Građanski aktivizam U fokusu

Nema odluke o koncesiji za izgradnju MHE “Bilješevo” na rijeci Bosni bez javne rasprave!!!

Usvajanju odluke su se usprotivili iz Koalicije za zaštitu rijeka i predstavnici tri mjesne zajednice, koji su od Općinskog vijeća zahtjevali da glasa protiv odluke o izgradnji ove MHE, navodeći da mjesne zajednice uopšte nisu konsultovane po ovom pitanju, čime je grubo prekršen niz zakonskih propisa i konvencija.

Danas, 31.1., u Općinskom vijeću Kakanj desio se poraz onih koji su namjeravali nabrzinu kroz Vijeće provući odluku o davanju saglasnosti za provođenje koncesije za izgradnju MHE “Bilješevo” na rijeci Bosni.

U obrazloženju, koje je potpisao općinski načelnik, kao predlagač donošenja ove odluke, navodi se:

“Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zeničko-dobojskog kantona, aktom broj: 05-21-11408-1/21 od 27.12.2021. godine traži saglasnost Općinskog vijeća Općine Kakanj i Općine Kakanj za provođenje postupka dodjele koncesije za izgradnju MHE ˝Bilješevo˝ na rijeci Bosni snage 4,00 MW, moguće godišnje proizvodnje postrojenja 14,90 GWh, koji se vodi po samoinicijativnom zahtjevu ˝Trgošped˝ d.o.o. Kakanj…”

I tvrdi da je utvrđeno da je traženi zahvat “u skladu sa planskom dokumentacijom, te da se gradnja može odobriti uz poštivanje pozitivnih zakonskih normi, uz pribavljanje saglasnosti u skladu sa propisanim ograničenjima, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, te uz ispunjavanje ostalih zakonom propisanih uslova”.

No, ovome su se usprotivili iz Koalicije za zaštitu rijeka i predstavnici tri mjesne zajednice, koji su od Općinskog vijeća zahtjevali da glasaju protiv odluke o izgradnji ove MHE, navodeći da mjesne zajednice uopšte nisu konsultovane po ovom pitanju, čime je grubo prekršen niz zakonskih propisa i konvencija.

A onda su se ovakvom planu usprotivili i u Općinskom vijeću Kakanj.

Tako da na današnjoj 14. sjednici Općinskog vijeća Kakanj nije data saglasnost za provođenje postupka dodjele koncesije za izgradnju MHE ˝Bilješevo˝.

Vijećnici su na pripremljeni Prijedlog odluke o davanju saglasnosti iznijeli niz zamjerki zbog toga što se u pripremi odluke nisu pitali i stanovnici tog područja i cijele općine Kakanj, odnosno što prije stavljanja ove odluke na dnevni red Općinskog vijeća, nije provedena šira javna rasprava.

Tražeći prolongiranje razmatranja ove odluke vijećnici su se pozivali i na hrabre žene Kruščice i njihovu borbu da zaštite svoju rijeku.

Iako su iz kabineta Općinskog načelnika navodili da u ovoj fazi nije predviđena javna rasprava, već samo davanje saglasnosti, suočeni sa negativnim komentarima, predložili su odgađanje izjašnjavanja o predloženom Prijedlogu odluke.

Prijedlog su vijećnici prihvatili, uz usvojeni zaključak da se definiše postupak javne rasprave u kojom bi investitor i nosioci izrade studije izvodljivosti pojasnili sve aspekte predviđenog projekta. Pritom bi se u javnu raspravu uključili predstavnici mjesnih zajednica.

Po isteku od predviđenih 30 dana trajanja javne rasprave bi se Općinsko vijeće informisalo o svim bitnim pitanjima vezanim za ovu temu, nakon čega bi donijelo odluku.

Napomenimo da bi se, osim o rezultatima javne rasprave, vijećnici Općinskog vijeća Kakanj trebali informisati i o stavovima Parlamenta, pa i Vlade FBiH, o daljnoj izgradnji mini hidroelektrana u Federaciji. A svakako bi bilo korisno, u cilju izbjegavanja mogućih problema u budućnosti, da na sjednici na kojoj budu odlučivali o ovom pitanju poslušaju i stavove eko-aktivista i njihove informacije o nezakonitostima pri gradnji MHE širom BiH i borbi građana protiv uništavanja njihovih rijeka.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije