Građanski aktivizam u susjedstvu

Srbija: “Uzroci masovnih zločina u Srbiji su u ratnim zločinima iz devedesetih”

Suprotstavljati se većinskom narativu nacionalizmom zatrovanih, nasilnih, nikad denacifikovanih postjugoslovenskih društava, s jedne je strane izuzetna hrabrost, a s druge, jedini pravi lijek za još uvijek otvorene rane ovih društava. Žene u crnom ili pojedinci kao što je Staša Zajović pokazuju koliki je značaj empatije, odnosno elementarne ljudskosti, saosjećanja bez zadrške, poštovanja ustanovljenih činjenica, odbacivanja politike negiranja zločina i veličanja zločinaca... Ali su i dokaz koliko su te vrijednosti postale rijetke. Toliko da njihove javne manifestacije obezbjeđuju kordoni policije. Jer i nacionalistički ekstremisti i "tiha većina", kao i vlast, odbijaju prihvatiti da je korijen aktuelnih ozbiljnih problema ovih društava, uključujući nasilje, u ratnim zločinima i njihovom negiranju. (Antikorupcija)

Koordinatorka Žena u crnom iz Beograda Staša Zajović izjavila je danas da je nakon masovnih ubistava u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” i u Mladenovcu, u maju ove godine, na delu bila relativizacija tih zločina, jer niko nije govorio o pravim uzrocima nasilja u društvu, a to su ratni zločini iz devedesetih godina 20. veka.

“Zločini u ‘Ribnikaru’ i u Mladenovcu znače da se rat vratio kući”, kazala je Staša Zajović na okruglom stolu u Zasavici.

Dodala je da je “tužno” da psiholozi i čitavi timovi ne žele da takve vrste užasnog nasilja objasne u ratovima i zločinima koji su počinjeni u naše ime, već uzroke traže u Americi itd.

“A to su nepojamni zločini. I takav pristup je opasno relativizovanje”, kazala je Staša Zajović.

Okrugli sto “Između autoritarne modernizacije i demokratskog moderniteta” organizuju Škola političke ekologije – Zasavica, Građanski demokratski forum i Novi magazin.

Pogledaj više

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije