Građanski aktivizam

Šljunkarima nelegalno izvađeni šljunak – mještanima poplave

Nakon teksta o novootkrivenoj šljunkarskoj destrukciji u Kožuhama kod Doboja, aktivistima koji se zalaganjem za uređeni vodotok u slivu rijeke Bosne bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka, upućen je novi poziv iz obližnjeg naselja Podnovlje, takođe na području Doboja, ali sa druge strane rijeke Bosne.

Mještani Podnovlja se žale da se na njihovom području nezakonito vadi šljunak, jer, kako kažu, nemaju informacije da u Podnovlju postoji legalna lokacija za vađenje riječnog materijala iz vodotoka. S druge strane, žale se na sprudišta na sredini rijeke, do kojih su šljunkari pregrađivanjem dijela korita rijeke pravljenjem puta stvorili bolje uslove za zahvat šljunka iz riječnog korita.

“Izašli smo na lice mjesta i foto i video dokumentacijom su potvrđeni njihovi navodi, a takođe, prema nama dostupnim podacima, trenutno u Podnovlju nema aktuelnih ugovora za čišćenje i produbljivanje vodotoka. S jedne strane se susrećemo sa prijavama zbog devastacija, a sa druge i sa prijavama o potrebi čišćenja vodotokova, za što inicijative treba da poteknu iz lokalnih zajednica ili obilaskom terena da te potrebe uoče iz javne ustanove koja je zadužena za upravljanje vodotokom” – informacije su iz NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne”, koja svojim aktivnostima pokriva područje grada Doboja, te opština Modriča, Vukosavlje i Šamac.

Iz ove neformalne grupe građana kažu da će nastojati utvrditi koji šljunkari eksploataišu šljunak na ovom području i pritom pregrađuju korito rijeke Bosne, pa o tome izvjestiti i Glavnog vodnog inspektora RS, sa kojim su u narednoj sedmici ugovorili sastanak.

“Nije u redu da šljunkari nelegalno vade šljunak, a pritom još ostavljaju sprudišta, koja predstavljaju potencijalnu opasnost za poplave. Iako znamo da njih zanima samo šljunak i profit, a da ih ne zanima čišćenje i produbljivanje korita u svrhu povećanja proticajnog profila. Ali, valjda bi trebalo da o ovom drugom brinu nadležni, pa stoga itekako smo ubjeđeni da naša inicijativa za veće uključivanje u upravljanje vodotokom jedinica lokalne uprave ima opravdanost. Tome ćemo se svakako sa dužnom pažnjom posvetiti započinjanjem skore kampanje kojom ćemo obuhvatiti sve vodotoke u Republici Srpskoj, kao i kampanjom područje cijele Federacije BiH” – kažu iz NGG.

Takođe, ističu da su prikupili podatke da na području Doboja djeluje čak 14 privrednih društava, koji u svojoj djelatnosti imaju i eksploataciju  minerala, pa postavljaju otvoreno pitanje lokalnim vlastima i nadležnima na višem nivou da li postoji model kako da ih “nagovore” da prihvate posao održavanja vodotoka rijeke Bosne na području Doboja. Posebno, kažu, što od njih samo dva trenutno imaju zaključene ugovore i saglasnost za eksploataciju šljunka, pa se osnovano postavlja pitanje koji to šljunak koriste za obavljanje svoje djelatnosti ako nemaju ugovorene poslove.

“Kako se kod nas praktično ne dobija koncesija za vađenje šljunka, već se daju saglasnosti i sklapaju ugovori nadležne JU “Vode Srpske” za vađenje riječnog materijala u svrhu čišćenja i produbljivanja vodotoka, šljunkari za taj posao dobiju šljunak kao “nus” proizvod. Nažalost, tamo gdje im se izgleda ne isplati taj posao zbog manjih količina i ne javljaju se na javne pozive, tako da na dosta mjesta u vodotocima imaju ova sprudišta. Odnosno šljunkare zarad profita zanima isključivo eksploatacija šljunka kao privredna djelatnost i to je naša stvarnost” – pojašnjavaju iz neformalne grupe građana.

A, snimke koje je “građanska patrola” u Podnovlju sačinila početkom ove nedjelje pogledajte ekskluzivno u nastavku.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije