Građanski aktivizam U fokusu

Aktivista neformalne grupe građana koja se bori protiv nelegalne eksploatacije šljunka morao, o svom aktivizmu, pisati izjavu u Policijskoj upravi Zvornik, u kojoj je zaposlen

Dušan Aćimović, na "uličnoj akciji" neformalne grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Drine na području Zvornika“, u Bijeljini (Foto: Lj.Đ.)
Aćimović kaže da samo govori istinu i da je akcenat njegovih izjava na „uličnoj akciji“ u Bijeljini bio na posljedicama nelegalne eksploatacije šljunka po njegovu i imovinu ostalih mještana Tršića. Pritom kaže da mu posebno smeta to što oni koji bi to trebali spriječiti, to ne čine, nego, naprotiv, čak i učestvuju u nezakonitim radnjama.

Član aktivističke grupe, koji je u Zvorniku pokrenuo organizovanu borbu za zaštitu vodotoka rijeke Drine i uređenu oblastu eksploatacije šljunka, se našao pod pritiscima u instituciji u kojoj je zaposlen. A da paradoks bude potpun, radi se upravo o instituciji koja bi trebala da je predvodnik borbe za zakonitost, pa i u ovoj oblasti, i da kažnjava prekšioce zakonskih odredbi.

Naime, zaposlenom u Policijskoj upravi Zvornik Dušanu Aćimoviću nadređeni su naložili da napiše izjavu zbog njegovog učešća na „uličnoj akciji“ u Bijeljini 21. oktobra u svojstvu člana neformalne grupe građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Drine na području Zvornika“. Zamjerili su mu i davanje izjava medijima na temu nelegalne eksploatacije šljunka u slivu rijeke Drine, a posebno u zvorničkoj mjesnoj zajednici Tršić.

„Moji početni motivi za uključenje u ove aktivnosti su u činjenici da se moja porodična kuća nalazi uz samu ivicu nekategorisanog puta u Tršiću, odakle su, sa nelegalnih šljunkara, u Zvorniku svima poznata šljunkarskih preduzeća izvezla ogromne količine šljunka. Od podrhtavanja zemljišta, koje proizvode teretna vozila, na kući su nam se pojavile pukotine, a o prašini i buci da i ne govorim. Neskriveno sam, samostalno, petcijom građana MZ, kao i u sklopu aktivnosti neformalne grupe podnosio prijave i PU Zvornik, inspekcijskim organima, te nadležnom Okružnom javnom tužilaštvu Bijeljina“, kaže Aćimović.

Ali, zanimljivo, sve dok se nije uključio u grupu i dok ta grupa svojim aktivnostima nije izazvala reakciju javnosti, u vidu nepodjeljene podrške, nije imao problema.

O motivima njegovih nadređenih – radi li se tek o strahu od javnih aktivnosti, karakterističnom za okruženja navikla na netransparentnost i nedemokratičnost ili o reakciji na skandalozno saopštenje „Voda Srpske“ ili je u pozadini mnogo ozbiljniji uticaj šljunkarskog lobija ili nešto „deseto“ – ne želimo špekulisati. Ali ono što želimo je – naglasiti neprihvatljivost ovakvog vršenja pritiska na zaposlene, u pravcu gušenja elementarnih ljudskih prava i građanskih sloboda.

Osim izjave o učešću u aktivnosti grupe u Bijeljini, od Aćimovića je traženo i da se izjasni o učešću u radu još jednog, nedavno formiranog, udruženja, kao i o svom političkom djelovanju.

„Nisam član niti jednog političkog subjekta, već sam se slučajno zatekao u ugostiteljskom objektu, u kojem inače pijem kafu, kada je, prije par mjeseci, naišao poslanik u Narodnoj skupštini RS Nebojša Vukanović. S obzirom da se poznajemo odranije, duži niz godina, pozdravili smo se. A, inače, on je razgovarao sa građanima o problemima koje imaju. Nikakav politički skup nije bio. Ali je objavljena naša zajednička fotografija i to su iskoristili oni koji bi da popuju drugima, a, ustvari se oni bave politikom“, komentariše, s ogorčenjem, Aćimović.

Smatra da je, ipak, ono što mu najviše zamjeraju protivnici njegovog predanog rada i zalaganja za pravdu i zakonitost, u lokalnoj zajednici gdje živi sa porodicom, javno prozivanje onih koji nelegalno vade šljunak iz korita rijeke Drine i sa poljoprivrednog i drugog zemljišta uz njenu obalu. Kaže da je samo govorio istinu i da je akcenat njegovih izjava na „uličnoj akciji“ u Bijeljini bio na posljedicama nelegalne eksploatacije šljunka po njegovu i imovinu ostalih mještana Tršića. Pritom kaže da mu posebno smeta to što oni koji bi to trebali spriječiti, to ne čine, nego, naprotiv, čak i učestvuju u nezakonitim radnjama.

„Govorio sam i za druge mjesne zajednice, konkretno, da šljunkom pretovareni kamioni sa ilegalne šljunkare u Kozluku prolaze neposredno kraj policijske stanice u tom mjestu i da niko ne reaguje. Posebno sam pomenuo i devastiranje kruga nekadašnje fabrike AD „Vodoprivreda“ u mom mjestu, sa koje su izvezene hiljade kubika šljunka i sada se tu još pravi nova separacija“, nastavlja Aćimović.

Nelegalnom eksploatacijom šljunka devastirani krug bivše fabrike AD „Vodoprivreda“ u Tršiću

Ubijeđen je da je nekome od lokalnih moćnika u Zvorniku ponajviše zasmetala njegova aktivnost oko ukazivanja na nelegalnu eksploataciju šljunka i što je ta tema podignuta na visok nivo u javnosti. Aćimović tvrdi da će ostati istrajan u toj svojoj borbi i nastaviti ukazivati na svaku nezakonitu i nelegalnu radnju, pogotovo na one koje predstavljaju krivično djelo.

„To je moja dužnost, kao policijskog službenika, ali i kao građanina“, nepokolebljiv je Aćimović.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije