Vijesti

Da li se nazire kraj problema industrijskog zagađenja Neretve u Konjicu?

Nakon ljetošnjeg zagađenja uslijedilo je uzorkovanje vode na zahtjev OSR Konjic. Rezultati analize vode su pokazali povećane koncentracije teških metala – cinka, bakra i nikla.

Povodom Zahtjeva Investitora “Galvanorm” d.o.o. Konjic, koji je dostavljen nadležnom Federalnom ministarstvu za projekat “Sistem upravljanja otpadnim materijalima na lokaciji pogona investitora”, ministarstvo organizuje Javni uvid u dokumentaciju, kao i omogućavanje javnosti davanje mišljenja i sugestija na ovaj projekat.

Inače, podnosioc zahtjeva (Galvanorm) osnovan je 11. 1. 2023. g. od strane firmi Eurosjaj doo i Unisgal doo, koje se uglavnom bave zaštitom metala. Pretpostavljamo da je ovaj potez iniciran uslijed inspekcijskog naloga od 23. 8. 2022. pri čemu je federalni inspektor naredio da se realizuje projekat reguslisanja odvodnje tehnoloških otpadnih voda, navode iz Udruženja za zaštitu okoline “Zeleni Neretva Konjic”.

Javni uvid i davanje mišljenja će biti omogućeno do 8. marta i isto se može obaviti slanjem na adresu Federalnog ministarstva okoliša i turizma: Hamdije Čemerlića br. 2, 71000 Sarajevo. Pomenuti Zahtjev (dokumentacija o projektu) se može preuzeti na linku

Podsjetimo, na sjednici GV Konjic (31. 10. ’22.) podnesen je Izvještaj o stanju zagađenja rijeke Neretve od strane pomoćnika načelnika Službe za opštu upravu i inspekcijske poslove Šeherzade Alić. Povod ovom izvještaju je posljednje registrovano zagađenje Neretve (20. 7. ’22.) iz konjičke industrijske zone zbog kojih je Federalna vodna inspekcija konačno napravila konkretne korake koji bi mogli voditi početku rješavanja problema industrijskog zagađenja Neretve u Konjicu.

Foto: Zeleni Neretva

Naime, nakon pomenutog ljetošnjeg zagađenja uslijedilo je uzorkovanje vode na zahtjev OSR Konjic. Rezultati analize vode su pokazali povećane koncentracije teških metala – cinka, bakra i nikla. Prema izvještaju Federalne inspekcije koja je uzela u obzir uzorkovane nalaze i izvršila nadzor ispusta otpadnih voda “konstatuje se da su odvodne cijevi tehnoloških otpadnih voda isprepletene u podzemnim kanalima, što otežava identifikaciju počinioca. Na osnovu dobivenih rezultata analize utvrđeno je povećano prisustvo gore pomenutih teških metala, te isto upućuje na hemijsku obradu metala i sužava sumnju na tri firme iz industrijske zone koje se bave ovim tehnologijama. Nadalje, inspekcija je naložila da se izradi i realizuje projekat razdvajanja ispusta tehnoloških otpadnih voda u rijeku Neretvu za subjekte na koje se sumnja da su počinioci zagađenja.

U ovom izvještaju se ne navode imena firmi koje su osumnjičene za ovaj incident.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije