Vijesti

Optužnice protiv šljunkara iz Dervente i Šamca – za protivzakonitu eksploataciju prirodnih bogatstava, u kojoj su stekli protivpravnu imovinsku korist veću od 3 miliona KM

„Pozdravljamo podizanje optužnica protiv odgovornih, ali nam se čini da će se i u ovim slučajevima sve završiti samo na tome.  Jer, u ladicama tužioca i sudija su već gotovo tri godine  predmeti za dobojski „Slučaj Osječani“ u kojem su podignute optužnice protiv privrednih društava „Geosfera“, Bajkovača“ i „Rašo“, ali se tužiocima očigledno ne žuri da završe ni ove predmete, a kamo li da će brzo uzeti nove u rad, kako bi procesuirali odgovorne. ", komentar je, na vijest iz Tužilaštva, iz neformalne grupe građana "Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne".

Okružno javno tužilaštvo u Doboju, ovih je dana podiglo dvije optužnice zbog nelegalnog šljunkarenja – na području Doboja i Šamca.

13. marta objelodanjeno je da je nakon provedene istrage podignuta optužnicu protiv osumnjičenog Đ.P. (1969), odgovornog lica i pravnog lica doo “Drvoprerada Đurić” Derventa, zbog postojanja osnovane sumnje da su učinili produženo krivično djelo Nezakonito postupanje u privrednom poslovanju, u sticaju sa produženim krivičnim djelom Protivzakonito zauzimanje i ekploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg interesa.

Optuženi se kao odgovorno lice i preduzeće kao pravno lice terete da su u vremenskom periodu od 01.05.2017. godine do 31.03.2021. godine, vršili eksploataciju šljunka i pijeska na lokalitetu Kostajnica, grad Doboj, bez dobijanja odobrenja od strane nadležnog Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Vlade Republike Srpske i zaključivanja ugovora o koncesiji i plaćanja koncesione naknade za pravo korišćenja mineralnih sirovina, te tako protivpravno eksploatisanu mineralnu sirovinu u kontinuitetu prodavali domaćim kupcima. U optužnici se dalje navodi da je za eksploataciju, odnosno vađenje šljunka i pijeska korišteno poljoprivredno zemljište u vlasništvu tog privrednog društva, čime je izbjegnuto plaćanje naknade za promjenu namjene zemljišta te prekršeni zakoni u odnosu na korišćenje imovine, te su pored navedenog u periodu od 01.05.2017. do 30.06.2020.godine, vršili proizvodnju i prodaju betona, koji je proizveden u Poslovnoj jedinici ”Šljunkara” u Kostajnici, grad Doboj, kupcima u RS i FBiH.

U optužnici se navodi i da su optuženi u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi za doo “Drvoprerada Đurić”, protivno propisima, vršili eksploataciju prirodnih bogatstava, prikrivali činjenice i neistinito prikazali stanje i kretanje sredstava i rezultata poslovanja, kršili zakone u odnosu na korišćenje imovine i uskratili sredstva koja predstavljaju javni prihod, te na taj način pribavli protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 2.780.321,36 KM. Optužnica je dostavljena na potvrđivanje sudiji za prethodno saslušanje Osnovnog suda u Doboju.

Isti dan, Okružno javno tužilaštvo Doboj objelodanilo je da je optužnicu podiglo protiv osumnjičenog S.M. (1974) iz Šamca, zbog postojanja osnovane sumnje da je učinio krivično djelo Protivzakonito zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja.

Optuženi S.M. se tereti da je u periodu od 2017. godine do 2022. godine, sa namjerom sticanja protivpravne imovinske koristi, kao fizičko lice i preduzetnik koji je obavljao preduzetničku djelatnost u okviru pravnog lica “Stanković” Obudovac, protivno propisima, vršio eksploataciju mineralnih sirovina – šljunka i pijeska – na lokalitetu “Širaja” u Obudovcu, opština Šamac. Odnosno, nije imao dodijeljenu koncesiju koja predstavlja pravo obavljanja privrednih djelatnosti korišćenjem prirodnih bogatstava, niti zaključen ugovor o koncesiji za eksploataciju šljunka i pijeska sa Ministarstvom energetike i rudarstva RS.

U optužnici se dalje navodi da je optuženi preko svoje firme , bez plaćanja koncesione naknade, eksploatisani šljunak i pijesak na navedenom lokalitetu isporučivao i prodavao raznim poslovnim subjektima, na koji način je oštetio Republiku Srpsku a za sebe pribavio protivpravnu imovinsku korist, te predloženo da se od optuženog S.M. oduzme imovinska korist pribavljena krivičnim djelom – novac u iznosu od 475.318 KM. Optužnica je dostavljena na potvrđivanje sudiji za prethodno saslušanje Osnovnog suda u Šamcu.

„Pozdravljamo podizanje optužnica protiv odgovornih, ali nam se čini da će se i u ovim slučajevima sve završiti samo na tome.  Jer, u ladicama tužioca i sudija su već gotovo tri godine  predmeti za dobojski „Slučaj Osječani“ u kojem su podignute optužnice protiv privrednih društava „Geosfera“, Bajkovača“ i „Rašo“, ali se tužiocima očigledno ne žuri da završe ni ove predmete, a kamo li da će brzo uzeti nove u rad, kako bi procesuirali odgovorne. “, komentar je, na vijest iz Tužilaštva, iz neformalne grupe građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne”. Koji podsjećaju da su iz Tužilaštva Doboj, krajem prošle godine, pozivali predstavnike ove grupe na davanje izjava u svojstvu svjedoka, za predmete prijave sumnji za nezakonitu i nekontrolisanu eksploataciju šljunka na području Modriče i Šamca, a da se u “Slučaju Osječani” radio i o njihovoj krivičnoj prijavi, koja je, međutim, još bez epiloga

Iz Grupe navode i da uredno vode sve dobijene informacije o predmetima vezanim za nezakonitu eksploataciju šljunka i devastiranje prirodnih dobara, te da su još krajem 2021. godine imali informacije iz OJT o 15 drugih aktivnih predmeta u kojima su osumnjičena lica za nezakonitosti u ovoj oblasti i da su u radu kod postupajućih tužilaca.

U Tužilaštvu priznaju da rijetko dođe do osuđujućih presuda i da u većini predmeta dođe do obustave istraga. Prema podacima iz ovog Tužilaštva do ove godine naredbe o nesprovođenju ili obustavi istrage donesene su u šest predmeta, jer je nakon istrage utvrđeno da ne postoje osnovi sumnje ili dokazi da su odgovorna ili pravna lica učinili nepravilnosti u poslovanju prilikom eksploatacije šljunka.

„Nakon prikupljanja dokumentacije ili dokaza utvrđeno je da nisu počinili krivično djelo zloupotreba ovlašćenja u privredi niti neko drugo krivično djelo, već se eventualno radilo o prekršajima, za koja su i procesuirani”, naveli su iz OJT Doboj.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije