Građanski aktivizam

“Za Doljanku” u iščekivanju nove presude

Udruženje „Za Doljanku“ osnovano je 2018.godine kao logičan slijed neformalne grupe građana koja se glasno usprotivila projektu izgradnje malih hidrolektrana na rijeci Doljanci u Hercegovini. Osnovano je kao udruženje građana sa osnovnim principima djelovanja u pravcu ekološke revitalizacije Bosne i Hercegovine i izgradnje kapaciteta domaćih institucija, udruženja i privrednih subjekata u procesu evropskih integracija i u skladu s međunarodnim ekološkim standardima, stoji na sajtu udruženja. Kako navode, zalažu se za podizanje i razvijanje ekološke svijesti, kao i zalaganju za zaštitu životne sredine.

Takođe, jedan od osnovnih principa Udruženja je i borba protiv svih vidova diskriminacije u kontekstu ostvarivanja ekoloških prava, demokratije i društvenog razvoja. Udruženje “Za Doljanku” Jablanica je i član “Koalicije za zaštitu rijeka BiH” i aktivno učestvuje u akcijama za očuvanje rijeka i životne sredine. Bori se protiv korupcije u oblasti izgradnje mini hidroelektrana, a u cilju zaštite rijeka i biodiverziteta pozivajući se na poštivanje i provođenje zakona BiH o očuvanju životne sredine.

Udruženje je dobilo svih 5 sudskih sporova na svim nivoima vlasti zbog neregularnih dozvola za izgradnju mini hidroelektrane “Zlate” u Jablanici i aktivno učestvovalo u donošenju Federalnog zakona o zabrani izgradnje MHE iz 2022. godine.

Dženan Šašić, bivši predsjednik i jedan od idejnih tvoraca Udruženja za portal Infoveza kaže da mu se činilo da njegovo društveno okruženje nikada nije izgledalo normalno i na kraju treće godine Fakulteta, kada je uvidio da će košarkaš Mirza Teletović graditi MHE na rijeci Doljanki, pokrenuo je akciju koja će, ispostaviće se, trajati godinama.

Počeo sam da organizujem peticiju i putem advokata započeo pravnu bitku u kojoj sam proveo čitavo ljeto 2018. Nalazili smo nezakonitosti i argumente, tj. pravni osnov kako bismo zaustavili izgradnju MHE. To je rezultovalo time da sam i prije nego je što je samo Udruženje nastalo podnio tužbe protiv Federalnog ministarstva okoliša i turizma, ali i pored toga 15.10.2018. počelo se sa izgradnjom MHE. Organizovao sam seriju protesta zbog toga i iz tih protesta nastalo je i samo udruženje “Za Doljanku”, objašnjava Šašić.

On priča i da se tom prilikom, ali i kasnije tokom svoje borbe susreo sa brojnim prijetnjama.

Dobijao sam prijeteće poruke, ali i su mi prijetnje upućivane i uživo itd. To su bila ona klasična zastrašivanja, poput toga da neću naći posao, poput ucjena i sl. Teletović me tužio i tražio odštetu u iznosu od 10 000 KM, ali ta tužba je odbačena kao neosnovana. Međutim, on je nastavio da nam prijeti i preko svojih rođaka”, istakao je Šašić.

Šašić za naš portal kaže i da se nedavno povukao iz Udruženja, što zbog privatnih razloga, što zbog toga jer nije bio zadovoljan tretmanom udruženja u samoj “Koaliciji za zaštitu rijeka”. Smatrao je, kako tvrdi, da je “Za Doljanku” bilo u neravnopravnom položaju, a da su istovremeno dali ogroman doprinos za sve pravne propise koji su usvojeni u cilju zaštite rijeka unazad nekoliko godina.

“Mi smo udruženje koje je podnijelo najviše krivičnih prijava protiv nadležnih lica, a mnogi se klone toga. Mi smo oni koji su političare stavljali na stubove srama, a mnogi su s njima drugovali”, zaključuje Šašić.

Što se tiče trenutnih aktivnosti, iz Udruženja poručuju da se bave uređenjem kupališta i da istovremeno očekuju novu pravnu pobjedu koja se tiče građevinske dozvole za MHE “Zlate”.

Trenutno se bavimo uređenjem kupališta u blizini Jablanice, tj. revitalizacijom kupališta Radak, dok vrlo brzo očekujemo novu presudu za građevinsku dozvolu protiv MHE Zlate”, poručuje potpredsjednica udruženja Naza Spahić.

 

Foto: Kupalište Radak, Izvor: Za Doljanku

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije