Građanski aktivizam

Građani BiH obraćaju se srbijanskim institucijama, jer svojim, ni lokalnim ni entitetskim ne vjeruju, sumnjajući da su korumpirane (VIDEO)

Iz neformalne grupe građana “Zaštitimo Tršić kod Zvornika od štetnog uticaja rada asfaltne baze” kažu da čekaju odgovor srbijanskog ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine, a da su skeptični kada je u pitanja reakcija nadležnih u Republici Srpskoj, jer otvoreno sumnjaju u korupciju kada su u pitanju, kako lokalne, tako i vlasti na entitetskom nivou.

Asfaltna baza u Tršiću kod Zvornika, koju je privredno društvo “Keso gradnja” sagradilo prije dobijanja građevinske dozvole i pribavljanja ekološke saglasnosti, sagrađena je na teritoriji BiH, odnosno Republike Srpske i Grada Zvornika i nije narušila graničnu liniju sa susjednom državom Srbijom, koja se jednim dijelom prostire i na lijevoj obali rijeke Drine u KO Brasina, opština Mali Zvornik.

Vodna inspekcija Republičke direkcije za vode Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodprivrede Srbije se na taj način, u predmetu gradnje Asfaltne baze i vršenju inspekcijskog nadzora, oglasila nenadležnim, pojašnjavajući da je ta gradnja u nadležnosti Grada Zvornik i njihove građevinske inspekcije.

Srbija povukla graničnu liniju sa BiH kod Zvornika, Foto: Geozavod Srbije

Iz ove ustanove susjedne države su pojasnili da će se eventualnom štetom i negativnim uticajem na eko sistem i ispuštanjem otpada u zajedničku rijeku Drinu u procesu rada baze baviti Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije, preko inspektora za zaštitu životne sredine, kojem je proslijeđena prijava prvobitno upućena srbijanskom Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Nju je tokom mjeseca maja uputila grupa građana iz Mjesne zajednice Tršić i naselja Grada Zvornik nizvodno rijekom Drinom, nezadovoljni što je Asfaltna baza locirana neposredno uz korito rijeke Drine, iz koje se vodom snadbijeva ne mali broj domaćinstava. Oni su prethodno izdejstvovali zabranu gradnje postrojenja “Keso gradnje”, do pribavljanja ekološke dozvole, a kada je naprečac Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS izdalo  tu dozvolu, forimirana neformalna grupa građana “Zaštitimo Tršić kod Zvornika od štetnog uticaja rada asfaltne baze” je 6. jula podnijela i 13. jula uredila tužbu protiv ovog ministarstva.

“Potvrđene su naše sumnje da se u krugu bivšeg preduzeća AD “Vodoprivreda” u Mjesnoj zajednici Tršić izvode nezakoniti radovi na montaži zastarjelog postrojenja asfaltne baze. Zabrinutost i sumnja su i za obezbjeđenje ekološke saglasnosti bez prethodne izrade studije uticaja. Po nama, ona je potrebna i po zakonskoj proceduri kada se radovi izvode u blizini granične linije sa drugom državom, pa smo se zato obraćali i nadležnima u Srbiji. Naša bojazan je zbog blizine baze magistralnom putu Zvornik – Bijeljina, ali i kućama u kojima živimo, jer je golim okom i u sušnim periodima vidljivo da su do samog postrojenja krateri ispunjeni vodom, koji su nastali usljed nelegalnog iskopavanja šljunka u krugu propale “Vodoprivrede” i oni su  povezani sa rijekom Drinom i u njih bi se neizostavno ispuštao otpad u procesu proizvodnje baze” – pojasnili su situaciju iz pomenute neformalne grupe građana.

Kažu da čekaju odgovor srbijanskog ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine, a da su skeptični kada je u pitanja reakcija nadležnih u RS, jer otvoreno sumnjaju u korupciju kada su u pitanju, kako lokalne, tako i vlasti na entitetskom nivou i njihovo poštivanje zakonske procedure i zaštite građana od bahatih investitora.

Tvrde da neće dozvoliti rad zastarjelog postrojenja i da će pokrenuti pravnu borbu da se on onemogući. Ogorčeni su na gradsku vlast koja je izdala lokacijske uslove i sumnjaju, kako kažu, da u svemu ovome, kao i ostalom kada je u pitanju bivše preduzeće “Vodoprivreda”, ima elemenata korupcije u samom vrhu gradskih vlasti Zvornika i sprege interesnih grupa.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije