Građanski aktivizam

Istrage bijeljinskog tužilaštva čekaju podizanje i potvrđivanje optužnica protiv nelegalnih šljunkara

Rezultati rada šljunkara u Šepku kod Zvornika (Foto: Creativo)
Teško se oteti utisku da je bijeljinsklo tužilaštvo, kao i dobojsko, nemoćno u borbi protiv bahatih šljunkara. Iako su se oni, nakon dostavljanja brojnih prijava aktivista koji se u RS zalažu za uređeni vodotok rijeka, malo primirili.

Okružno javno tužilaštvo Bijeljina trenutno u radu ima sedam predmeta iz oblasti privrednog kriminala, vezanog za nelegalnu eksploataciju šljunka na području Bijeljine i Zvornika. Predmeti su u završnoj fazi istrage, a unazad godinu dana nisu podizane optužnice za krivična djela protivpravnog zauzimanja i eksploatacije prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja.

“Tužilaštvo intezivno preduzima mjere i radnje iz svoje nadležnosti, u saradnji sa PU Bijeljina i Zvornik i sa inspekcijskim organima, u cilju  otkrivanja i identifikovanja počinilaca krivičnih djela u vezi nelegalne eksploatacije šljunka. OJT Bijeljina je takođe ostvarilo saradnju sa pravosudnim organima Republike Srbije radi rješavanja pitanja nadležnosti za postupanje u ovim predmetima” – navedeno je u jučerašnjem (31.07.2023.) odgovoru Sekretara i  službenika za informisanje OJT Bijeljina Danke Prodanović uz napomenu da zbog interesa istrage nisu u mogućnosti dati više podataka o statusu predmeta.

Iz ove pravosudne institucije su naknadno za portal Antikorupcija.info potvrdili da su dostavljene informacije uopštene, te da će detaljnije biti proslijeđene iz OJT nakon završetka sezone godišnjih odmora, na kojem su neki od postupajućih tužilaca.

Neformalne grupa građana „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka na području Zvornika“ i “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Bijeljine” su 20.07.2023. godine dostavile upit OJT Bijeljina da li je unazad godinu dana zaprimalo prijave i otvorilo predmete, pokrenulo istrage ili donijelo tužilačke odluke kada su u pitanju nelegalna eksploatacija šljunka i upravljanje vodotokovima u području svoje nadležnosti i o kojim slučajevima se konkretno radi, protiv kojih privrednih društava i odgovornih lica i u kojoj su fazi rješavanja. Tražene su informacije i koliko trenutno kod OJT ima podignutih, potvrđenih optužnica, protiv kojih privrednih društava i odgovornih lica, kao i koji su predmeti i sa kakvih ishodom su do dana upućivanja zahtjeva za dostavu informacija po ZOSPI.

Aktiviste je posebno zanimalo da li je održana „Tematska sjednica Privrednog odjeljenja“, i koji su njeni zaključci kada je u pitanju problematika nadležnosti eksploatacije prirodnih bogatstava rijeke Drine između Republike Srpske i Republike Srbije. Takođe i za nedavno dostavljenu prijavu PU Zvornik u vezi sa eksploatacijom šljunka i devastiranja priobalnog područja na lokalitetu Šiba.

Obzirom da su radovi izvođeni na stotinjak metara od obale Drine na priobalnom području, gdje se prekopavalo poljoprivredno zemljište, došlo je do formiranja novih vodenih površina tj novih bazena sa vodom, pa je nakon podnesene prijave PU Zvornik ista proslijeđena i Okružnom javnom tužilaštvu Bijeljina.

I prije dostavljanja obećanog kompletiranog odgovora o predmetima nelegalne eksploatacije šljunka na području Bijeljine i Zvornika teško se oteti utisku da je bijeljinsklo tužilaštvo, kao i dobojsko, nemoćno u borbi protiv bahatih šljunkara. Iako su se oni, nakon dostavljanja brojnih prijava aktivista koji se u RS zalažu za uređeni vodotok rijeka, malo primirili.

Kada je riječ o problemu nadležnosti i krivičnog gonjenja počinilaca krivičnih djela nelegalne eksploatacije prirodnih bogatstava u slivu rijeke Drine između BiH i Srbije iz OJT Bijeljina su pojasnili da nisu u mogućnosti dostaviti preciznije informacije o rezultatima i zaključcima sa „Tematska sjednica Privrednog odjeljenja“, jer se, kako su naveli, radi o internim organizacijskim stvarima.

“Tužilaštvo Bijeljina nas je ranije obavijestilo da je po prijavama Grupe za područje Zvornika u postupanju dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage Policijskoj upravi Zvornik, koja je u dostavljenom povratnom izvještaju Tužilaštvo obavijestila da su u njihovoj istrazi u svojstvu svjedoka saslušani Savo Stevanović, Tomo Vukić, Miroslav Đorđić, Dragiša Krstić, Ivo Jokić, Borislav Mitrović, Radoslav Mitrović, Hadži Jovan Mitrović, Zoran Mitrović, Miloš Mitrović, Pavle Ristić, Sreten Ristić, Rajko Dragičević, Rajko Bujić, Milivoje Ristić, Jelenko Vasić, Zdravko Komnenović, Zdravko Pantić i Dejan Stevanović. Međutim, Okružni Javni tužilac Ranko Kerović smatrao da u njihovom radu i djelovanju nije našao elemenata koji predstavljaju krivično djelo, te je donio  Naredbu o nesprovođenju istrage“. Navodno, da su bili pokriveni ugovorima sa JU Vode Srpske, ali je to za nas praktično priznanje nemoći Tužilaštva u odmjeravanju “snaga” sa bezobzirnim šljunkarima” – reagovali su aktivisti iz Zvornika na dostavljeni odgovor OJT Bijeljina.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije