Građanski aktivizam

Tužilaštvo “štanca” optužnice protiv šljunkara – sudovi ih slažu u ladice

Veći dio prijava protiv šljunkara podnijeli su aktivisti neformalne grupe građana "Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne". Kako bi sumirali efekte tih prijava i postupanja tužilaštva i sudova, prošlog mjeseca su se obratili ovim institucijama radi dostave statusa predmeta, za koje već duže vrijeme imaju informacije da su „u fazi rješavanja“.

Okružno javno tužilaštvo Doboj objelodanilo je 29.06.2023. godine da je potvrđena optužnica od strane sudije za prethodno saslušanje Osnovnog suda u Šamcu, koju je nakon sprovedene istrage 22.12.2022. godine podiglo protiv šljunkara Miloša Stankovića iz Šamca, zbog krivičnog djela Protivzakonito zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg značaja.

Optuženi Stanković se tereti da je u periodu od 2017. do 2022. godine, sa namjerom sticanja protivpravne imovinske koristi, kao fizičko lice i preduzetnik, koji je obavljao preduzetničku djelatnost pod nazivom firme Preduzetnička djelatnost “Stanković” Obudovac, protivno propisima vršio eksploataciju mineralnih sirovina – šljunka i pijeska – na lokalitetu “Širaja” u Obudovcu, opština Šamac. Za to nije imao dodijeljenu koncesiju koja predstavlja pravo obavljanja privrednih djelatnosti korišćenjem prirodnih bogatstava, niti zaključen ugovor o koncesiji za eksploataciju šljunka i pijeska sa Ministarstvom energetike i rudarstva Republike Srpske.

U optužnici se dalje navodi da je optuženi preko svoje firme kao odgovorno lice, bez plaćanja koncesione naknade, eksploatisani šljunak i pijesak na navedenom lokalitetu isporučivao i prodavao raznim poslovnim subjektima, na koji način je oštetio Republiku Srpsku a za sebe pribavio protivpravnu imovinsku korist. Tužilaštvo je optužnicom predložilo da sud od optuženog Stanković Miloša oduzme imovinska korist pribavljenu krivičnim djelom – novac u iznosu od 475.318 KM.

Ovo je jedna u nizu optužnica koje su unazad tri godine podignute od strane OJT Doboj, koje će, sudeći po dosadašnjoj praksi, duže vrijeme stajati u ladicama ove pravosudne institucije i nadležnih Osnovnih sudova, koje pokriva dobojsko tužilaštvo. Jer, prije ove, podignute su i potvrđene optužnice u više predmeta protiv šljunkara, koji su vršili nelegalnu eksploataciju šljunka na području lokalnih zajednica dobojske regije, devastirali priobalno i poljoprivredno zemljište u slivu rijeka Bosne i Usore.

Veći dio prijava protiv šljunkara podnijeli su aktivisti neformalne grupe građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne”. Kako bi sumirali efekte tih prijava i postupanja tužilaštva i sudova, prošlog mjeseca su im se obratili radi dostave statusa predmeta, za koje već duže vrijeme imaju informacije da su „u fazi rješavanja“.

“Tužilaštvo u Doboju nam je odgovorilo da su protiv privrednih društava, odnosno odgovornih lica doo “Bajkovača”, Kožuhe, doo “Geosfera” Osječani Gornji i doo “Rašo” iz Doboja, i u prošloj godini protiv derventskog „Drvoprerada Đurić“ i šamačkog “Stanković” podignute optužnice, a da se protiv više, precizno navedenih privrednih subjekata, po nalogu OJT vrše provjere od strane PU Doboj i nadležnih Policijskih stanica. Po nama, dobijeni odgovor iz tužilaštva nije ohrabrujući, u smislu da će ono što je preduzeto odvraćati šljunkare od daljnjeg vršenja nezakonitih radnji vađenja riječnog materijala i uništavanja prirode” – reakcije su iz pomenute neformalne grupe građana.

Ono što smatraju nedopustivim je da su u ladicama tužioca i sudija više od dvije godine  predmeti za dobojski „Slučaj Osječani“. Sumnje su da će tako biti i za nedavno otkriveni “Slučaj Kožuhe”, o kojem su aktivisti NGG krivičnu prijavu OJT Doboj za devastaciju vodnog zemljišta u Kožuhama predali 24.04.2023.

“Nema opravdanja za odugovlačenje rješavanja predmeta po podignutim i potvrđenim optužnicama, koliko god se to pravdalo  kompleksim ukoliko šljunkare nisu zatekli na djelu. Zbog toga ćemo posebno pratiti slučaj od prije mjesec dana u kojem je otkrivena nelegalna eksploatacija šljunka od strane privrednog društva “Dule” iz Šamca na području Vukosavlja, čiji radnici i mašine su od strane pripadnika Policijske stanivce Modriča zatečeni tokom nezakonitih radnji vađenja šljunka” – kažu iz NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne”.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije