Građanski aktivizam

Kružni tok na ulazu u Doboj moraće na “popravni”

Kružni tok na ulazu u grad Doboj sa sjeverne strane moraće na “popravni”, jer nije dobro projektovan niti izgrađen i sve više stvara poteškoće vozačima motornih vozila, zbog čega dolazi do zagušenja u saobraćaju. U javnosti su se pojavile sumnje da su na projektovanju i gradnji kružnog toka radili stručnjaci sa upitnim znanjem, odnosno diplomama.

Gužva, kašnjenje i gubljenje dragocjenog vremena u kilometarskim kolonama vozila na ulazu u Doboj sa sjeverne strane, zadaju muke vozačima. Sve to zbog loše projektovanog kružnog toka.

“Glavni problem je što ima samo jednu saobraćajnu traku i zbog toga nema dovoljan kapacitet da bi se saobraćaj mogao odvijati bez gužvi i zastoja. Lokacija na kojoj se nalazi je sklona nastanku gužvi i zastoja.”, objašnjava inženjer saobraćaja Siniša Mićić.

“Smatram da je ostrvo poprilično prevelikih dimenzija i to stvara problem kamionima, a pogotovo kad je riječ o gabaritnom transportu koji ima poteškoće da prođe.”, navodi Mićić za BN.

Zastoji su učestali, a desilo se i to da je kvar kamiona na kružnom toku doveo do potpunog saobraćajanog kolapsa, priča ovaj saobraćajni inženjer. Zbog loše projektovane i izrađene saobraćajnice građani ispaštaju već tri godine.

Kako bi se maltretiranju stalo u kraj Centar za humanu politiku zatražio je od Puteva Republike Srpske da hitno riješe problem. Možda zbog inicijative, a možda i zbog najavljenih tužbi stigao je pozitivan odgovor.

“Moram priznati to je jedina inicijativa u zadnjih nekoliko godina, a imali smo ih stotine i više koju je jedna institucija prihvatila.”, kaže u izjavi za BN Momir Dejanović iz Centra za humanu politiku.

Dalje dodaje da dio inicijative koji se odnosi na utvrđivanje odgovornosti onih koji su uradili loše projektno rješenje i platili taj projekat, neće biti uvažen.

Grad Doboj je na sebe preuzeo obavezu slanja kružnog toka na “popravni”, a prema planiranoj dinamici, radovi na popravci biće izvedeni u aprilu, odnosno početkom građevinske sezone. Međutim, imamo li luksuz da iz budžeta izdvajamo novac više puta za istu namjenu? Ovdje se otvara pitanje znanja stručnjaka koji su projektovali spornu sabraćajnicu.

Sumnje u validnost diploma projektanata ili izvođača radova su iskazali iz grupe ‘Akreditovane visokoškolske ustanove priznate diplome’.

Ono što jeste evidentno da je greška napravljena. Ceh će plaćati građani, jer će popravni radovi biti finansirani iz budžeta grada Doboja s obzirom da su oni raspisali javni tender ili iz budžeta Republike Srpske s obzirom da je taj magistralni put u nadležnosti Puteva Republike Srpske.

“Kružni tokovi su fenomenalna stvar ako se urade kako treba i ako se vodi računa o mjestu na kom se nalaze”, kaže struka.

Neko ipak nije vodio računa.

Ko je projektovao ovaj dio magistralnog puta M-105 u Doboju te koliko je koštala izgradnja – odgovore smo potražili od Puteva Srpske, koje nismo dobili do zaključenja priloga.

Jasno je da struka treba da se pita, ali struka sa znanjem, a ne samo sa diplomom. Slanje dobojskog kružnog toka na popravni, možda je samo početak naplate zapošljavanja podobnih, a ne sposobnih.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije