Građanski aktivizam

Policija Tužilaštvu dostavila izvještaj o počinjenim krivičnim djelima nelegalne eksploatacije šljunka za tri lica, među kojima je i bivši narodni poslanik

Nelegalna eksploatacija šljunka u Tršiću kod Zvornika (Foto: NGG)
''Svima u Zvorniku je poznato da se radi o šljunkarima koji godinama, uz blagonaklonost zaduženih za upravljanje vodotokom Drine, inspekcije i policije, nemilice eksploatišu šljunak i devastiraju korito ove rijeke. Javna je tajna da je među njima i dugogodišnji funkcioner u lokalnoj i vlastima na višem nivou i poslanik u NSRS u više mandata. Vidjećemo da li će protiv njega, kao i druge dvojice, Okružno javno tužilaštvo Bijeljina podignuti optužnicu, nakon što im je policija dostavila izvještaj o počinjenom krivičnom djelu'' – navode iz neformalne grupe građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.

Iz Policijske uprave Zvornik danas, 29.01.2024., su saopštili da su policijski službenici, postupajući po operativnoj akciji „Lager“, Okružnom javnom tužilaštvu u Bijeljini podnijeli Izvještaj o počinjenim krivičnim djelima, protiv lica H.J.M., B.M. i R.M., svi iz Zvornika, zbog postojanja osnova sumnje da su počinila krivična djela „Protivzakonito zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja“ i „Neovlašteno bavljenje određenim zanimanjem“.

“Navedena lica se sumnjiče da su duži vremenski period protivno važećim propisima i bez dozvole nadležnih organa, organizovali i vršili eksploataciju pijeska i šljunka iz vodotoka rijeke Drine i priobalnog područja sa namjerom sticanja protivpravne imovinske koristi. Akcija kodnog naziva „Lager“ usmjerena je na sprečavanje, otkrivanje i dokumentovanje krivičnih djela protivpravne eksploatacije pijeska i šljunka na području PU Zvornik” – saopštili su iz PU Zvornik.

Prema informacijama iz neformalne grupe građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj” riječ je rezultatima prethodno podnošenih prijava aktivista NGG iz Zvornika, ali da ne žele otkriti identitet osumnjičenih iz izvještaja policije, jer ga nije objelodanila ni PU Zvornik.

“Svima u Zvorniku je poznato da se radi o šljunkarima koji godinama uz blagonaklonost zaduženih za upravljanje vodotokom Drine, inspekcije i policije, nemilice eksploatišu šljunak i devastiraju korito ove rijeke. Javna je tajna da je među njima i dugogodišnji funkcioner u lokalnoj i vlastima na višem nivou i poslanik u NSRS u više mandata. Vidjećemo da li će protiv njega, kao i druge dvojice, Okružno javno tužilaštvo Bijeljina podignuti optužnicu, nakon što im je policija dostavila izvještaj o počinjenom krivičnom djelu” – informacije su iz NGG.

Kada je riječ o OJT Bijeljina, aktivisti kažu da su iz ove pravosudne institucije tražili i dobili zvanične informacije o predmetima iz oblasti nezakonite eksploatacije šljunka. Prema tim podacima, OJT u Bijeljini trenutno ima pet predmeta u radu vezano za nelegalnu eksploataciju šljunka i upravljanja vodotokovima.

“Obzirom da su tri predmeta u fazi istrage, te Vam više informacija u ovom trenutku ne možemo dati u pogledu osumnjičenih i odgovornih preduzeća. Dana 14.09.2023. godine izvršen je obilazak i kontrola nekoliko lokaliteta na području Zvornika i okoline. Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini u ovom trenutku ima dvije potvrđene optužnice protiv odgovornih lica u preduzeću “Petrić Doo” i preduzeću “Jović S&D” za krivično djelo “Nezakonito postupanje u privrednom poslovanju” iz člana 248. KZ RS, a koje optužnice možete pronaći na našoj web stranici” – odgovor je Grupi iz OJT Bijeljina.

Komentarišući akcije policije i tužilaštva i njihovo, kao i postupanje Inspektorata RS, aktivisti ističu da se, zahvaljujući i njihovim aktivnostima ukazivanja na probleme podnošenjem prijava, unazad tri godine situacija poboljšala u priličnoj mjeri u pogledu suzbijanja nelegalne eksploatacije šljunka. Ali da je ona, zbog brutalnog devastiranja zemljišta u kontinuitetu unazad više od dvije decenije, i dalje zabrinjavajuća, kada je u pitanju zaštita od poplava, a nepopravljiva kada su u pitanju devastacije korita i priobalja.

“Sumirajući prethodnu godinu, da situacija nije dobra u segmentu izgradnje nasipa, prevashodno Drinskog, priznaju i u JU “Vode Srpske”, koja je zadužena za upravljanje vodotokovima u RS. Ne slažemo se u potpunosti ni sa njihovom konstatacijom da je “ostvaren vidan napredak u sprečavanju nelegalne eksploatacije materijala iz vodotoka u saradnji sa drugim nadležnim institucijama Republike Srpske i građanima”. To ilustrujemo njihovim pohvalama da je na području opštine Laktaši od velikih poplava u maju 2014. godine do danas investirano ukupno 4.935.579,76 konvertibilnih maraka sa PDV za mjere zaštite od poplava. Uzvraćamo im podatkom da se tu radi o Projektu „Hitna pomoć i zaštita od poplava u Republici Srpskoj“, finansiranog iz kredita Evropske investicione banke i da je riječ o zaštita lijeve obale rijeke Vrbas – južni meander, vrijednosti 4.288.647,54 KM” – kažu u NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.

Dodatno, navode da je krajem prošle godine, samo u jednoj akciji MUP-a RS, upravo na području Laktaša nezakonitom eksploatacijom i prodajom šljunka privrednom društvu “Darko komerc” iz tog grada pribavljena protipravna imovinska korist u iznosu od 5.043.000 KM. Dakle, kažu aktivisti, samo jedan šljunkar je nezakonitim radnjama “pojeo” deset godina ulaganja u zaštitu stanovnika Laktaša i njihovih dobara od mogućih poplava.

“Međutim, to preduzeće je gotovo cijelu proteklu godinu imalo saglasnost i ugovor za radove sa javnom ustanovom, zaduženom za upravljanje vodotokom u RS, što je, po nama, a i zakonskim propisima suprotno propisanim uslovima i u Javnim pozivima “Voda Srpske”. Slično kao i na lokalitetu u Šepku, Grad Zvornik i za preduzeće “Jović S&D” iz Ugljevika, protiv čijih odgovornih lica je početkom ove godine potvrđena optužnica OJT Bijeljina od strane Sudije za prethodno saslušanje Osnovnog suda u Bijeljini. U našem neuređenom i korumpiranom sistemu i nije čudno da zbog svega ovoga niko neće snositi zakonske posljedice” – kažu aktivisti NGG.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije