Građanski aktivizam

Koalicija za zaštitu rijeka na javnoj raspravi o novom setu zakona FMERI: STOP MHE, više ‘građanske’ energije!

Foto: Fondacija Atelje za društvene promjene - ACT
Predstavnici predlagača su posebno istakli da je jedan od osnovnih ciljeva predloženih zakonskih rješenja olakšavanje procedura i stimulisanje proizvodnje tzv. građanske energije, primarno iz malih solarnih elektrana, koje će instalirati domaćinstva.

Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine na svojoj je Facebook stranici objavila informaciju o prisustvu svojih predstavnika jučerašnjoj javnoj raspravi o tekstu nacrta tri zakona iz nadležnosti Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije (FMERI).

Na ovoj javnoj raspravi, održanoj u prostorijama Privredne komore FBiH u Sarajevu, razgovaralo se o:

  • nacrtu Zakona o energiji i regulaciji energetskih djelatnosti u FBiH
  • nacrtu Zakona o električnoj energiji FBiH i
  • nacrtu Zakona o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije

“Tokom jednosatne diskusije mogao se čuti veliki broj pohvala na račun predloženih zakonskih rješenja, koja će, iako, naravno, nisu idealna, u značajnoj mjeri urediti ovu oblast na nivou FBiH”, navode iz Koalicije.

U kontekstu pitanja od interesa za građane, predstavnici predlagača su posebno istakli da je jedan od osnovnih ciljeva predloženih zakonskih rješenja olakšavanje procedura i stimulisanje proizvodnje tzv. građanske energije, primarno iz malih solarnih elektrana, koje će instalirati domaćinstva.

Iz Koalicije za zaštitu Rijeka BiH pozdravili su i dosljednost Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije u dijelu koji se odnosi na zabranu izgradnje novih malih hidroelektrana, s obzirom na to da su i u novom nacrtu sadržani članovi i stavovi koji se odnose na zabranu izdavanja energetskih dozvola za hidroenergetske objekte instalisane snage do 10 MW”, .

“Male hidroelektrane definitivno postaju prošlost!”, procjenjuju iz Koalicije. Ali i ukazuju da dosadašnjim pozitivnim zakonskim rješenjima, problem nije u potpunosti riješen.

“Ostavljen je i rok od tri godine za one investitore koji imaju zaključene ugovore o koncesiji da kompletiraju zahtjev za izdavanje energetske dozvole.”

Inače, javne rasprave o navedenim zakonima će biti održane još u Tuzli i Mostaru, nakon čega će konačni prijedlozi zakona biti upućeni u parlamentarnu proceduru.

I o njima će najvjerovatnije odlučivati novi saziv Federalnog parlamenta. Ako ih nova vlada (za koju se nadamo da će konačno biti izabrana) ne povuče na doradu.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije