Građanski aktivizam

Prihvaćena inicijativa udruženja “Misli dobro” – građani BiH na korak do nižih cijena lijekova

Saopštenje za javnost udruženja građana "Misli dobro", povodom prihvaćanja njihove inicijative, od strane Nadzornog tijela nad primjenom Pravilnika o načinu kontrole i oblikovanja cijena lijekova u BiH.

Nadzorno tijelo nad primjenom Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u Bosni i Hercegovini, prihvatilo je Inicijativu Udruženja Misli dobro, i  direktoru Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandru Zolaku, predložiće konkretne izmjene Pravilnika.

Usvajanjem ove Inicijative u konačnici, građani BiH, plaćali bi značajno nižu cijenu lijekova, a regulativa u ovoj oblasti koja se donosi na nivou države, približila bi se regulativi koja postoji u regionu, prije svega u Srbiji i Crnoj Gori.

Udruženje Misli dobro nedavno je pokrenulo  inicijativu za izmjenu Pravilnika na način da se maksimalna veleprodajna marža na lijekove smanji sa osam na šest odsto te da se kao referentna zemlja za izračun cijene lijekova, umjesto Slovenije, uzme Bugarska ili Rumunija gdje je životni standard stanovništva približno isti kao u BiH. Takođe, Inicijativom se traži i izmjena količnika za izračun cijene lijekova i to na način, da nakon što se cijene iz referentnih zemalja podijele sa brojem tri, na kraju pomnože koeficijentom 0,9.

“Izmjenom Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u Bosni i Hercegovini na tržištu BiH dobili bi niže cijene lijekova bez da se ugrozi bilo čije poslovanje. Prema gruboj računici, a s obzirom da je Vlada Republike Srpske već smanjila maloprodajne marže na lijekove sa 20 na 18 odsto, izmjenom Pravilnika na način kako je Nadzorno tijelo predložilo direktoru Agencije za lijekove i medicinska sredstva, ušteda za građane BiH bila bi između 35 i 50 miliona KM”, kažu u Udruženju Misli dobro.

U ovom Udruženju naglašavaju da se inicijativom ne traži ništa što već ne postoji u regionu te da tvrdnje farmaceuta da će im u slučaju smanjenja veleprodajnih i maloprodajnih marži biti ugroženo poslovanje, nisu utemeljenje.

“Ako veletrgovci i maloprodajni lanci apoteka u Crnoj Gori koja je po broju stanovnika pet puta manja od BiH, mogu ostvariti profit na maksimalnoj veleprodajnoj marži od 6 odsto, sasvim sigurno mogu i u Bosni i Hercegovini”, rekli su u Udruženju Misli dobro.

Podsjećanja radi, Udruženje Misli dobro kroz projekat Podrške građanina u borbi protiv korupcije koji implementiraju CCI uz finansijsku podršku USAID-a, izradilo je analizu “Realna cijena lijekova” koja je pokazala da građani BiH plaćaju najviše cijene lijekova u odnosu na region, te da je regulativa koja se u BiH donosi na svim nivoima vlasti, u isključivom interesu veletrgovaca i maloprodajnih lanaca apoteka.

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije