Građanski aktivizam

Nelegalno šljunkarenje u kombinaciji sa spaljivanjem guma, na obalama Drine. Nadležni slijepi, gluvi i nijemi.

Niko od nadležnih se ne obazire. A osim nereagovanja od strane Inpektorata RS i JU "Vode Srpske", bez konkretnih reakcija su i u Policijskoj upravi Zvornik i Okružnom javnom tužilaštva Bijeljina, kojima su podnošene prijave od strane neformalne grupe građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Zvorniku”.

Uništenjem zvorničke AD „Vodoprivreda“, kriminalnim radnjama u procesu privatizacije i prethodnim beskurpuloznim devastiranjem, nisu prestale nezakonitosti kada je u pitanju ovo, u međuvremenu ugašeno, preduzeće locirano u Tršiću.

Godinama unazad se iz nekadašnjeg kruga preduzeća izvoze desetine hiljade kubika šljunka, a napravljeni krateri i jezera vidljivi su golim okom i sa magistralnog puta Zvornik – Bijeljina.

Od početka marta vidljiv je i gusti dim koji nastaje od paljenja kamionskih guma šljunkara, koji i dalje ilegalno izvoze šljunak i iz ove mjesne zajednice i iz susjednih, Čelopek i Kozluk.

Na to se izgleda niko od nadležnih ne obazire. A osim nereagovanja od strane Inpektorata RS i JU “Vode Srpske”, bez konkretnih reakcija su i nadležni iz Policijske uprave Zvornik i Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina.

Njima su podnošene prijave od strane neformalne grupe građana “Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka u Zvorniku”.

Odgovoreno je da su predmeti u razmatranju, da se preduzimaju određene aktivnosti na utvrđivanju stanja po prijavi za sumnju u postojanje i funkcionisanje ilegalne šljunkare sa koje se eksploatiše šljunak, ali i gdje se uništavaju otpadne gume. No, na tome se sve i završilo.

“Konkretno smo za poslednje slučajeve ekocida, paljenje gruma koje se dovoze kamionima sa prikolicama i spaljuju na toj ilegalnoj šljunkari, što umnogome utiče na zagadjenje životne sredine u Tršiću, prijavljivali 1. marta i prošle nedjelje i Komunalnoj policiji u Zvorniku. Naveli smo i konkretno da su dojave i naše sumnje da se spaljivanje otpadnih guma vrši na šljunkari Jovana Hadži Mitrovića, a da se zatrpavanje kratera nastalih od eksploatacije šljunka u Tršiću u krugu “Vodoprivrede” vrši od strane firme “Keso gradnja”, koja ih je i iskopala”, izjavili su iz Grupe, navodeći da su im nedostupne informacije o stvarnom vlasniku bivšeg preduzeća, koje je sistematski opljačkano i devastirano.

Kažu da će po pribavljanju dokumentacije za prijavu zvanično je podnijeti i Policijskoj upravi Zvornik i OJT Bijeljina, a da su već prikupili foto dokumentaciju, koju su nam ustupili.

„Nejasno je na koji način i pod kojim uslovima se u Tršiću lageruje ogromna količina šljunka, mada imamo informacije da je on sa područja koje je formalno u dijelu katastarske opštine Brasina, koje pripada Srbiji. Da bismo to razjasnili danas ćemo uputiti prijavu Odsjeku vodne inspekcije Smederevo, odnosno Mačvanskom upravnom okrugu u Šapcu. Jer, i da jeste to područje u nadležnosti organa Republike Srbije, kopanjem šljunka  na  lijevoj, drugoj strani rijeke Drine, kamioni pretovareni šljunkom uništavaju naše puteve i ugrožavaju stanovništvo Tršića“, kažu iz Grupe, napominjući da su, prema dosadašnjoj praksi, ubijeđeni da šljunkari nemaju dozvole ni od srbijanskih vlasti.

Podsjećamo, u 2022. godini na području Zvornika niti jedno privredno društvo još uvijek nema odobrenje i saglasnost za iskopavanje šljunka, odnosno niti jedna lokacija nije legalna.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije