Građanski aktivizam

Efekti pojačanog rada dobojske policije se osjete. No, da li će to biti dovoljno za suzbijanje nelegalnog šljunkarenja? (+VIDEO)

Korito rijeke Bosne u Rudanci kod Doboja (Foto: Creativo)
Dobojska policija kao da je, za obračun sa nelegalnim šljunkarima, trebala podsticaj. Od kako su se pojavili aktivisti neformalne grupe građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“ koji su u više navrata podnosili prijave za nelegalnu eksploataciju šljunka i devastaciju korita i priobalja rijeke Bosne, policija je pojačala svoju aktivnost u ovom kontekstu, što se odrazilo na smanjenje nelegalnih radnji. No, još uvijek se čeka na adekvatnu reakciju, odnosno završetak istraga, po podnesenim prijavama, Tužilaštva, te, nakon toga na sudske procese i presude.

Policijska uprava Doboj je u protekloj godini izgleda šljunkarima “sjela za vrat”, čime je prema tvrdnjama njenih zvaničnika u znatnoj mjeri suzbila nelegalnu eksploataciju minerala iz korita i na poljoprivrednom i drugom zemljištu od Doboja do Šamca uz ovu rijeku.

Da su se policijske aktivnosti odrazile na rad šljunkara i da su oni trenutno u defanzivi donekle se slažu i u neformalnoj grupi građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“, ali smatraju da se one trebaju pojačati i da se u kontrole rada šljunskarskih preduzeća trebaju uključiti i drugi nadležni, koji su do sada bili uglavnom pasivni.

“Fokusirali smo se da uređenjem ove oblasti prvenstveno smanjimo mogućnost novih poplava koje su Doboj, Vukosavlje, Modriča i Šamac, gdje grupa djeluje, imali u maju 2014. godine. Šljunkari sa kojima smo imali kontakte nam se u više navrata u poslednje vrijeme žale da su im policija i inspektori gotovo svakodnevni “gosti” i da vrše kontrolu njihovog rada, pa smo od PU Doboj i zatražili da nas obavijeste o rezultatima tog rada”, kaže za portal Antikorupcija.info član grupe Zoran Panić.

Sudeći po dobijenim podacima iz PU, rezultati su značajni.

“Policijski službenici Policijske uprave Doboj u periodu 01.01. do 31.12.2021. godine, postupajući po Zahtjevima i Naredbama Okružnog javnog tužilaštva Doboj kao i zaprimljenim prijavama u predmetima nezakonite eksploatacije šljunka i pijeska, podnijeli su pet izvještaja o počinjenim krivičnim djelima, protiv šest lica za devet počinjenih krivičnih djela. Jedno krivično djelo je „Zloupotreba ovlašćenja u privredi“, tri krivična djela su „Nezakonito postupanje u privrednom poslovanju“, četiri krivična djela „Protivpravno zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja“ i krivično djelo „Skidanje ili povreda službenog pečata ili znaka“ u jednom slučaju”, odgovor je grupi iz PU Doboj.

Portparol Dragana Kerkez je navela da ukupna protivpravna imovinska korist za privredna društva koja su vršila nezakonitu eksploataciju šljunka iznosi 2.329.772 KM. Takođe, počinjena je i šteta za budžet Republike Srpske i budžet Grada Doboja, na čijem području je vršena eksploatacija, u iznosu od ukupno 140.967 KM.

Portparol Dragana Kerkez, sa načelnicima PU Doboj (Foto: Lj.Đ.)

“Pored navedenog, nadležnom Tužilaštvu je dostavljeno ukupno deset izveštaja o preduzetim mjerama i radnjama. U toku je i rad na ukupno 21 predmetu u vezi nedozvoljene eksploatacije šljunka ili pijeska.”, izjavila je Kerkez za portal Antikorupcija.info.

A, kako su šljunkari “uredili” korito rijeke Bosne od Doboja do Šamca u poslednjoj deceniji pogledajte u videu “Rad” šljunkara u slivu rijeke Bosne od Doboja do Šamca.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije