Regija i svijet

Sjeverna Makedonija: Helikopteri za makedonsku vojsku pod antikorupcijskom lupom

Podatak da je Državna komisija za sprečavanje korupcije Sjeverne Makedonije otvarila 15 predmeta povezanih sa izbornim procesom i to na vlastitu inicijativu, nakon pisanja medija, ustvari daje objašnjenje zašto je BiH ubjedljivo najgora u regionu, po indeksu percepcije korupcije Transparency Internationala. Kod nas institucije zadužene za borbu protiv kriminala i korupcije i provođenje zakona, premrežene korupcijom i stranačkim uticajima, žmire i na medijske napise i na revizorske nalaze i na svjedočenja "zviždača" i na krivične prijave. A osnovni elementi pravne države - kao što je jednakost pred zakonom - tek su nedosanjani san, zbog čijeg ostvarenja se pakuju koferi i odlazi. (Antikorupcija)

Državna komisija za sprečavanje korupcije Sjeverne Makedonije otvara predmete za kupovinu osam helikoptera za Vojsku u vrijednosti 230 miliona evra i 22 sanitetska vozila preko tendera Ministarstva zdravlja, potvrdila je predsjednica ove komisije Tatjana Dimitrovska za Radio Slobodna Evropa (RSE).

“Otvaramo predmete na vlastitu inicijativu, nakon pisanja medija, za aktuelne slučajeve pred izbore. Dva slučaja za nabavku helikoptera i sanitetskih vozila, uz još 13 slučajeva, znači da imamo 15 predmeta povezanih sa izbornim procesom”, rekla je Dimitrovska.

Ovi predmeti se odnose na zabrane šta funkcioneri i institucije smiju, a šta ne smiju da rade poslije 14. februara, dana kada je predsjednik Skupštine Jovan Mitreski raspisao predsjedničke i parlamentarne izbore zakazane za 24. april i 8. maj.

Zabrane su definisane Izbornim zakonikom i Zakonom o sprečavanju korupcije i regulišu uslove za nova ulaganja, vanredne isplate, zapošljavanje…

Reakcije u javnosti izazvao je i tender Službe za opšte i zajedničke poslove, kojim Vlada planira potrošiti 1,6 miliona eura za najam 45 novih automobila. Ponude bi trebalo da budu otvorene 27. marta, zbog čega se ovaj tender trenutno ne nalazi na “radaru” Komisije za borbu protiv korupcije.

Ima li ‘lova u mutnom’ na tenderima pred izbore?

Vlada je nakon sjednice 12. marta saopštila da će Ministarstvo odbrane nabaviti višenamjenske transportne helikoptere, uz međuvladin sporazum između Vlade Sjeverne Makedonije i Ministarstva odbrane Italije.

O ovoj nabavci govorila je ministarka odbrane Slavjanka Petrovska na brifingu za novinare 14. marta. Ona je tada rekla da je postupak za izbor kompanije pokrenut nakon oglasa objavljenog 2019. godine.

Helikopteri su italijanskog proizvođača “Leonardo Helicopters”. Ugovor sa kompanijom trebalo bi da bude potpisan do kraja marta. Cijela isporuka bi trebalo da bude završena do 2028. godine.

Na konkurs za izbor kompanija pristigle su četiri ponude. Pored “Leonardo helikoptera” bilo je ponuda i njemačko-francuskog konzorcijuma, kompanije iz SAD-a i od Kanade.

Opoziciona VMRO-DPMNE zatražila je od Vlade da obustavi ovu nabavku, rekavši da je “izvan svakog normalnog djelovanja da SDSM i DUI (vladajuće stranke) izaberu tender od 230 miliona eura nekoliko sedmica prije izbora, u periodu tehničke vlade”.

“Kupovina opreme za ARMS je nešto za šta su SDS i DUI imali sedam godina da urade, a ne dva mjeseca prije izbora da potroše 250 miliona eura”, saopšteno je iz ove stranke.

Petrovska je izjavila da je nabavka u skladu sa zakonskom regulativom, pri čemu su poduzeti svi potrebni koraci.

“Procedura apsolutno neće biti povučena, zakon nije prekršen, biće sprovedena do kraja jer nabavljamo opremu koja je potrebna Vojsci Makedonije i koja je dio plana modernizacije”, rekla je Petrovska u Tetovu 17. marta.

Druga stavka pred antikorupcijskim službenicima je tender Ministarstva zdravlja za nabavku 22 ambulantna vozila.

U emisiji “360 stepeni” koja se emituje na nacionalnoj televiziji objavljeni su javno dostupni dokumenti da su se na tender prijavila samo dva ponuđača, ali sa dramatično različitim ponudama cijene. Jeftiniji je diskvalifikovan, a izabran je skuplji.

“Firma koja nije ispunila uslove tendera Ministarstva zdravlja je, zapravo, ista ona koja je nedavno pobijedila na tenderu Delegacije EU u Skoplju, koja je kupila sedam sanitetskih vozila i donirala ih skopskoj Hitnoj pomoći. Vozila koje je kupila EU i vozila koja Ministarstvo želi da kupi malo se razlikuju po medicinskoj opremi, ali je razlika u cijeni ogromna”, preneseno je u emisiji.

Prema pisanju ovog medija, vozilo koje je kupilo Ministarstvo zdravlja koštaće oko 90.000 eura bez PDV-a. Vozila koje je kupila i donirala EU, iako imaju nešto manje medicinske opreme, koštaju drastično manje – oko 63.000 eura jedno.

Čak i ako se korupcija ne utvrdi, postavlja se pitanje zašto se sada ide sa takvim tenderima, kaže za RSE bivši antikorupcijski službenik Dragan Malinovski.

“Izuzetak koji postoji u Zakonu o sprečavanju korupcije, prema kojem se nabavke unaprijed planiraju, uvijek nam se ponavlja neposredno pred izbore. Pitanje je da li sve te kupovine treba da se planiraju prije izbora”, rekao je Malinovski.

Nezakonito zapošljavanje i zloupotrebe državnih resursa

Među 13 predmeta u Antikorupcijskoj komisiji, koji se odnose na izbore, nalaze se i slučajevi zapošljavanja na crno, vanrednih isplata dodataka na platu, prerano započete kampanje, zapošljavanja ljudi po ugovoru o djelu.

To su radile državne i javne institucije, javna preduzeća, opštine, kaže za RSE predsjednica Državne komisije za borbu protiv korupcije, ali nije iznijela detalje o slučajevima.

Potpredsjednica za dobro upravljanje Slavica Grkovska izjavila je da su potpredsjedniku Vlade Artanu Grubiju izrečene dvije opomene zbog korištenja službenih vozila u partijske svrhe.

Artan Grubi, fotografija iz 2023.
Artan Grubi, fotografija iz 2023.

Grkovska je rekla da do sada nisu dobijeni dokazi za druge takve slučajeve.

Međutim, opozicioni VMRO-DPMNE tvrdi da je potpredsjednik Vlade Bojan Maričić došao službenim vozilom da potpiše kandidaturu aktuelnog predsjednika države Steve Pendarovskog. Navode i kako je Pendarovski službenim vozilom je otišao na otvaranje sjedišta vladajućeg SDSM-a.

Malinovski smatra da je krajnje vrijeme da se uspostavi politička kultura za nešto što je zakonski regulisano još prije 20 godina – da se ne koriste državna vozila ili kancelarije za stranačke potrebe.

“Uvjeren sam da političari misle da im to prirodno pripada. Kao da namjerno žele da pokažu moć”, kaže Malinovski.

Rad na određeno vrijeme prije izbora

U međuvremenu, 40 opština, vrtića, škola, javnih službi, zaključilo je ugovore o radu sa agencijama za zapošljavanje na određeno vrijeme nakon 14. februara, dana kada su raspisani izbori.

Još oko 20 državnih i javnih institucija uspjelo je i da realizuje ugovore o radu u istom periodu. Među njima su opštine Tetovo, Kavadarci, Vevčani, Gostivar, Sopište, Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, Javno preduzeće “Drisla” i drugi, pokazuju podaci iz Elektronskog sistema javnih nabavki.

Problem je što privremeni poslovi nemaju tretman zapošljavanja, pa se sumnja da se ovaj oblik koristi da se partijska vojska stavi na državne “jasle”.

Zakon o sprečavanju korupcije i sukoba interesa i Izborni zakonik ukazuju da od dana donošenja odluke o raspisivanju izbora do dana završetka izbora ne može početi gradnja sredstvima iz budžeta ili iz javnih sredstava novih infrastrukturnih objekata, kao što su putevi, vodovodi, dalekovodi, kanalizacija ili škole, vrtići i drugi objekti. Jedino ukoliko su za tu namjenu zakonski prethodno već predviđena budžetska sredstva u tekućoj godini.

Započeti postupci se zaustavljaju, osim u slučajevima hitnih i neodložnih poslova.

Parlamentarni i predsjednički izbori biće održani istog dana, 24. aprila. Kampanja za predsjedničke izbore 24. aprila počinje 4. aprila i traje do 22. aprila, kada počinje predizborna šutnja koja traje do 24. aprila. Izborna kampanja za parlamentarne izbore počinje 18. aprila i trajaće do 6. maja.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije