Građanski aktivizam

Krivične prijave i tužbe zbog “pozorišnog igrokaza” gradskih vlasti Doboja, odnosno opstrukcije konzumiranja demokratskih prava građana

 “Centar za humanu politiku podnio je tužbu protiv grada Doboja zbog diskriminacije sa zahtjevom da se ponovi javna rasprava i da se zabrani primjena ovog regulacionog plana i izdavanje odobrenja za građenje sve dok se ne održi ponovljena javna rasprava i otklone druge nepravilnosti. Dopunjena je ranije podnesena krivična prijava protiv dobojske organizovane kriminalne grupe zbog izvršenja krivičnog djela povrede ravnopravnosti građana.”, saopšteno je iz Centra za humanu politiku.

Zbog pozorišnog igrokaza “Javna rasprava” u organizaciji gradskih vlasti Doboja 11.12.2023. godine, protiv Grada Doboja podnesene su krivične prijave i tužbe nezadovoljnih koji nisu uspjeli da uđu u neveliku prostoriju Odjeljenja za prostorno uređenje u kojem se ovaj amaterski petnaestominutni “pozorišni komad” odigrao.

Prema podnosiocima prijava i tužbi, glavni glumci u predstavi bili su arhitekta Uglješa Mišić iz preduzeća “Dobojinvest” i načelnica Odjeljenja za prostorno uređenje Nataša Marić, a sporedne uloge odigrali su stranački aktivistii i radnici gradske uprave, koji su im postavljali pitanja kao što su: “Da li je izmjena Regulacionog plana blok 6 u skladu sa regulacionim planom”, “Da li ima razlike u gabaritima na prethodno rješenje”, “Da li je u toku izrade Regulacionog plana ispoštovana sva zakonska procedura”,…

Pitanja i odgovore uredno su zabilježile kamere lokalne RTV i medijskih kuća kojima Grad plaća da ih pozitivno predstavlja u javnosti, dok ostalim medijima nije dozvoljen ulaz na ovu predstavu.

Prisustvo i učešće na javnoj raspravi o Nacrtu izmjena i dopuna Regulacionog plana Centar Doboj blok 6, lokacija stare zgrade Opštine, građanima koji su imali primjedbe na izmjene ovog regulacionog plana onemogućeno je, kako stoji u prijavi Centra za humanu politiku, tako što “gradska vlast i odjeljenje za prostorno uređenje nisu objavili poziv za javnu raspravu na dostupnim lokalnim medijima, nisu obezbijedili odgovarajući ili potreban prostor za održavanje javne rasprave, namjerno su mali prostor ranije popunili sa nekoliko desetina svojih partijskih aktivista i zaposlenih u gradskim institucijama kako bi spriječili prisustvo zainteresovanih građana u raspravi”.

Podsjećamo, slična “predstava”, ali u mnogo većim razmjerama i s mnogo ozbiljnijim posljedicama, u Doboju je organizovana i 15. novembra 2020. godine, na lokalnim izborima u BiH, kada je više od 7.000 aktivista vladajućeg SNSD-a u ranim jutarnjim časovima zauzelo mjesta predviđena za posmatrače izbornog procesa i time onemogućilo predstavnicima drugih stranaka i nestranačkim posmatračima nadgledanje izbora. Zbog tih i drugih utvrđenih izbornih mahinacija i prevara je Centralna izborna komisija BiH poništila rezultate izbora na 89 od ukupno 106 redovnih biračkih mjesta u Doboju i ponovila izbore, a u nastavku su pokrenuti sudski procesi, no, samo za neposredne učesnike u prevarama a ne i za nalogodavce i organizatore ovog skandala.

Uglavnom stara zgrada Opštine je srušena početkom novembra a tek nakon toga, 07.11.2023., je zakazana i održana javna rasprava. A zbog navodno smanjenja gabarita predviđenog budućeg poslovnog objekta gradske vlasti su zakazale ponovljenu javnu raspravu.

Zbog toga što im nisu omogućili prisustvo ponovljenoj javnoj raspravi iz UG “Čuvari Ozrena i regije” i Centra za humanu politiku su najavili i podnijeli krivične prijave i tužbe.

“Nakon što je odmetnuta dobojska gradska vlast poručila da je ne interesuje mišljenje građana kada im 11.12.2023. godine nije dozvolila da prisustvuju i učestvuju na javnoj raspravi o nacrtu izmjena i dopuna Regulacionog plana Centar Doboj blok 6, Centar za humanu politiku podnio je tužbu protiv grada Doboja zbog diskriminacije sa zahtjevom da se ponovi javna rasprava i da se zabrani primjena ovog regulacionog plana i izdavanje odobrenja za građenje sve dok se ne održi ponovljena javna rasprava i otklone druge nepravilnosti. Dopunjena je ranije podnesena krivična prijava protiv dobojske organizovane kriminalne grupe zbog izvršenja krivičnog djela povrede ravnopravnosti građana.”, navodi se u, ovim povodom, objavljenom saopštenju za javnost, Centra za humanu politiku. I dodaje:

“Dobojlije su ogorčene zbog rušenja sportske dvorane, doma vojske i zgrade gradske uprave i poslednjih izmjena regulacionog plana kojim se planira gradnja poslovnog objekta na lokaciji gdje se preko 70 godina nalazila gradska uprava. Zainteresovanim predstavnicima nezadovoljnih građana nije omogućeno da na javnoj raspravi zatraže da se odustane od donošenja izmjena i dopuna ovog regulacionog plana zbog neusaglašenosti sa urbanističkim planom i da postave pitanja zbog čega javna rasprava nije oglašena u dostupnim medijima i zašto je dozvoljeno da se zgrada gradske uprave sruši prije javne rasprave i usvajanja ovog regulacionog plana. Na zatvorenoj raspravi 11.12.2023. godine bili su prisutni samo posebno pozvani, odabrani, podobni i instruisani aktivisti vladajuće partije, na kojoj je javnost obmanuta da su dostavljene četiri primjedbe, iako su nezadovoljni građani Doboja uputili nekoliko stotina primjedbi na izmjene i dopune ovog regulacionog plana. Predstavnicima opozicionih stranaka, NVO i drugim zainteresovanim građanima su na taj način onemogućili prisustvo, što je izazvalo njihov opravdan revolt i negodovanje.”

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije