Građanski aktivizam

Građani Mostara, na javnoj raspravi, rekli Ne otvaranju kamenoloma u naselju Kuti

Predstavnici građanske inicijative Kuti su, na javnoj raspravi, jasno istakli svoj zahtjev da se Studija uticaja na okoliš za kamenolom u naselju Kuti negativno ocjeni a Zahtjev za okolinsku dozvolu odbije, te su pozvali predstavnike grada, kantona i federacije da ponude investitoru drugu lokaciju sjevernije od naseljenih mjesta. Ovim povodom objavljeno saopštenje za javnost GI Kuti, prenosimo u cjelosti.

Građanska inicijativa „Kuti“ je, zajedno sa ostalim udruženjima koja se suočavaju sa sličnim problemima i preko 100 okupljenih građana Mostara, učestvovala na javnoj raspravi o Studiji uticaja na okoliš za kamenolom u naselju Kuti.

Okupljeni građani su jasno ukazali da su protiv otvaranje kamenoloma na samo 137m od njihovih kuća, te, da bi, na taj način, bio ugrožen njihov ostanak na ovom prostoru. Održanu javnu raspravu je organizovalo Federalno ministarstvo okoliša i turizma, u sklopu obnovljenog postupka za izdavanje okolinske dozvole za kamenolom u naselju Kuti. Naime, okolinska dozvola se ne može izdati ukoliko Studija uticaja na okoliš pokaže da kamenolom u naselju Kuti predstavlja opasnost za mještane.

„Moramo istaći da je današnja javna rasprava bila izuzetno dobro organizovana. Međutim, očekivali smo da će Studija biti kvalitetno urađena, da će biti iznesene činjenice, ali, iz podataka se vidi da je Studija rađena na osnovu netačnih ili djelimično tačnih podataka, bez izlaska na teren. Mi već godinama ističemo razloge zbog kojih apelujemo na nadležne da zausatve otvaranje kamenoloma, neki od tih razloga su blizina kamenoloma obližnjim kućama, utjecaj na podzemne vode, minirano područje oko kamenoloma, pristupni put. U skladu sa tim ističemo da je rudarskim projektom navedeno da otvaranje kamenoloma neće uticati na podzemne vode. Šta ćemo sa bušotinama za vodu na 45 m, koje su mještani izbušili za svoje potrebe? Podzemne vode su aktivne i u zimskom periodu se preljevaju iz svojih podzemnih tokova i čine riječicu Sušicu čiji kanal prolazi kroz samo naselje. Osim toga, u zahtjevu nema poziva na elaborat o prethodnoj  procjeni na okoliš,  koji nije ni urađen,  nego je i u prethodnim zahtjevima navedeno da je elaborat uzet od sličnih kamenoloma. Posebno naglašavamo da je i sud, u svojoj presudi, naveo obavezu razmatranja izrade elaborata o prethodnoj procjeni uticaja na okoliš. Podsjećamo i javnost i nadležne institucije da investitor ne posjeduje prethodnu vodnu suglasnost, da nije riješena minska situacija i da ne posjeduje urbanističku suglasnost i dozvolu za eksploataciju, na koje se u svom zahtjevu neprestano poziva“, istakli su, u svom izlaganju, predstavnici građanske inicijative Kuti.

Predstavnici građanske inicijative Kuti su jasno rekli svoj zahtjev a to je da se ova Studija negativno ocjeni i Zahtjev za okolinsku dozvolu odbije, te su pozvali predstavnike grada, kantona i federacije da ponude investitoru drugu lokaciju sjevernije od naseljenih mjesta.

Podsjećamo, Gradsko vijeće Grada Mostara je krajem 2022. godine donijelo zaključak kojim se obavezuje da će odmah po završetku sudskog spora u vezi kamenoloma Kuti, ako bude donesen u korist udruženja Kuti, pokrenuti proceduru skidanja majdana Kuti iz Prostornog plana Grada Mostara. Nakon toga je Kantonalni sud u Sarajevu 26.01.2023. godine poništio Okolinsku dozvolu za otvaranje kamenoloma, odnosno utvrdio da ona nije izdata u skladu sa zakonom. Međutim, Gradsko Vijeće Grada Mostara tvrdi da tek nakon ponovljenog postupka i donesene konačne sudske presude može pristupiti pokretanju procedure koja se u zaključku navodi.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije