Komentari i analize

Fakultet na kojem je doktorirao i premijer Vlade RS Višković upućen na „popravni“

Foto: Lj.Đ.
Dvije godine nakon “pobune” profesora sa Saobraćajnog fakulteta pokazalo se da su bili itekako u pravu. Da dobiju prolaznu ocjenu u vrednovanju ove ustanove nije pomoglo ni to što je zvanje doktora na njoj stekao i premijer Vlade RS Radovan Višković, na čiji angažman na fakultetu su profesori nezadovoljni stanjem u ovoj ustanovi takođe imali zamjerke.

Prije dvije godine osumnjičen da “štanca” diplome magistara i doktora nauka, Saobraćajni fakultet u Doboju, nije dobio prolaznu ocjenu za akreditaciju i narednu godinu će morati da ispravi nedostatke uočene od strane komisije stručnjaka, koja je ocjenjivala prijavljene studijske programe Univerziteta Istočno Sarajevo, čiji je on organizaciona jedinica.

Rješenjem direktora Agencije za visoko obrazovanje RS (AVORS), a na osnovu Izvještaja o vanjskom vrednovanju studijskog programa saobraćaj (drugi ciklus), fakultetu u Doboju upućeno je Pismo očekivanja. Prolaznu ocjenu nije dobio kriterijum “Mobilnost akademskog osoblja i studenata”, zbog čega je ovoj ustanovi naloženo da u roku ne dužem od godinu dana AVORS-u podnese izvještaj o realizaciji Plana mjera sa preporukama za unaprjeđenje nivoa ispunjenosti za taj kriterijum.

Prolaznu ocjenu od prijavljenih studijskih programa Univerziteta Istočno Sarajevo dobila su klasteri četiri studijska programa Fakulteta za menadžment i proizvodnju u Trebinju, šest Elektrotehničkog fakulteta u Istočnom Sarajevu i jedan Tehnološkog fakulteta u Zvorniku. Prema Rješenju od 26.03.2019. godine Univerzitet Istočno Sarajevo je akreditovan sa 11 studijskih programa, a ta akreditacija ističe 26. marta ove godine.

Saobraćajni fakultet u Doboju je prije dvije godine bio pod optužbama dijela svojih profesora da “štancuje” diplome. I to ne bilo kakve, već za viša naučna zvanja, zbog čega je bačena sjenka na data zvanja više od stotinu magistara i doktora nauka, koji su u proteklih 17 godina postojanja dobili diplome na ovom fakultetu. Tada se grupa profesora javno pobunila protiv načina rada u ovoj visokoškolskoj ustanovi, a konkretno su ukazali na sumnje u nezakonito odobravanje doktorskih radova. Te tvrdnje su stavili na papir i sa njima upoznali resorno Ministarstvo za naučno tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS.

“Dvije godine nakon “pobune” profesora sa Saobraćajnom fakultetu pokazalo se da su bili itekako u pravu. Da dobiju prolaznu ocjenu u vrednovanju ove ustanove nije pomoglo ni to što je zvanje doktora na njoj stekao i premijer Vlade RS Radovan Višković, na čiji angažman na fakultetu su profesori nezadovoljni stanjem u ovoj ustanovi takođe imali zamjerke. Profesori koji su se usudili i bili potpisnici pisma, kako su naveli, i u ime drugih sa ovog fakulteta, koji su bojali javno deklarisati kao nezadovoljnici, imali su velikih problema što su se i nama obratili. Protiv njih je vođen postupak od strane Naučno-nastavnog vijeća Saobraćajnog fakulteta i kaznio ih je Senat Univerziteta “javnom opomenom” zbog javnog iznošenja problema” – informacije su iz NGG “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

A u naknadnom obraćanju kažnjeni profesori su iznosili tvrdnje i da su dodatno trpjeli višemjesečni mobing i bili pod pritiskom otkaza.

A, tvrdnje iznesene u tom pismu bile su i da je unazad par godina ozbiljno narušen kredibilitet nekada respektabilnog fakulteta, iz kojeg je sa diplomama nakon redovnog studija izašlo i više od 1200 studenata. Nezadovoljni profesori i za njihovo školovanje kažu da nije prilagođeno potrebama tržišta rada, da su srozani kriteriji u ocjenjivanju i da ima dosta nepravilnosti rada i uticaja sa strane, posebno iz vladajućih struktura. Takođe, da je još od osnivanja fakulteta 2005. godine postepeno počelo praktično privatizovanje ustanove, od prvog dekana i njegove interesne grupe, pa se nastavilo sve do sada i aktuelnog rukovodstva.

“Diplome su verifikovale nekompetentne komisije, ali niko nije postavljao to pitanja kada je ovde doktorsko zvanje sticao aktuelni premijer RS Radovan Višković, generalni direktor Rudnika i Termoelektrane Ugljevik Đorđe Popović i drugi. Vjerovatno se nije to tome govorilo, jer je fakultet izdašno finansiran, pa je samo posredstvom lokalne vlasti za njega izdvojeno četiri miliona KM – izjava je jednog od nezadovoljnih profesora dobojskog saobraćajnog fakulteta za portal Antikorupcija.info, koji je nakon prethodno doživljenih neprijatnosti želio ostati anoniman.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije