakonu, trebao biti zabranjen.

"Zanima nas kakva će biti reakcija nadležnih vlasti za oblast visokog obrazovanja, odnosno Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovnje i informaciono društvo, Prosvjetne inspekcije i AVORS-a nakon što su na prvi ciklus studija konkurs za novu akademsku 2023/2024. godinu raspisali i u Visokoj školi za ekonomiju i informatiku Prijedor. Ovoj ustanovi je odbijena akreditacija i prema slovu zakona ne može više da obavlja djelatnost visokog obrazovanja"

Na oba javna univerziteta, Univerzitetu u Istočnom Sarajevu i Univerzitetu u Banjoj Luci, raspisan je konkurs za upis studenata prvog ciklusa studija. U Drugom upisnom roku, prijave počinju 28. avgusta, a polaganje prijemnih ispita je 4 septembra.

Ukupno, za upis u prvu godinu još ima mjesta za 1.089 studenata, od kojih 568 će se finansirati iz budžeta RS, 177 samofinansirati, a obezbjeđena su mjesta i za 306 stranih i za 38 vanrednih studenata.

Prijave za upis na drugi i treći ciklus studija na Univerzitetu u Banjaluci su od 19. juna do 6. oktobra, dok će se studenti na ova dva ciklusa na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu upisivati od 19. juna do 20. oktobra.

Drugi upisni rok bi trebao biti i na privatnim visokoškolskim ustanovama, a njih je u registru Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske ukupno 16. Međutim, prema istraživanju Neformalne grupe studenata “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, na ovim visokim školama i univerzitetima nije ujednačena upisna politika. Kod dijela visokoškolskih ustanova postoji drugi upisni rok, sa različitim termina početka i završetka, dok kod nekih i ne postoji, već studente upisuju do popune predviđenih mjesta za brucoše.

“Kako bi pomogli studentima pri opredjeljenju i da zbog svoje budućnosti povedu računa da li će prihvatiti rizik ako upišu neki od fakulteta čiji matična visokoškolska ustanova ima problema sa radom, odnosno akreditacijom i da im diplome ne budu priznate, pripremili smo informator o statusu visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj. Podatke koji su studentima na raspolaganju su od zvaničnih institucija i iste su odgovorne za njihovu vjerodostojnost. Konkretno, raspolažemo sa osnovnim informacijama o trenutnom statusu visokoškolskih ustanova u RS, a izvor podataka su Agencija za visoko obrazovanje Republike Srpske (AVORS) i Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine (HEA BiH)” – informacije su dostavljene portalu Antikorupcija.info iz Grupe.

Prema tim informacijama, u registru AVORS trenutno je ukupno upisano 18 visokoškolskih ustanova. Prema statusima, završen je postupak reakreditacije za Univerzitet u Banjoj Luci, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Univerzitet za poslovne studije Banja Luka, Univerzitet Sinergija Bijeljina, Nezavisni univerzitet Banja Luka, Visoka škola “Banja Luka College”, Visoku školu za uslužni biznis Istočno Sarajevo-Sokolac i Slobomir P Univerzitet, Visoku medicinsku škola Prijedor, Visoku medicinsku školu zdravstva Doboj i Univerzitet “Bijeljina” Bijeljina. U postupku reakreditacije su Visoka škola za primjenjene i pravne nauke ”Prometej” Banja Luka, Panevropski univerzitet “Apeiron”, Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment Banja Luka i  Visoka poslovno tehnička škola Doboj – prethodne akreditacije su im istekle, ali kako su na vrijeme podnijele Zahtjev za reakreditaciju, smatraju se akreditovanim do okončanja tog postupka sa određnim krajnjim rokovima za završetak postupka.

Ovih 15 javnih i privatnih visokoškolkih ustanova su upisane u Državni registar visokoškolskih ustanova kod HEA BiH.

To još uvijek nije uspjelo  Visokoj školi “Koledž kozmetologije i estetike” Banja Luka i Visokoj školi za turizam i hotelijersto Trebinje. Banjalučka je kod AVORS u statusu “ustanova u postupku prve akreditacije”, a  trebinjska “ustanova u postupku akreditacije”, što u prevodu znači da imaju početnu akreditaciju, a to je za studentske aktiviste iz NGG prilično nelologično, s obzirom da rade i djeluju 17, odnosno 16 godina.

“Zanima nas kakva će biti reakcija nadležnih vlasti za oblast visokog obrazovanja, odnosno Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovnje i informaciono društvo, Prosvjetne inspekcije i AVORS-a nakon što su na prvi ciklus studija konkurs za novu akademsku 2023/2024. godinu raspisali i u Visokoj školi za ekonomiju i informatiku Prijedor. Ovoj ustanovi je odbijena akreditacija i prema slovu zakona ne može više da obavlja djelatnost visokog obrazovanja” – kažu u NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”,

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije