Građanski aktivizam

Inspekcija potvrdila nekontrolisano izlijevanje otpada iz Cinkaone ali tvrdi da ne predstavlja opasnost za vodovod u Doboju – Ekološki aktivisti im ne vjeruju.  

Ekološki aktivisti Ozrena, koji su pokrenuli akciju utvrđivanja činjenica u vezi sa ovim slučajem, nazvavši ga "ekološkim incidentom", kažu da nemaju povjerenje u izvršenu inspekcijsku kontrolu. "Posebno nemamo povjerenje u kontrolu ispravnosti vode koje u vlastitoj labaratoriji vrši JP "Vodovod", kao i dobojski Higijenski zavod, Instituta za javno zdravstvo RS. Uzeli smo uzorke vode iz gradskog vodovoda, koje smo proslijedili u ovlaštenu i renomiranu labaratorijsku ustanovu, od koje narednih dana očekujemo rezultate".

Republička uprava za inspekcijske poslove utvrdila je da tečni otpad koji se pojavio kraj magistralnog puta Doboj – Modriča na početku naselja Rudanka kod Doboja na raskrsnici ulaza u naselje Mala Bukovica potiče iz cinkaone fabrike “Dobojinex”. Ali, u svom izvještaju o izvršenoj kontroli tvrde da on ne predstavlja opasnost za 12 bunara Javnog preduzeća “Vodovod” i da Dobojlije ne piju vodu sumnjivog kvaliteta.

Odgovarajući na upit portala Antikorupcija.info, Glavni republički urbanističko-građevinski i ekološki inspektor Dragan Mijović naveo je da je Republički ekološki inspektorat početkom juna ove godine izvršio vanrednu inspekcijsku kontrolu u pomenutom subjektu i da je pretpostavka inspekcije da se radi o prašini koja nastaje obradom metala u pogonu cinkaone i da je prilikom bujičnih padavina i nevremena u proteklom vremenskom periodu došlo do izlijevanja oborinskih voda sa manipulativnih površina, jer iste nisu mogle biti sakupljene postojećim prijemnim betonskim kanalima, upojnim rešetkama i transportnim kanalima, koji su napravljeni za njihov prihvat iz cinkaone.

Ekološki inspektor je kontatovao da “Dobojinex” u tehnološkom postupku koristi vodu za hlađenje iz gradske vodovodne mreže. Da se tokom proizvodnog procesa mulj koji nastaje čišćenjem fluksa skladišti u bačve, te da se isti klasifikuje i zbrinjava kao opasni otpad. Isto tako i da se skladišni rezervoari za svježe i istrošene kiseline, kao i kiselootporne pumpe održavaju u ispravnom stanju.

“Takođe, uvidom u obrazloženje važećeg rješenja o ekološkoj dozvoli, konstatovano je da  nadležni organ – Ministarstvo utvrdilo da prilikom odvijanja tehnološkog procesa, zbog izabrane tehnologije, u pogonu cinkaone nema produkcije otpadnih tehnoloških voda. Otpadne vode koje se emituju prilikom rada cinkaone su fekalno-sanitarne otpadne vode i otpadne vode sa manipulativnih površina” – navodi se u odgovoru iz Inspektorata RS i precizira da “Dobojinex” ima i sve druge validne dozvole za rad i ekološke saglasnosti.

Iz Inspektoara tvrde da su kontrole nakon otkrivanja ovog slučaja utvrdile da kvalitet prečišćene otpadne vode odgovara Pravilniku o ispuštanju otpadnih voda u površinske vode. Isto tako i da kvalitet površinske vode rijeka Rudanka  zadovoljava visok status i da je odstupanje od prve klase posljedica antropogenog uticaja.

Po nalogu inspekcije “Dobojinex” je izvršio i čišćenje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda “Putoks” i sistema za skupljanje otpadnih voda.

“Subjekt kontrole izvršio je čišćenje sistema za sakupljanje otpadnih voda sa manipulativnih površina pogona za toplo cinčanje, odnosno svih betonskih kanala, upojnih rešetki i transportnih kanala koji se nalaze u okviru pogona kontrolisanog pravnog lica. Obzirom da postrojenje  za prečišćavanje otpadnih voda “Putoks” koristi i pravno lice “TKS Energometal” d.o.o. Doboj, prema izjavi prisutnog ovlaštenog lica subjekta kontrole, čišćenje istog izvršilo je i navedeno pravno lice, a što će se utvrditi u posebnoj kontroli kod navedenog subjekta” – navodi se u odgovoru Inspekrorata RS portalu Antikorupcija.info.

U reakciji na dobijeni odgovor, ekološki aktivisti Ozrena, koji su pokrenuli akciju utvrđivanja činjenica u vezi sa ovim slučajem, nazvavši ga “ekološkim incidentom”, kažu da nemaju povjerenje u izvršenu inspekcijsku kontrolu.

“Posebno nemamo povjerenje u kontrolu ispravnosti vode koje u vlastitoj labaratoriji vrši JP “Vodovod”, kao i dobojski Higijenski zavod, Instituta za javno zdravstvo RS. Uzeli smo uzorke vode iz gradskog vodovoda, koje smo proslijedili u ovlaštenu i renomiranu labaratorijsku ustanovu, od koje narednih dana očekujemo rezultate” – kažu za portal aktivisti, ne želeći, kako kažu, zbog mogućeg uticaja na dobijene rezultate, otkriti o kojoj se ustanovi za hemijsko i bakteriološko ispitivanje vode radi.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije